2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti
2009 01 02

Kiek kainuoja brokas?

Byrantis tinkas, krentantis glaistas, per netinkamai sutvarkytą santechniką nuolat besisunkiantis vanduo — visą šį broką sutvarkyti turėtų statybininkai. Tik gal jie jau bankrutavo?
Statybos
Statybos / Šarūno Mažeikos/BFL nuotr.
Temos: 1 Statybos

Daug ir nekokybiškai

Statistikos departamento duomenimis, 2007 m. šalyje pastatyti 3304 nauji gyvenamieji pastatai. Gyvenamuosiuose namuose įrengti 9286 butai, t.y. 27 proc. daugiau nei 2006-aisiais ir dvigubai daugiau nei 2000 metais.

Statybų mastai augo, o drauge daugėjo broko. Dauguma bendrovių pažeidinėjo nustatytus darbų atlikimo terminus, teikė nekokybiškas paslaugas, pardavinėjo nekokybiškus produktus.

„Dažniausiai kreipiamasi dėl to, kad butuose nėra reikiamos garso izoliacijos, sklinda kvapai iš kitų butų per natūralaus vėdinimo sistemą, kad per atitvaras į butus skverbiasi drėgmė, o dėl blogo langų pakeitimo pelija langokraščiai. Pasitaikė atvejų, kai trūkus vidaus vandentiekio vamzdžiams, buvo užlietos patalpos, – sako A.Minius, Aplinkos ministerijos Projektavimo normavimo skyriaus vedėjas. – Tiesa, raštiškų skundų dėl butuose išryškėjusio statybos broko inspekcija gauna palyginti nedaug, tačiau kreipimųsi telefonu sulaukiame nuolat.“

Tad kur reikėtų kreiptis, aptikus statybų broką? Butų savininkai dėl statybos broko pašalinimo pirmiausiai turi kreiptis į namo statytoją (t.y. buto pardavėją), kuris buto pirkimo-pardavimo sutartyje yra įsipareigojęs pašalinti statybos broką. Jei jis reikiamų priemonių nesiima, buto savininkas gali kreiptis į teismą.

Dažniausiai kreipiamasi dėl to, kad butuose nėra reikiamos garso izoliacijos, sklinda kvapai iš kitų butų per natūralaus vėdinimo sistemą, kad per atitvaras į butus skverbiasi drėgmė, o dėl blogo langų pakeitimo pelija langokraščiai.„Jei buto savininkas galutiniam buto įrengimui buvo sudaręs rangos sutartį su statybos įmone, o ši dėl jos kaltės padaryto broko nepašalina, savininkas papildomai gali kreiptis į statybos valstybinės priežiūros instituciją, kuri, išnagrinėjusi pažeidimus, teikia prašymą Aplinkos ministerijos atitinkamai atestavimo komisijai, kad būtų įvertinta rangovo veikla, – sako A.Minius. – Minėtoji komisija turi teisę sustabdyti ar panaikinti rangovo atestatą, todėl tokia priemonė gana veiksminga.“

Atsakomybės paieškos

Statybos įstatymo 15 straipsnio 5 dalimi nustatyta, kad statinio statybos rangovas privalo vykdyti statybos darbus pagal projektą ir teisės aktų reikalavimus. Statybos užsakovas, kitaip tariant, statytojas, rangos sutartyje turi aiškiai nurodyti reikalavimus statybos darbų kokybei. Jei statybos įmonė turi pasitvirtinusi statybos taisykles, kurios nurodo numatomų atlikti statybos darbų atlikimo tvarką ir kokybės reikalavimus, tokių taisyklių privalomą taikymą reikėtų nurodyti rangos sutartyje. Jei statybos taisyklių įmonė pasitvirtinusi neturi, arba turimos statybos taisyklės nenurodo kai kurių darbų atlikimo ir kokybės reikalavimų, rangos sutartyje būtina šiuos klausimus aptarti papildomai.

„Statytojo interesams atstovauja statybos techninis prižiūrėtojas bei statinio projekto vykdymo priežiūros vadovas. Techninis prižiūrėtojas privalo patikrinti ir priimti kiekvieną rangovo atliktą darbą ir, jei jie atlikti nekokybiškai, tuojau pat pareikalauti juos perdirbti ar pataisyti, – sako A.Minius. – Projekto vykdymo priežiūros vadovas privalo tikrinti statinio projekto sprendinių vykdymą ir, pastebėjęs šių sprendinių ar teisės aktų pažeidimus, juos įrašyti į statybos darbų žurnalą ir pareikalauti broką ištaisyti, o jei reikia prievartos priemonių — kreiptis į statybos valstybinės priežiūros pareigūnus dėl statybos sustabdymo ar kitų sankcijų taikymo.“

Tačiau kas atsakingas už padarytą broką, kai įsigyjami nebaigti statyti ar neįrengti butai?

„Fiziniam asmeniui leidžiama sudaryti preliminariąją dar nepastatyto buto pirkimo-pardavimo sutartį su statytoju (pardavėju), kuris namą gali statyti arba rangos, arba ūkio būdu, — aiškina A. Minius. — Labai svarbu, kad buto pirkėjas šioje sutartyje kuo išsamiau išdėstytų savo reikalavimus dėl buto kokybės. Užbaigus namo statybą, buto pirkėjas ir statytojas sudaro galutinę buto pirkimo-pardavimo sutartį.“

Tiek pirmasis buto pirkėjas, tiek asmenys, perpirkę šį butą, garantiniu laikotarpiu nustatę statybos defektus, dėl statybos broko kreipiasi į statytoją.

Kas atsakingas už padarytą broką, kai įsigyjami nebaigti statyti ar neįrengti butai? „Jei statytojas namą pastatė rangos būdu, jis privalo pareikalauti iš rangovo pašalinti defektus su statytoju sutartu laiku. Jei rangovas sutartu laiku statybos defektų nepašalina, statytojas turi kreiptis į teismą dėl rangovo įpareigojimo juos pašalinti arba gali pats pašalinti defektus ir dėl išlaidų kompensavimo iš rangovo kreiptis į teismą, – pataria A.Minius. – Buto pirkėjas statytojui nevykdant minėtųjų veiksmų gali kreiptis į teismą dėl statytojo įpareigojimo pareikalauti iš rangovo ištaisyti statybos defektus, arba gali pats pašalinti defektus ir dėl išlaidų kompensavimo iš statytojo kreiptis į teismą.“

Jei statytojas namą pastatė ūkio būdu, jis pats privalo pašalinti garantiniu laiku nustatytus statybos defektus savo lėšomis su buto pirkėju (perpirkėju) sutartu laiku. Jei statytojas sutartu laiku statybos defektų nepašalina, buto pirkėjas (perpirkėjas) turi kreiptis į teismą dėl statytojo įpareigojimo juos pašalinti arba gali pats pašalinti defektus ir dėl išlaidų kompensavimo.

Padaugėjo bankrotų

Lyginant šių metų pirmų trejų ketvirčių duomenis su praeitų metų atitinkamu laikotarpiu, bankroto procesų skaičius išaugo 51,6 proc. Per 2008 metų sausio-rugsėjo mėnesius bankrotas inicijuotas 649 įmonėms. Šis skaičius jau viršijo pernykštį visų metų rodiklį.

Ūkio ministerijos parengtoje apžvalgoje nurodoma, kad 2008 metais daugiausiai bankrutavo prekybos (31,1 proc.) ir apdirbamosios gamybos įmonių (26,2 proc.).

Nekilnojamojo turto ir nuomos įmonėse bankrotų paskelbta beveik dvigubai daugiau nei per tą patį praėjusiųjų metų laikotarpį. Šios įmonės krizę pajuto gerokai: neliko nei klientų gausos, nei milžiniško pelno už dažnai ne visai kokybiškai atliktus darbus.

Tiesa, valstybė nuo to saugo savo piliečius. Remiantis Statybų įstatymu, matomų darbų garantinis terminas yra 5, paslėptų — 10 metų. Tačiau šia garantija gali pasinaudoti tik gyvuojančių statybos bendrovių klientai. Jei įmonės nėra, nėra ir garantijų — remontuotis naują būstą teks pačiam.

Žinoma, galima kreiptis į teismą ir ieškoti tiesos, tačiau jei defektai smulkūs, tai gali neapsimokėti.

Šią situaciją būtų galima išspręsti, jei statytojas garantiniam laikotarpiui apdraustų savo parduodamą turtą. Jeigu kas nors atsitiktų jūsų būstui, sakykime, išryškėtų statybų brokas, pinigus už remontą turėtų mokėti draudimo kompanija. O ji bet kokia kaina ieškos kaltųjų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Benediktas Vanagas: tinkamas pasiruošimas yra pagrindinė sąlyga geram rezultatui
Reklama
Paskola smulkiam verslui: kredito unijos siūlo finansavimą lengvatinėmis sąlygomis
Reklama
Testas. Ar jūsų namai saugūs? Pasitikrinkite savo žinias ir laimėkite prizą!
Reklama
Klausos sutrikimams spręsti – unikali technologija ir „nematomi“ klausos aparatėliai
Parašykite atsiliepimą apie 15min