Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kęstutis Zaborskas: auka politinėms partijoms – įtaka jų sprendimams

Asociatyvinė nuorauka
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr. / Korupcija
Šaltinis: „Laisvoji banga“
0
A A

„Neretai mūsų partijos pavirsta tarsi verslo organizacijomis, nors jų paskirtis visai ne tokia. Kai buvo priiminėjamas paskutinis politinių partijų ir kampanijų finansavimo įstatymas, spėjau, kad gali nutikti kaip prieš kurį laiką Indijoje. Čia buvo priimtas įstatymas, draudžiantis juridiniams asmenims finansuoti politines partijas. Taip prasidėjo pokiliminis partijų finansavimas“, – „Laisvosios bangos“ eteryje kalbėjo korupcijos prevencijos ekspertas Kęstutis Zaborskas.

„Kas šiandien gali patikėti, kad fizinis asmuo iš geros valios politinėms partijoms skirtų iki 40 000 lt. O tokių dabar yra daug. Taigi čia mes tarsi padarėme gerą postūmį, nes žmonės nenorėjo iš mokesčių mokėtojų pinigų finansuoti politines partijas. Tačiau manau, kad prie visų neigiamų pusių, visgi šis modelis labiau naudingas visuomenei visose valstybėse, nes atsirado kiti kanalai, apie kuriuos dabar mažai kalbama.

Kas šiandien gali patikėti, kad fizinis asmuo iš geros valios politinėms partijoms skirtų iki 40 000 lt. O tokių dabar yra daug.

Jeigu aukojama, tuomet už tai nieko neprašoma. Tačiau abejoju, ar tai auka. Tai savotiška duoklė su intencija, kad politikams atėjus į aukščiausius postus, būtų gaunamos lengvatos, sprendimai, palankūs ne visuomenės reikalams, o asmeniniams“, – sako K.Zaborskas.

„Mes faktų apie prekiavimą lengvatomis neturime. Juos ne taip paprasta nustatyti ir STT, ir kitoms institucijoms. Bet kad daroma įtaka atskiriems sprendimams, skirtiems ne visuomenės interesams, tai faktas. Ir nėra abejonės, tad reikia sustiprinti teisėsaugos institucijų darbų koordinavimo veiklą šioje srityje, kaip yra daugelyje valstybių. Nes šiandien Vyriausia rinkimų komisija yra bejėgė ištirti tokius atvejus“, – dėstė korupcijos prevencijos ekspertas.

Anot jo, ir Rusijoje, ir Baltarusijoje yra paplitusi praktika, kad jei neturi aukščiausių valdžios pareigūnų palaiminimo, geriau verslo nė nepradėti: „Mes šiandien tokių faktų Lietuvoje neturime. Gal nėra pakankamai analitinių pajėgumų ar teisinės bazės, bet kad iš tiesų reketo faktus mes girdime ir žmonės apie juos bijo pranešti, tai tiesa“.

Kad daroma įtaka atskiriems sprendimams, skirtiems ne visuomenės interesams, tai faktas.

„Absurdo ribą pasiekėme ir su postų dalybomis. Veiklos sritims, kurias koordinuoja ministerijos yra skiriami dideli asignavimai, todėl partijos tiesiog draskėsi dėl viceministrų posto ir pan. Tai absurdas, kurio neturėtų būti mūsų valstybėje, bet jis yra. Ir šiandien sukurta teisinė bazė, ir teisėsaugos institucijų pajėgumai yra ganėtinai menki, todėl mes negalime tokio reiškinio išgyvendinti ir sukurti laisvos visuomenės. Kol egzistuoja tokie faktai ir atvejai, mes nesame laisvi, nors tai ir deklaruojame“, – sakė korupcijos prevencijos ekspertas K.Zaborskas.

Komentarai
Temos Korupcija
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min