Dabar populiaru
Publikuota: 2009 kovo 24d. 18:06

Keičiasi gyventojų elektros vartojimo įpročiai

Elektros lemputė
Photos.com nuotr. / Elektros lemputė

Pasak RST ekspertų, auga nelegalaus elektros energijos vartojimo atvejų skaičius. Per šių metų sausio-vasario mėnesius tokių atvejų RST teritorijoje buvo nustatyta 29 proc. daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu pernai. Tačiau didėja ir pačių gyventojų atsakomybė – vartotojai vis dažniau praneša apie elektros vagystes, sugadintus elektros skaitiklius, alyvos grobstymus iš transformatorinių.

Praėjusiais metais RST nustatė 1284 nelegalaus elektros vartojimo atvejus. Naujausi duomenys rodo, kad per šių metų pirmuosius du mėnesius jau užfiksuota 305, tai yra ketvirtadalis per praėjusius metus įvykdytų nesąžiningo elektros vartojimo atvejų skaičiaus.

„Kasmet prevenciniams sprendimas ir nuostolių, patiriamų dėl elektros vagysčių, mažinimui yra skiriamas ypatingas dėmesys. Pastaraisiais metais augo pragyvenimo lygis šalyje, žmonių finansinė padėtis gėrėjo, tad 2008 metais, palyginus su 2007-aisiais, fiksavome nedidelį elektros vagysčių mažėjimą. Tačiau dabar, keičiantis aplinkybėms, keičiasi ir įpročiai“, − sako RST Saugos ir prevencijos departamento direktorius. Kęstutis Tubis.

K.Tubis pastebi, kad didžioji dalis nesąžiningo elektros vartojimo atvejų fiksuojami dėl padirbtų elektros skaitiklių plombų ir jų pažeidimų bei atgal atsuktų skaitiklių rodmenų.

Kita ryškėjanti elektros vartojimo tendencija – neracionalumas. RST užsakymu 2008 metų pabaigoje buvo atliktas gyventojų elektros vartojimo įpročių tyrimas. Gauti duomenys atskleidė, kad beveik kas trečias Lietuvos gyventojas elektrą vartoja neracionaliai.

Tyrimo duomenimis, 50 proc. respondentų savo būstui apšviesti visai nenaudoja elektros energiją taupančių lempučių, o vienas dažniausių Lietuvos gyventojų įpročių, neleidžiančių elektrą vartoti racionaliau, − vienu metu įjungti daugelis elektros ir buities prietaisų.

„Užsakę šį tyrimą norėjome pasižiūrėti, kokie ekonomikos sulėtėjimo laikotarpiu yra Lietuvos gyventojų elektros vartojimo įpročiai, kiek dėmesio skiriama vartojimo racionalumui. Matome, kad elektrą galime naudoti efektyviau. Mūsų duomenimis, trijų asmenų šeima per mėnesį elektrai vidutiniškai skiria 56 litus. Vien paprastąsias 100 W kaitrines lemputes pakeitę taupiosiomis per metus galime vidutiniškai sutaupyti apie 60 litų viso biudžeto, skiriamo elektrai“, − teigia RST Elektros prekybos skyriaus vadovas Audrius Kiškis.

RST, nuo praėjusiųjų metų balandžio mėnesio įdiegusi atskirą pasitikėjimo liniją skambinantiems numeriu 1802, taip pat pastebi, kad auga gyventojų pranešimų apie elektros energijos, alyvos, spalvotųjų metalų vagystes, sugadintus elektros skaitiklius. Vien per du šių metų mėnesius gauta 320 tokių pranešimų.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min