Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kinai veržiasi į Klaipėdą, uoste darosi neramu

Klaipėdos uostas
Egidijaus Jankausko/15min nuotr. / Klaipėdos uostas
Šaltinis: BNS
0
A A

Klaipėdos keleivių ir krovinių terminalo statybos konkurse dalyvaujanti Kinijos kompanija neslepia norų dalyvauti ir kituose uosto statybų konkursuose.

Uoste projektus įgyvendinančios kompanijos nesidžiaugia kinų konkurencija, kuri gali suduoti stiprų smūgį vietos statybų įmonėms, antradienį rašo dienraštis „Verslo žinios“.

Klaipėdos uosto vadovybė Kinijoje pasirašė memorandumą su „China Communications Construction Company Limited“ priklausančia kompanija „China Road and Bridge Corporation“, siūlančia savais bei Kinijos valstybės pinigais išanalizuoti giliavandenio uosto galimybes, jie jau po poros savaičių ketina atvykti į Klaipėdą ir aptarti techninę užduotį.

Prieš keletą metų giliavandenio galimybių studiją rengė japonai.

Ta pati kompanija „China Road and Bridge Corporation“ dalyvauja Klaipėdos keleivių ir krovinių terminalo statybų konkurse, kaip partnerę pasirinkusi „Klaipėdos hidrotechniką“. Neneigiama, kad dalyvavimas šiame konkurse vieną didžiausių kainų pasiūliusiems kinams buvo tik žvalgytuvės prieš kitus konkursus.

Tai, kad kinai siūlosi už savus pinigus uostui atlikti tyrimą – akių dūmimas. Niekas už ačiū nieko neduoda, ateityje tuos pinigus jie norės susigrąžinti dvigubai.

„Jie pažadėjo man, kad dalyvaus ir kituose konkursuose. Lietuva pasirodė kaip atvira šalis, tik jie patys pripažino, kad pasirinko ne tuos partnerius Klaipėdos keleivių ir krovinių terminalo konkurse. Kompanija pirmauja pagal tiltų tiesimą, o pagal uosto gilinimo darbus yra antra pasaulyje“, – gyrė iš Kinijos neseniai grįžęs Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos generalinis direktorius Eugenijus Gentvilas.

Nutiesusi keturis po 30 km ilgio tiltus, visiškai įrengusi uostą Mauritanijoje ir kitose šalyse, Kinijos kompanija domisi galimybe gilinti Klaipėdos uostą. Šių metų gilinimo apimtis – 0,4 mln. kubinių metrų – jiems per mažas objektas, tačiau ateinančių metų planai išgilinti 2 mln. kub. metrų juos domintų.

„Labai norėčiau, kad lietuviai laimėtų konkursus, bet jei kinai pateiks gerą pasiūlymą –„nebrokysiu“. Jei pasaulis jais pasitiki, kodėl mes čia turime knistis su savais“, – kad uoste sudaromos sąlygos konkursuose dalyvauti įvairių šalių įmonėms, pabrėžia E.Gentvilas.

Anot jo, tikėtina, kad dėl Kinijos bendrovių atėjimo gali atpigti darbai uoste, juo labiau kad Kinija savo įmonėms teikia subsidijas. Neseniai Lenkijoje kinams laimėjus konkursą tiesti automagistralę kilo vietos įmonių nepasitenkinimas dėl dempinguojamų kainų.

„Hidrostatybos“ valdybos pirmininkas Jonas Dumašius pabrėžia, kad kinų atėjimas gali kelti rimtą pavojų vietos įmonėms. „Lietuvos įmonės turi inžinierių, darbo jėgos, technikos, o konkurencija ir taip uoste didelė, dalyvauja konkursuose kitų Europos šalių įmonės, latviai kvėpuoja į nugarą. Jeigu dar bus specialiai kinams ateiti kuriamos sąlygos, tai jau ne valstybinis mąstymas. Kur mums dingti, parsiduoti kinams?“ – klausia J.Dumašius.

Anot jo, Lietuvos įmonės turės mažiau darbo, be to, pelno ir kai kurie kiti mokesčiai iškeliaus į Kiniją. Ponas J.Dumašius neabejoja, kad kinai dempinguos kainas, nes Kinija remia savo verslą, o kviečiamos subrangovais dirbti vietos įmonės turės darbus atlikti dar 5–10 proc. pigiau, kad kinai kviestų. Esą darbai uoste pastaraisiais metais ir taip yra atpigę 25 proc., palyginti su kainomis, buvusiomis pakilimo metu.

„Tai, kad kinai siūlosi už savus pinigus uostui atlikti tyrimą – akių dūmimas. Niekas už ačiū nieko neduoda, ateityje tuos pinigus jie norės susigrąžinti dvigubai“, – svarsto J.Dumašius.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min