Dabar populiaru
Publikuota: 2010 liepos 13d. 12:01

Kelininkai kaltinami žalojantys istorinius pakelės medžius

Pakelės ąžuolai
Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos nuotr. / Pakelės ąžuolai

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba pranešė, kad tvarkant kelius ir juos asfaltuojant, dažnai yra neleistinai žalojami pakelėse augantys medžiai.

Įrengdami kelio sankasas Radviliškio rajone Vabalių kaime kelininkai sužalojo senuosius ąžuolus, kurie dar mena 1863 metų sukilimo laikus. Kelio Švenčionys – Adutiškis ruože neleistinai atidengtos šimtamečių liepų šaknys.

Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos nuotr./Pakelės liepos
Pakelės liepos

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba neigiamai vertina brutalius kelininkų veiksmus, kuriais yra žalojami pakelėse augantys medžiai. Pasak tarnybos direktorės Rūtos Baškytės, tvarkant kelius, vingiuojančius per gatvinius kaimus, taip pat ir kitus kelius, nuo seno apsodintus medžiais, būtina išsaugoti vertingą augmeniją. Medžiai yra istoriškai ir estetiškai svarbūs kraštovaizdžio elementai, sukuria savitą kraštovaizdį, jie yra svarbūs ir biologinei įvairovei. Pakelėse yra ir išskirtinių savo matmenimis medžių, pretenduojančių tapti paveldo objektais. Pakelių želdynai dažnai yra neatsiejama šalies kultūros dalis.

Vabalių kaimo gyventojai pasipiktinę kelininkų brutalumu. Kaimo senoliai dar primena, kad šalia kelio du ąžuolai buvo pasodinti 1863 sukilimo metais. Pasaulinio karo pradžiai atminti 1914 metais kaimo gyventojai pasodino dar vieną ąžuoliuką.

Lietuvos kaimuose egzistavo medžių sodinimo tradicija. Jie buvo sodinami istorinėms datoms (sukilimams, karams, jubiliejams), šeimos šventėms (gimimui, vestuvėms, praradimams), kitiems įvykiams atminti. Seniesiems gatviniams kaimams, kurių Lietuvoje yra išlikę nemažai, būdingi seni medžiai – ąžuolai, liepos, vinkšnos – pakelėse ir šalia sodybų. Visais laikais lietuviai pagarbiai elgėsi su medžiais.

Vykdant kelių rekonstrukcijos darbus, sužalotų medžių šaknis būtina nedelsiant užpilti žemėmis, palaistyti ir imtis visų įmanomų veiksmų, kad medžiai nenudžiūtų. Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba siekia atkreipti visuomenės dėmesį į medžių žalojimą pakelėse, inicijuoti diskusijas bei su atsakingomis institucijomis aptarti šias problemas ir pasiūlyti tinkamus jų sprendimo būdus ir priemones.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min