Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugpjūčio 8d. 00:27

Kiek Lietuvoje kainuoja atsisveikinti su mirusiu artimuoju

Laidojimo namai
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Laidojimo namai

Mirus artimajam, tradicinės laidotuvės Lietuvoje kainuoja gerokai daugiau nei 1 tūkst. eurų, portalui LRT.lt sako laidojimo namų atstovai. Populiarėjant kremavimui, nemažai žmonių šią paslaugą renkasi Lenkijoje, bet AB „K2 LT“ vadovas Vytenis Labanauskas teigia, kad visko neišsiaiškinus galima ir apsigauti, nes papildomai kainuos ne tik pervežimas.

Kainos – nuo šimtų eurų iki tūkstančių

Laidotuvėms išleidžiamos sumos priklauso nuo individualaus požiūrio ir pasirinkimo, kaip išlydėti mirusį artimąjį. Vieni renkasi kuklią laidojimo ceremoniją, kiti perka brangius laidojimo įmonių paslaugų paketus.

Vilniaus laidojimo rūmų „Ritualas“ direktorė Jolanta Sprainaitienė sako, kad Lietuvoje laidotuvėms vidutiniškai skiriama nuo 1000 iki 1200 Eur, įskaičiuojant velionio paruošimą, karstą, laikiną paminklą, įkapes, šarvojimą salėje, katafalką, duobę.

„Atkreipkite dėmesį, kad laidotuvių kainą padidina vainikai, šarvojimo salių dekoravimas gėlėmis, giesmininkų ar muzikantų paslaugos, gedulingi pietūs, auka bažnyčiai, kapavietė ir kitos paslaugos. Tačiau šios paslaugos nėra laidojimo bendrovių pajamos, todėl suma mums nežinoma. Pavyzdžiui, šarvojimo salę galima papuošti brangiomis gėlėmis, bet galima priskinti ir pievos gėlių. Galima pristatyti puošnių dekoracijų, bet galima apsieiti ir su paprastomis žvakidėmis“, – teigia J.Sprainaitienė.

Dabar vis daugiau žmonių renkasi ne dviejų, o vienos dienos šarvojimą salėje – tam įtaką daro ir turimi finansai, ir dabartinis vasaros karštis.

Kauno laidojimo paslaugų įmonės „Rimtis“ konsultantė Vaiva Jakšienė pritaria, kad vidutinė laidojimo suma svyruoja: „Dabar vis daugiau žmonių renkasi ne dviejų, o vienos dienos šarvojimą salėje – tam įtaką daro ir turimi finansai, ir dabartinis vasaros karštis.“

Kad laidotuvių kaina priklauso ir nuo artimųjų pasirinkimo, patvirtina ir įvairių laidojimo paslaugų įmonių informaciją internete. Pavyzdžiui, galima rasti karstų, pagamintų iš medienos (alksnio, ąžuolo, pušies), kartono. Pigesnis karstas gali kainuoti 60 eurų, o už išskirtinį teks sumokėti ir daugiau nei 2000 eurų. Duobkasių paslaugos Vilniuje kainuoja maždaug iki 250 Eur, o laidojimo drabužiams skiriama maždaug apie 50–200 Eur.

Kremuoti ar laidoti karste?

Pasak AB „K2 LT“, valdančios ritualinių laidojimo paslaugų teikėją „Rekviem“ bei vienintelį krematoriumą Lietuvoje, vadovo V.Labanausko, populiariausias laidojimo būdas mūsų šalyje – žmogaus su karstu laidojimas duobėje. Tačiau užsakymų kremuoti daugėja – per metus kremuojama apie 4 tūkst. (apie 10 proc.) mirusiųjų.

V.Labanausko nuomone, pasirinktas laidojimo būdas priklauso ne nuo kainos, o nuo artimųjų ar velionio nuostatų ir valios. Anot jo, dabar požiūris į laidotuves tampa liberalesnis: „Mirusiojo išlydėjimas šarvojimo salėje yra priimtiniausias. Tačiau neatmetamos ir kitos galimos vietos: ritualinių paslaugų teikėjų specialiai įrengtos patalpos, maldos namai, atsisveikinimas su palaikais tik prieš pat laidojant į žemę ar kremuojant. Nepriimtiniausias gyventojams atrodo laidojimas be atsisveikinimo.“

Anot krematoriumo vadovo, kremavimas yra estetiškas, ekologiškas ir mažiau skausmo sukeliantis laidojimo būdas, kuris sudaro apie penktadalį visų laidotuvių kainos.

„Bendra kompleksinė kremavimo paslaugos kaina priklauso nuo dviejų sudedamųjų dalių: atstumo bei pasirinktos urnos. Pavyzdžiui, maršrutas Kaunas–Kėdainiai–Kaunas atsieitų 50 Eur, kremavimas – 319 Eur (į tai įeina ir dokumentų tvarkymas, kremavimas ir standartinė metalinė kapsulė pelenams už 9 Eur), kremavimo padėklas – 10 Eur. Taigi bendra kremavimo paslaugos kaina – 379 Eur“, – sako V.Labanauskas.

Kai kurių mirusiųjų artimieji, pasirinkę kremavimą, užsisako ne tik kapsules, bet ir urnas pelenams laidoti. Urnos gali būti gaminamos iš medienos, stiklo, marmuro ir kitų medžiagų. Internete nurodytos kainos įvairios: tarkim, kai kur standartinė marmurinė ar medinė urna kainuoja nuo 150 Eur, o išskirtinės urnos kaina gali siekti net 2500 Eur, pavyzdžiui, jeigu ji pagaminta iš gintaro, yra puošta kristalais.

Kolumbariumo priežiūra pigesnė

Lietuvoje krematoriumas kol kas veikia tik Kėdainiuose, tad, stengdamiesi sutaupyti, dalis žmonių renkasi kremuoti artimųjų palaikus kaimynėje Lenkijoje, Suvalkuose. Tačiau V.Labanauskas tikina, kad nors paties kremavimo kaina Lenkijoje mažesnė, papildomos išlaidos sudaro didelę sumą.

„Velionio palaikai turi būti gabenami užplombuotame karste. Mažiausia jo kaina – apie 150 Eur. Dar reikia turėti vadinamąjį mirusiojo pasą (nemokamai tai daro Nacionalinės visuomenės sveikatos centras) ir specialią urną. Pats kremavimas Lietuvoje kainuoja 310, Lenkijoje – apie 160 Eur. Tačiau, pridėjus transporto išlaidas (pavyzdžiui, vežant palaikus iš Kauno), galutinė kremavimo paslaugos Lietuvoje kaina – 379 Eur, o Lenkijoje – 448 Eur.“

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Kolumbariumas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Kolumbariumas

Norint mirusiojo palaikus palaidoti su urna kolumbariumo nišoje, Lietuvoje gali tekti sumokėti nuo kelių šimtų iki daugiau nei tūkstančio eurų.

Kauno laidojimo paslaugų įmonės „Rimtis“ konsultantė V.Jakšienė pabrėžia, kad urnos laidojimą kolumbariume dažniau renkasi užsienyje gyvenantys lietuviai, nes rūpintis mirusiojo atminimu tampa lengviau – nereikia statyti tūkstančius kainuojančios tvorelės, paminklo, sodinti gėlių. „Taip išsprendžiamas ir kapinių vietos klausimas, nes niša kolumbariume užima mažiau vietos“, – priduria V.Jakšienė.

Valstybės teikiama parama – per maža

Šiuo metu, mirus artimajam, paramą teikia ir valstybė. Yra dvi paramų rūšys: laidojimo pašalpa ir parama mirusiojo palaikų parvežimui iš užsienio į Lietuvą.

Vienkartinė laidojimo pašalpa siekia 8 bazinius socialinių išmokų dydžius – 304 Eur, dėl kurių reikia kreiptis į miestų ir rajonų socialinės rūpybos skyrius.

Lietuvos ritualinių paslaugų asociacijos (LRPA) Valdybos teigimu, įstatyme nustatytas laidojimo pašalpos dydis nėra pakankamas. Norint pagarbiai palaidoti mirusįjį, reikia išleisti apie 1000 eurų, todėl valstybinė laidojimo pašalpa turėtų būti padidinta 3–4 kartus.

„Ekonominei situacijai pagerėjus jau buvo sugrąžintos valstybinės pensijos ir kitos išmokos, pavyzdžiui, valstybinės socialinio draudimo pensijos. Manome, kad turi būti padidinta ir laidojimo pašalpa. Nuo 2018 m. sausio mėnesio laidojimo paslaugas teikiančios bendrovės turės mokėti turto mokestį, todėl laidojimo paslaugų teikėjai turėjo didinti įkainius ir branginti su laidojimu susijusias prekes tam, kad nenutrauktų savo veiklos, išsaugotų darbuotojus ir išlaikytų tinkamą paslaugų lygį“, – portalui LRT.lt teigia LRPA Valdybos atstovai.

Paramos mirties atveju įstatyme nurodyta, kad parama mirusiojo palaikams parvežti neturi viršyti 54 bazinių socialinių išmokų dydžių, t. y. 2052 Eur. Asmuo, organizuojantis tokį parvežimą, gali gauti paramą tuo atveju, jeigu jo mėnesinės pajamos neviršija 366 Eur, o mirusysis yra Lietuvos Respublikos pilietis.

Šiuo metu mirusiojo palaikų parvežimas iš Europos šalių gali kainuoti nuo 1500 iki 4000 Eur ir užtrukti nuo kelių dienų iki kelių savaičių, kol bus sutvarkyti reikalingi dokumentai.

Lrt.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Finalinis mūšis Seime: ištaisė mokesčių spragas, opozicijai nepavyko atidėti biudžeto

Aktualu

VSD patvirtina gavęs Sauliaus Skvernelio pranešimą, bet neaišku apie ką

Aktualu

Vieną dieną Vyriausybė pateikia Seimui vaiko teisių įstatymo pataisas, kitą – jau nebenori jų svarstyti

Verslas

Po Naujųjų – dvi naujos PVM lengvatos

Aktualu

Premjerą su B.Mussolini palyginęs parlamentaras A.Kirkutis: lyginau pagal emocijos stiprumą

15min tyrimas Aktualu

Loterijų skaidrumą žadančios pataisos metų metus dūla Seime

Vardai

A.Bilotaitė gina J.Statkevičiaus užsipultą dizainerę: „Blizgus fasadas, bet supuvęs vidus“

Verslas

„Hilton“ viešbutį prie Energetikos ir technikos muziejaus statys PST

Aktualu

G.Landsbergis pripažįsta, kad valstiečiams užtenka balsų priimti biudžetą: „Tai bus Pyro pergalė“

Mokslas.IT

15min studijoje – pokalbis apie 2019 metų technologijas, inovacijas ir jų prognozes

Gyvenimas

Medikai – apie mažai žinomą veiksnį, dėl kurio insultas arba infarktas gresia jauname amžiuje

Pasaulis kišenėje

Egiptas įsiutęs – pradėtas tyrimas dėl lytinio akto ant piramidės nuotraukos

Aktualu

Pravieniškių kalėjimo vadovo konkursą laimėjo D.Sušinskas

Vardai

Nauja detalė S.Grafininos byloje: buvo prisijungta prie jos telefono programėlės

Vardai

Britų mados apdovanojimų didžiausia žvaigžde tapo nėščia Meghan Markle: nustelbė visas garsenybes

Verslas

Banko klientą išgąsdino „naujas“ mokestis: sumos – įspūdingos

24sek

Eros pabaiga: D.Wade'as ir L.Jamesas akis į akį susitiko paskutinį kartą

Vardai

„Baltų varnų“ tėtis, „Sadūnų“ lyderis G.Andrijauskas: ką reiškia auginti dvynukes?

Gazas

Donaldas Trumpas pasiruošęs imtis veiksmų prieš „General Motors“

Aktualu

Vytautas Plečkaitis: Europa atsilaikys ir prieš migrantus, ir prieš euroskeptikus

Naujienos

Verslas

Dėl „Danske Bank“ veiklos Danijos prokurorai pradėjo tyrimą

15min iš Berlyno Sportas

Lietuvos rekordus skaldanti A.Šerkšnienė: „Negalėjau sėdėti ir žiūrėti į vaikelį“

Aktualu

Su gamtos smūgiu susidūrusi tauragiškė: „Jei ne ąžuolas, mūsų namai būtų supleškėję“

Verslas

Lietuvoje – baravykų krizė

Vardai

Sasekso hercogienės Meghan nesėkmė: per vestuves atsisegusi saga netyčia atidengė liemenėlę

Aktualu

Laikai, kai Klaipėda buvo vadinama „Mažąja Britanija“

Aktualu

Šimtui keturkojų gresia mirties nuosprendis – prašoma pagalbos, nes liko dvi savaitės

Aktualu

Prie Havajų ir Meksikos artėja galingi uraganai

Verslas

Valstybinis Saudo Arabijos fondas nusipirko 3–5 proc. „Tesla“ akcijų

Verslas

Dėl perkeltos mokslo metų pradžios kai kuriose parduotuvėse alkoholio nebus ir rugsėjo 1, ir rugsėjo 3 dienomis

Sportas

Pasikeitusį „Atlantą“ iš LFF taurės išspyrė Kauno „Stumbras“

Aktualu

Maskvoje palaidoti CAR nužudyti žurnalistai

Aktualu

Estijoje už valstybės paslapčių atskleidimą nuteistas policininkas

Verslas

Nafta brangsta nerimaujant dėl situacijos Irane

Aktualu

Vokietijos geležinkelio stotyje kilus gaisrui nukentėjo 40 žmonių

24sek

Dar kartą išmainytas Renaldas Seibutis priklausys „Cavaliers“

Vardai

Neblaivus Klaipėdoje įkliuvęs E.Dragūnas vėl nebegalės vairuoti: atimtos teisės ir skirta bauda

Aktualu

Kalėjimų departamentas ieško Kriminalinės žvalgybos ir Imuniteto skyriaus vadovų

Aktualu

Popiežiaus kaina: kiek kitoms pasaulio valstybėms kainavo Pranciškaus apsilankymas?

Maistas

Melionas – blankus ir nuobodus? Su kuo jį derinti, kad taptų skanėstu?

Vardai

Ypatingos

03:17
07:15

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Dovanoju sveikatą

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min