-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2017 11 08

Ketinama likviduoti Maišiagalos radioaktyviųjų atliekų saugyklą

Lietuvos energetikos specialistai ruošiasi Maišiagalos radioaktyviųjų atliekų saugyklos eksploatavimo nutraukimui. Atliekant šį uždavinį bus pasitelkta ne tik įvairių šalių specialistų patirtis, bet ir pačios moderniausios technologijos. Ekspertai pabrėžia, kad Maišiagalos saugykla buvo laikinas sprendimas radioaktyviųjų atliekų iš medicinos, pramonės ir karinių dalinių saugojimui, o jos panaikinimui rimtai ruošiamasi dabar.
Radioaktyvios atleikos
Radioaktyvios atleikos / 123rf.com

Maišiagalos saugykla – tai 200 m3 monolitinis gelžbetonio rūsys, įrengtas 3 metrų gylyje. Į jį buvo kraunamos ir skystu betonu užpilamos neišrūšiuotos, neapdorotos trumpaamžės bei ilgaamžės radioaktyviosios atliekos ir panaudoti uždarieji šaltiniai.

Radioaktyviųjų atliekų tvarkymo agentūra (RATA) nuotr./Maišiagalos radioaktyviųjų atliekų saugykla
Radioaktyviųjų atliekų tvarkymo agentūra (RATA) nuotr./Maišiagalos radioaktyviųjų atliekų saugykla

„Sprendimas saugoti radioaktyvias atliekas tokio tipo saugykloje buvo gana įpastas Tarybų Sąjungoje. Tokių saugyklų buvo pastatyta ne tik Lietuvoje, bet daugelyje kitų sąjungos šalių ir visos šios šalys anksčiau ar vėliau turi spręsti jų likvidavimo klausimą. Lietuvoje nuolat vykdomi aplinkos stebėsenos tyrimai patvirtino, kad šioje vietovėje aplinka, po padaryto saugyklos modernizavimo, yra švari bei saugi, tačiau tai laikinas būdas saugoti radioaktyvias atliekas“, – teigia Lietuvos energetikos instituto Branduolinės inžinerijos problemų laboratorijos vadovas prof. Povilas Poškas.

Anot prof. P.Poško, šiandien specialistai sutaria, kad tinkamiausias sprendimas radioaktyviosioms atliekoms galutinai sutvarkyti yra jų sudėjimas į specialiai įrengtus atliekynus, kuriuose jos liks saugios, kol taps nebepavojingos.

Atlikus planuojamo saugyklos eksploatavimo nutraukimo rizikos analizę, poveikio aplinkai vertinimo ataskaitoje teigiama, kad Maišiagalos saugyklos eksploatavimo nutraukimas neturės neigiamo poveikio nei aplinkai, nei gyventojų sveikatai. Pavojingo objekto pašalinimas tik pagerins regiono radiologinę situaciją, nes čia nebeliks potencialaus taršos šaltinio.

„Maišiagalos radioaktyviųjų atliekų saugyklos eksploatavimo nutraukimas yra sudėtingas procesas, kuriam ruošiamasi intensyviai ir kruopščiai. Šiame projekte konsultuojamės su Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) ir prieš ketverius metus panašų projektą įgyvendinusiais Estijos ekspertais, remiamės gerąja tarptautine praktika, kuri sukaupta vykdant tokius projektus“, – teigia Radioaktyviųjų atliekų tvarkymo agentūros (RATA) vadovė Ineta Janušytė.

Pasak jos, planuojama, kad įgyvendinant Europos Sąjungos finansuojamą projektą iki 2023 m. iš daugiau nei pusę amžiaus veikusios saugyklos bus išimtos visos radioaktyviosios atliekos, o saugyklos teritorijai panaikinta radiacinė kontrolė.

Maišiagalos radioaktyviųjų atliekų saugyklos išmontavimui ir dezaktyvavimui planuojama naudoti išbandytas technologijas, kurios buvo naudojamos vykdant panašių objektų išmontavimo darbus kitose šalyse. Pritaikius pažangiausias technines ir administracines priemones bus užtikrinama, kad radionuklidai nepatektų į aplinką ir niekas nepatirtų kenksmingo jonizuojančiosios spinduliuotės poveikio. Siekiant šio tikslo, virš saugyklos bus sumontuotas lengvų konstrukcijų gaubtas su viduje sumažintu atmosferiniu slėgiu, neleidžiančiu kenksmingoms dalelėms patekti į aplinką.

Kad būtų išvengta poveikio aplinkos orui, vykdant atliekų išėmimą iš saugyklos rūsio, po gaubtu numatoma sumontuoti ventiliacijos su filtrais sistemą, kuri jo viduje palaikys sumažintą atmosferos slėgį. Taip pat numatytas įdiegti mobilų oro filtravimo įrenginį.

Radioaktyviųjų atliekų tvarkymo agentūra (RATA) nuotr./Maišiagalos radioaktyviųjų atliekų saugykla
Radioaktyviųjų atliekų tvarkymo agentūra (RATA) nuotr./Maišiagalos radioaktyviųjų atliekų saugykla

Daugumą darbų numatoma atlikti nuotoliniu būdu, pasitelkiant radioaktyviųjų atliekų išėmimo robotą. Iš Maišiagalos saugyklos išimtos radioaktyviosios atliekos, atlikus pradinį rūšiavimą, bus išvežtos į Ignalinos atominės elektrinės saugyklas.

Už radioaktyviųjų atliekų tvarkymą, užtikrinant branduolinę ir radiacinę saugą, Lietuvoje atsakinga Radioaktyviųjų atliekų tvarkymo agentūra (RATA). Ji surenka ir apdoroja radioaktyviąsias atliekas, likviduoja ekstremalias, su radioaktyviosiomis medžiagomis susijusias, situacijas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius