Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ketvirtoji Žemaičių Krikšto jubiliejaus diena: šalies valdžios sveikinimai ir koncertas tikintiesiems

Žemaičių krikšto jubiliejiniai renginiai
15min.lt/Manto Pronckaus nuotr. / Žemaičių krikšto jubiliejiniai renginiai
Šaltinis: 15min
0
A A

Išaušo paskutinioji Žemaičių Krikšto 600 metų jubiliejaus diena. Tradiciškai rytas pradėtas šv. Mišiomis Telšių Šv. Antano Paduviečio katedroje. Susirinko gausus būrys tikinčiųjų, užbaigta Švč.Sakramento adoracija. Tai asmeniškas ir bendruomeninis susitikimas su Eucharistiniu Jėzumi ir Jo garbinimas. Įvyko ypatinga dėkojimo mūsų Išganytojui šventė, kurioje kiekvienas galėjo vienytis maldos budėjime, trukusiame 70 valandų.

Teatrinė kompozicija svarbiems svečiams

Po rytinių šv. Mišių kviestiniai svečiai rinkosi į Telšių Žemaitės dramos teatrą, kur režisierės Laimutės Pocevičienės teatro studija „Savi“ pristatė meninę kompoziciją, skirtą Žemaičių Krikšto 600 metų jubiliejaus sukakčiai paminėti. Renginį kartu su jaunaisiais aktoriais vedė aktorės Virginija Kochanskytė ir telšiškė Valda Bičkutė.

Susirinkusius pasveikino Telšių vyskupas Jonas Boruta SJ. „Norėjome kartu pabūti ir pasidžiaugti, kad esate su mumis. Linkiu dvasingos dienos“,— sakė vyskupas ir pridūrė, kad per Eucharistiją į savo širdis visi įsileistų ne rungčių ir kariavimosi, bet dvasingumo vaisių.

Į susirinkusius garbius svečius kreipėsi Telšių rajono savivaldybės meras Vytautas Kleiva. Jis pasveikino atvykusius Jo ekscelenciją Prezidentą Valdą Adamkų su žmona Alma, premjerą Algirdą Butkevičių, Seimo pirmininką Vydą Gedvilą, kitus žinomus šalies žmones, svečius iš užsienio. „Džiaugiuosi, kad kartu visiems atsirado galimybė įsilieti į šventes. Taip jau sutapo, kad Lietuva šiemet pirmininkauja Europos Sąjungai, o žemaičiai švenčia Krikšto jubiliejų. Žemaitijos vėliavoje užrašyta „Patria una“ (lot. — viena tauta), tad šiandien visiems linkiu vienybės, susikaupimo ir dvasingumo“,— sakė meras.

Meninėje teatrališkoje kompozicijoje atsispindėjo skirtingi visų 600 metų gyvenimo etapai, per žemaičių gyvenimą prabėgta išskirtinėmis akimirkomis, paminėti žymiausi žmonės, sušokti šokiai, atliktos dainos. Prisimintas Lietuvos didžiosios kunigaikštystės kunigaikštis Vytautas, karalius Jogaila. Kalbėta vyskupo Motiejaus Valančiaus lūpomis.

Meninėje teatrališkoje kompozicijoje atsispindėjo skirtingi visų 600 metų gyvenimo etapai, per žemaičių gyvenimą prabėgta išskirtinėmis akimirkomis, paminėti žymiausi žmonės, sušokti šokiai, atliktos dainos.

Vėliau susirinkusius su iškilia švente pasveikino Seimo pirmininkas V.Gedvilas. „Jie atvyko ne tam, kad kariautų, o parodytų krikščioniškas vertybes. Po krikšto atsivėrė naujos galimybės Europoje švietimui, kultūrai. Sveikinu ir dėkoju tiems, kieno dėka Žemaičių Krikšto 600 metų jubiliejus pasiekė Romą. Ačiū vyskupui J.Borutai SJ, Telšių rajono savivaldybei. Net patys neįsivaizduojate, koks svarbus yra kiekvieno Jūsų indėlis. Kantrybė, tolerancija, išmintis — tai savybės, kuria atveria krikšto pasaulis“,— sakė Seimo pirmininkas.

Vyriausybės vardu sveikino Ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius. „Įsimintiną dien` prisimename Vytautą Didįjį, žemaičių ganytojus Motiejų I, Vincentą Borisevičių, Justiną Staugaitį, kitus iškilius žmones. Mūsų tautos istorija liudija, kad kartu galime įgyvendinti daug“,— sakė premjeras ir linkėjo, kad išsipildytų Popiežiaus Jono Pauliaus II žodžiai, jog tikėjimas yra galia. A.Butkevičius perdavė dovanas Popiežiaus legatui — Budapešto ir Estergom kardinolui Péteriui Erdo, Telšių vyskupui J.Borutai SJ.

Taip pat pasisakė Lietuvos Nepriklausomos valstybės atkūrimo akto signataras Emanuelis Zingeris. Jis rankoje laikė svarbių kunigų sąrašą, nusipelniusių Lietuvai per karą ir rizikavusių savo gyvybe. E.Zingeris vylėsi ir kreipėsi į Telšių valdžią, kad iškilių asmenybių pavardėmis bus paskelbtos miesto gatvės.

Apdovanoti Garbės piliečiai

Renginyje, skirtame kviestiniams svečiams paskelbti, pasveikinti ir apdovanoti Telšių miesto Garbės piliečiai. Jais tapo Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į Dangų bažnyčios klebonas, prelatas, Telšių Vincento Borisevičiaus gimnazijos kapelionas, Bažnytinės teisės mokslų daktaras Juozas Šiurys ir Lietuvos meno istorikas, archeologas, humanitarinių mokslų daktaras, Vilniaus dailės akademijos prorektorius Adomas Butrimas.

Iškilmingą ceremoniją įgyvendinti padėjo Telšių miesto seniūnas Kazys Lečkauskas.

Į susirinkusius dėkodamas kreipėsi J.Šiurys. „Man buvo pasakyta, kad padėkočiau trumpai, o kur kitur rasi atsakymą, jei ne Šventame Rašte. Atsiverčiau Apaštalo Pauliaus laišką ir ten radau žodžius: „Už viską dėkokite Dievui“. Dėkoju Dievui, Tėvynei ir Telšiams“,— sakė J.Šiurys.

15min.lt/Manto Pronckaus nuotr./Žemaičių krikato jubiliejiniai renginiai
15min.lt/Manto Pronckaus nuotr./Žemaičių krikšto jubiliejiniai renginiai

Apdovanojimu ir įvertinimu taip pat džiaugėsi A.Butrimas. „Kiekvienas iš mūsų turime vaikystės ir jaunystės kraštą. Manasis — Telšiai. Tyriau Biržulio ežerą, vėliau teko pereiti prie dokumentų. Telšiai — visų menų miestas. Džiaugiuosi ir dėkoju, kad VDA Telšių fakultetas taip gražiai užpildė miesto erdves“,— sėkmės linkėdamas sakė A.Butrimas.

Sienoje atidengta lenta

Prieš trejetą metų iškilmingai atidaryta Didžioji Žemaičių siena (autorius – architektas prof. Algirdas Žebrauskas). Sienoje yra 9 meninės plokštės, jose įamžinti ir vis dar įamžinami Žemaitijai svarbūs įvykiai. Pirmoji meninė plokštė žymi, kada pirmą kartą paminėta Žemaitijos vardas, antroji — primena Durbės mūšio pergalės svarbą, trečiojoje — paženklinti Žymiausi žemaičių mūšiai, ketvirtoji — skirta Konstancoje įvykusio bažnytinio susirinkimo, kuriame buvo sprendžiamas žemaičių likimas, datai atminti. Siena kasmet pildoma naujais kūriniais. 

Šiandien įvyko iškilminga meninės plokštės, reljefinio metalo plastikos kompozicija „Europas Krėkšts“ atidengimo ceremonija (autoriai — Romualdas Inčirauskas ir Algirdas Žebrauskas). Atversta 5-osios plokštės istorija. Meninę plokštę atidengė Jos Ekscelencija Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė ir Telšių vyskupas Jonas Boruta SJ. Ceremonijoje dalyvavo ir kiti garbūs asmenys: vyskupai, kunigai, Seimo pirmininkas V.Gedvilas su žmona, Valdas ir Alma Adamkai, premjeras A.Butkevičius su žmona.

Kol pasiruošta atidengimo ceremonijai, Prezidentė kalbino per iškilmes koncertavusius tautiškai apsirengusius vaikų folkloro ansamblio „Čiučiuruks“ vaikus. Sveikinosi su žemaičiais.

15min.lt/Manto Pronckaus nuotr./Žemaičių krikato jubiliejiniai renginiai
15min.lt/Manto Pronckaus nuotr./Žemaičių krikšto jubiliejiniai renginiai

„Šia proga atidengiame lentą, kurios įrašas pasako, kokie buvo svarbūs žmonės Kalvotojoje Žemaitijoje. Žemaičiai išliks paskutiniaisiais pagoniškos žemės savininkams“,— sakė Prezidentė D.Grybauskaitė ir į susirinkusius prabilo žemaitiškai su ypač stipriu akcentu. Garsiais plojimais, šūksniais „bravo“ telšiškiai ir miesto svečiai prezidentei D.Grybauskaitei dėkojo už apsilankymą.

Apie sukurtą plokštę ant didingosios Žemaičių sienos pasisakė ir pats kūrėjas R.Inčirauskas. Jis dėkojo už paramą visiems padėjusiems kurti darbą. Priminė, jog tai ne tik jo indėlis, bet ir A.Žebrausko. „Ačiū už palaikymą Tokia proga prisipažįstu, kad esu imigrantas iš Lietuvos, tačiau dėkoju už leidimą įprasminti žemaičių ženklus“,— sakė iš Anykščių kilęs menininkas. Atidengus plokštę, Telšių vyskupas J.Boruta SJ ją pašventino.

Šv. Mišios Turgaus aikštėje

Po iškilmingos ceremonijos procesija kartu su tikinčiaisiais nuo kalno Respublikos gatve pajudėjo Žemaitijos sostinės širdies — Turgaus aikštės — link, kur aukotos iškilmingos šv.Mišios tikintiesiems.

Į susirinkusius kreipėsi Popiežiaus legatas-Budapešto ir Estergom kardinolas P.Erdo. Perskaitytas Popiežiaus Pranciškaus sveikinimas. „Tegul kiekviena jauna siela glaudžiasi prie Evangelijos. Šv. Rašto žodžiai — tarsi neišsenkantis lobis, iš kur galima semtis išminties“,— skelbta Popiežiaus sveikinime. Po šv. Mišių Eucharistinė procesija miesto gatvėmis pajudėjo į Telšių Šv.Antano Paduviečio katedrą.

Baigiantis šventiniams renginiams, Turgaus aikštėje įvyko koncertas „Tautos gyvybės giesmė“.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min