Sportas gyvai
2018 08 08

Kiek Lietuvoje kainuoja atsisveikinti su mirusiu artimuoju

Mirus artimajam, tradicinės laidotuvės Lietuvoje kainuoja gerokai daugiau nei 1 tūkst. eurų, portalui LRT.lt sako laidojimo namų atstovai. Populiarėjant kremavimui, nemažai žmonių šią paslaugą renkasi Lenkijoje, bet AB „K2 LT“ vadovas Vytenis Labanauskas teigia, kad visko neišsiaiškinus galima ir apsigauti, nes papildomai kainuos ne tik pervežimas.
Laidojimo namai
Laidojimo namai / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Kainos – nuo šimtų eurų iki tūkstančių

Laidotuvėms išleidžiamos sumos priklauso nuo individualaus požiūrio ir pasirinkimo, kaip išlydėti mirusį artimąjį. Vieni renkasi kuklią laidojimo ceremoniją, kiti perka brangius laidojimo įmonių paslaugų paketus.

Vilniaus laidojimo rūmų „Ritualas“ direktorė Jolanta Sprainaitienė sako, kad Lietuvoje laidotuvėms vidutiniškai skiriama nuo 1000 iki 1200 Eur, įskaičiuojant velionio paruošimą, karstą, laikiną paminklą, įkapes, šarvojimą salėje, katafalką, duobę.

„Atkreipkite dėmesį, kad laidotuvių kainą padidina vainikai, šarvojimo salių dekoravimas gėlėmis, giesmininkų ar muzikantų paslaugos, gedulingi pietūs, auka bažnyčiai, kapavietė ir kitos paslaugos. Tačiau šios paslaugos nėra laidojimo bendrovių pajamos, todėl suma mums nežinoma. Pavyzdžiui, šarvojimo salę galima papuošti brangiomis gėlėmis, bet galima priskinti ir pievos gėlių. Galima pristatyti puošnių dekoracijų, bet galima apsieiti ir su paprastomis žvakidėmis“, – teigia J.Sprainaitienė.

Dabar vis daugiau žmonių renkasi ne dviejų, o vienos dienos šarvojimą salėje – tam įtaką daro ir turimi finansai, ir dabartinis vasaros karštis.

Kauno laidojimo paslaugų įmonės „Rimtis“ konsultantė Vaiva Jakšienė pritaria, kad vidutinė laidojimo suma svyruoja: „Dabar vis daugiau žmonių renkasi ne dviejų, o vienos dienos šarvojimą salėje – tam įtaką daro ir turimi finansai, ir dabartinis vasaros karštis.“

Kad laidotuvių kaina priklauso ir nuo artimųjų pasirinkimo, patvirtina ir įvairių laidojimo paslaugų įmonių informaciją internete. Pavyzdžiui, galima rasti karstų, pagamintų iš medienos (alksnio, ąžuolo, pušies), kartono. Pigesnis karstas gali kainuoti 60 eurų, o už išskirtinį teks sumokėti ir daugiau nei 2000 eurų. Duobkasių paslaugos Vilniuje kainuoja maždaug iki 250 Eur, o laidojimo drabužiams skiriama maždaug apie 50–200 Eur.

Kremuoti ar laidoti karste?

Pasak AB „K2 LT“, valdančios ritualinių laidojimo paslaugų teikėją „Rekviem“ bei vienintelį krematoriumą Lietuvoje, vadovo V.Labanausko, populiariausias laidojimo būdas mūsų šalyje – žmogaus su karstu laidojimas duobėje. Tačiau užsakymų kremuoti daugėja – per metus kremuojama apie 4 tūkst. (apie 10 proc.) mirusiųjų.

V.Labanausko nuomone, pasirinktas laidojimo būdas priklauso ne nuo kainos, o nuo artimųjų ar velionio nuostatų ir valios. Anot jo, dabar požiūris į laidotuves tampa liberalesnis: „Mirusiojo išlydėjimas šarvojimo salėje yra priimtiniausias. Tačiau neatmetamos ir kitos galimos vietos: ritualinių paslaugų teikėjų specialiai įrengtos patalpos, maldos namai, atsisveikinimas su palaikais tik prieš pat laidojant į žemę ar kremuojant. Nepriimtiniausias gyventojams atrodo laidojimas be atsisveikinimo.“

Anot krematoriumo vadovo, kremavimas yra estetiškas, ekologiškas ir mažiau skausmo sukeliantis laidojimo būdas, kuris sudaro apie penktadalį visų laidotuvių kainos.

„Bendra kompleksinė kremavimo paslaugos kaina priklauso nuo dviejų sudedamųjų dalių: atstumo bei pasirinktos urnos. Pavyzdžiui, maršrutas Kaunas–Kėdainiai–Kaunas atsieitų 50 Eur, kremavimas – 319 Eur (į tai įeina ir dokumentų tvarkymas, kremavimas ir standartinė metalinė kapsulė pelenams už 9 Eur), kremavimo padėklas – 10 Eur. Taigi bendra kremavimo paslaugos kaina – 379 Eur“, – sako V.Labanauskas.

Kai kurių mirusiųjų artimieji, pasirinkę kremavimą, užsisako ne tik kapsules, bet ir urnas pelenams laidoti. Urnos gali būti gaminamos iš medienos, stiklo, marmuro ir kitų medžiagų. Internete nurodytos kainos įvairios: tarkim, kai kur standartinė marmurinė ar medinė urna kainuoja nuo 150 Eur, o išskirtinės urnos kaina gali siekti net 2500 Eur, pavyzdžiui, jeigu ji pagaminta iš gintaro, yra puošta kristalais.

Kolumbariumo priežiūra pigesnė

Lietuvoje krematoriumas kol kas veikia tik Kėdainiuose, tad, stengdamiesi sutaupyti, dalis žmonių renkasi kremuoti artimųjų palaikus kaimynėje Lenkijoje, Suvalkuose. Tačiau V.Labanauskas tikina, kad nors paties kremavimo kaina Lenkijoje mažesnė, papildomos išlaidos sudaro didelę sumą.

„Velionio palaikai turi būti gabenami užplombuotame karste. Mažiausia jo kaina – apie 150 Eur. Dar reikia turėti vadinamąjį mirusiojo pasą (nemokamai tai daro Nacionalinės visuomenės sveikatos centras) ir specialią urną. Pats kremavimas Lietuvoje kainuoja 310, Lenkijoje – apie 160 Eur. Tačiau, pridėjus transporto išlaidas (pavyzdžiui, vežant palaikus iš Kauno), galutinė kremavimo paslaugos Lietuvoje kaina – 379 Eur, o Lenkijoje – 448 Eur.“

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Kolumbariumas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Kolumbariumas

Norint mirusiojo palaikus palaidoti su urna kolumbariumo nišoje, Lietuvoje gali tekti sumokėti nuo kelių šimtų iki daugiau nei tūkstančio eurų.

Kauno laidojimo paslaugų įmonės „Rimtis“ konsultantė V.Jakšienė pabrėžia, kad urnos laidojimą kolumbariume dažniau renkasi užsienyje gyvenantys lietuviai, nes rūpintis mirusiojo atminimu tampa lengviau – nereikia statyti tūkstančius kainuojančios tvorelės, paminklo, sodinti gėlių. „Taip išsprendžiamas ir kapinių vietos klausimas, nes niša kolumbariume užima mažiau vietos“, – priduria V.Jakšienė.

Valstybės teikiama parama – per maža

Šiuo metu, mirus artimajam, paramą teikia ir valstybė. Yra dvi paramų rūšys: laidojimo pašalpa ir parama mirusiojo palaikų parvežimui iš užsienio į Lietuvą.

Vienkartinė laidojimo pašalpa siekia 8 bazinius socialinių išmokų dydžius – 304 Eur, dėl kurių reikia kreiptis į miestų ir rajonų socialinės rūpybos skyrius.

Lietuvos ritualinių paslaugų asociacijos (LRPA) Valdybos teigimu, įstatyme nustatytas laidojimo pašalpos dydis nėra pakankamas. Norint pagarbiai palaidoti mirusįjį, reikia išleisti apie 1000 eurų, todėl valstybinė laidojimo pašalpa turėtų būti padidinta 3–4 kartus.

„Ekonominei situacijai pagerėjus jau buvo sugrąžintos valstybinės pensijos ir kitos išmokos, pavyzdžiui, valstybinės socialinio draudimo pensijos. Manome, kad turi būti padidinta ir laidojimo pašalpa. Nuo 2018 m. sausio mėnesio laidojimo paslaugas teikiančios bendrovės turės mokėti turto mokestį, todėl laidojimo paslaugų teikėjai turėjo didinti įkainius ir branginti su laidojimu susijusias prekes tam, kad nenutrauktų savo veiklos, išsaugotų darbuotojus ir išlaikytų tinkamą paslaugų lygį“, – portalui LRT.lt teigia LRPA Valdybos atstovai.

Paramos mirties atveju įstatyme nurodyta, kad parama mirusiojo palaikams parvežti neturi viršyti 54 bazinių socialinių išmokų dydžių, t. y. 2052 Eur. Asmuo, organizuojantis tokį parvežimą, gali gauti paramą tuo atveju, jeigu jo mėnesinės pajamos neviršija 366 Eur, o mirusysis yra Lietuvos Respublikos pilietis.

Šiuo metu mirusiojo palaikų parvežimas iš Europos šalių gali kainuoti nuo 1500 iki 4000 Eur ir užtrukti nuo kelių dienų iki kelių savaičių, kol bus sutvarkyti reikalingi dokumentai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Geriausia investicija – rūpinimasis savo sveikata
Reklama
Leiskite sau pasijusti geriau
Reklama
„Huawei Watch Fit 3“ – laikrodis, skatinantis pozityvius sveikatos įpročius
Reklama
Pekla ar gyvybės pradžia? Atskleidė, kaip kiekvienas grožio entuziastas gali prisidėti prie pelkių išsaugojimo
Užsisakykite
15min naujienlaiškius