Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 lapkričio 24d. 15:02

Kinijos ambasados atstovas: kvietėme Lietuvą kalbėtis dėl Taivano, bet atsakymo nebuvo

Spaudos konferencija Kinijos ambasadoje
Pauliaus Peleckio / 15min nuotr. / Kinijos ambasados Vilniuje laikinasis reikalų patikėtinis Qu Baihua
Kinijos ambasadoje surengtoje spaudos konferencijoje atstovybės laikinasis reikalų patikėtinis Qu Baihua pakartojo, kad Pekinas smerkia Lietuvos sprendimą leisti Taivanui atidaryti Vilniuje Taivaniečių atstovybę. Jo teigimu, tai, kad atstovybė neturi diplomatinio statuso, nieko nekeičia, o Lietuvos vyriausybės atstovai į Kinijos pusės išreikštą norą kalbėtis esą „teigiamai nereagavo“. Jei Taivaniečių atstovybės pavadinimas būtų pakeistas, esą būtų galima pradėti galvoti apie santykių normalizavimą.

„Kviečiame Vyriausybę pripažinti klaidą ir nenuvertinti Kinijos žmonių valios bei ryžto ginant šalies teritorinį vientisumą ir nacionalinį saugumą“, – oficialią Pekino poziciją pakartojo diplomatas.

Jis teigė, kad ne kartą kreipėsi į Lietuvos Vyriausybės pareigūnus su prašymu pasikalbėti apie Taivaniečų atstovybę, tačiau atsakymai būdavo neigiami: „Tik lapkričio 18 dieną mane pakvietė susitikti su žemesnio rango pareigūnu.“

Anot Qu Baihua, tai, kad Taivaniečių atstovybei, kuri praėjusią savaitę buvo atidaryta Vilniuje, nesuteiktas diplomatinis statusas, nieko nereiškia.

Qu Baihua: kai kurie jauni ir energingi pareigūnai labai aktyviai atakuoja Kiniją. Tai suprantama – visi išgarsėja elgdamiesi radikaliai.

„Šis gestas parodo, ką nori pasiekti Taivano separatistai. Jie ieško diplomatinės erdvės pasaulyje. Tai, kad diplomatinio statuso atstovybė neturi, laikome tik priedanga“, – pabrėžė Qu Baihua.

Tiesa, diplomatas negalėjo įvardyti atsakomųjų veiksmų, kurių ateityje gali imtis Kinija, jau stabdanti prekybos ryšius.

„Reikia, kad būtų atsakomybė už tokius veiksmus. Negaliu nusakyti, kas vyks dabar, bet galite įsivaizduoti. Politinis pamatas yra smarkiai suardytas ir dėl to nukentės nemažai sričių, tiek politine, tiek ekonomine, tiek ir kultūrine prasme. Tai palies ir turizmo sektorių.

Jau pastebėjome, kad Lietuvos verslininkai skundėsi dėl stojančių sandorių. Mes juos suprantame“, – tvirtino Qu Baihua.

„Pareiškėme stiprų protestą ir nepritarimą, priminėme „Vienos Kinijos“ politiką. Bet Vyriausybė negirdėjo mūsų prašymų ir protestų bei leido Taivanui atidaryti atstovybę.

Tai baisus poelgis, keliantis grėsmę Kinijos teritoriniam vientisumui. Tai labai rimtas klausimas, kuris žeidžia Kinijos žmonių jausmus.

Taivanas yra Kinijos dalis. Lietuvos žingsnis – labai blogas precedentas. Neprieštaraujame Lietuvos komerciniams ir prekybiniams ryšiams su Taivanu, jei jie – ne tarpvyriausybiniai“, – pridūrė Qu Baihua.

Kinijos ambasados Vilniuje laikinasis reikalų patikėtinis Qu Baihua
Kinijos ambasados Vilniuje laikinasis reikalų patikėtinis Qu Baihua

Qu Baihua užsiminė, esą Kinija galėtų normalizuoti santykius su Lietuva, jei Taivaniečių atstovybė būtų pervadinta. Kitur pasaulyje Taivano atstovybės veikia sostinės Taibėjaus vardu.

„Pirmas ir pats svarbiausias žingsnis – pavadinimo keitimas. Tai labai svarbu. Biuras galėtų būti pavadintas Taibėjaus vardu, tai būtų priimtina“, – sakė Kinijos ambasados reikalų patikėtinis.

Perspėjimai Taivanui ir kritika Lietuvai

Diplomatas įspėjo Taivaną: „Perspėju Taivaną: Taivanas yra Kinijos dalis. Niekas negali neigti istorijos ir pakeisti istorinio fakto, kad Taivanas yra Kinija.“

Qu Baihua leidosi ir į neva asmeninius pasvarstymus: esą Lietuva taip aktyviai stiprina ryšius su Taivanu, nes nori įtikti „supergaliai“ Amerikai ir pasiekti, kad čia būtų nuolat dislokuojami JAV kariai.

„Yra dar ir asmeninės ambicijos. Kai kurie jauni ir energingi pareigūnai labai aktyviai atakuoja Kiniją. Tai suprantama – visi išgarsėja elgdamiesi radikaliai.

Kodėl reikia veikti prieš Kiniją, kurios ekonomika antroji pagal dydį pasaulyje? Be to, esame nuolatiniai Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos nariai ir turime daug įtakos pasaulyje“, – stebėjosi Qu Baihua.

Pareigūnas vis dėlto nepanoro detalizuoti, kokius konkrečiai „jaunus ir energingus“ pareigūnus turi omenyje.

Čia pat jis pareiškė, kad Kinija niekada nesikiša į kitų valstybių vidaus reikalus, ir pabrėžė: „Prarandate savo nepriklausomybę, kuri jums taip svarbi, kai klausotės supergalių.“

Qu Baihua įsijautęs pažėrė Lietuvai kaltinimų engiant šalies rusakalbius ir lenkus, pažeidžiant migrantų teises pasienyje su Baltarusija, nusisukus nuo Katalonijos nepriklausomybės judėjimo.

Aiškiai išsakė reikalavimą

Rytų Europos studijų centro (RESC) asocijuotas ekspertas Raigirdas Boruta 15min teigė, kad ši spaudos konferencija jo labai nenustebino, bet jis esą išgirdo kelis įdomesnius niuansus.

„Didžiąją dalį laiko buvo kartojama Pekino pozicija. Vis dėlto įdomiau tai, kad, pavyzdžiui, buvo pasakyta, jog neprieštaraujama Lietuvos ir Taivano komerciniams bei prekybiniams ryšiams. Šis aspektas buvo atsargiai akcentuojamas ir Kinijos spaudoje.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Raigirdas Boruta
Luko Balandžio / 15min nuotr./Raigirdas Boruta

Be to, įdomus ir paminėjimas, kad Taivaniečių atstovybės pavadinimo pakeitimas į Pekinui priimtinesnį variantą galėtų tapti keliu dvišalių santykių normalizavimo link.

Anksčiau Pekinas tiesiog nepateikdavo reikalavimų, kuriuos įvykdžius esą normalizuotų santykius. Dabar tai paminėta aiškiai ir tiesiogiai“, – atkreipė dėmesį R.Boruta.

R.Boruta: klausimus apie tariamus žmogaus teisių pažeidimus Lietuvoje Kinija gali pradėti kelti ir tarptautinėje arenoje.

Galiausiai analitiką sudomino tai, kad Kinijos ambasados atstovas skyrė daug dėmesio žmogaus teisėms.

„Kalbėta apie mūsų rusakalbius, lenkus, žinoma, apie migrantų pasienyje teises. Tai, beje, atitinka pastaruoju metu išaugusį dėmesį šiai temai Kinijos spaudoje ir socialiniuose tinkluose.

Pati migrantų krizė yra labai aštriai kritikuojama. Tikrai gausu įvairių straipsnių ar trumpų vaizdo įrašų, šalia kurių teigiama, kad Lietuvos pasieniečiai susidoroja su migrantais.

Manau, kad tai gali būti viena sričių, kurioje Kinija suaktyvės. Klausimus apie tariamus žmogaus teisių pažeidimus Lietuvoje Kinija gali pradėti kelti ir tarptautinėje arenoje“, – 15min tvirtino R.Boruta.

Pažemintas statusas

Kinija praėjusį savaitgalį oficialiai pažemino diplomatinio atstovavimo lygį su Lietuva iki reikalų patikėtinių.

Tokį sprendimą Pekinas priėmė reaguodamas į Taivaniečių atstovybės Vilniuje atidarymą.

Tai reiškia, kad Vilniuje ir Pekine nebedirba Kinijos ir Lietuvos ambasadoriai, o diplomatinėms atstovybėms vadovauja žemesnio rango diplomatai – reikalų patikėtiniai.

Lietuvos užsienio reikalų ministerija tą patį sekmadienį skelbė apgailestavimą dėl tokio Pekino sprendimo ir pabrėžė, kad Vilnius laikosi „Vienos Kinijos“ politikos, bet kartu turi teisę plėsti bendradarbiavimą su Taivanu.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Taivaniečių atstovybė Vilniuje
Luko Balandžio / 15min nuotr./Taivaniečių atstovybė Vilniuje

Prieš kelis mėnesius Kinija jau atšaukė savo ambasadorių Lietuvoje ir pareikalavo, kad Lietuva padarytų tą patį. Ambasadorė Diana Mickevičienė į Vilnių konsultacijoms grįžo rugsėjo pradžioje.

Kiniją pykdo Lietuvos sprendimas leisti Taivaniečių atstovybei veikti pavadinime naudojant salos vardą, nes Pekinas tame įžvelgia Taivano mėginimus veikti kaip nepriklausomai valstybei.

Lietuvoje kai kurie politikai mėgina teigti, kad atstovybės pavadinime esantis žodis „taivaniečių“ skiriasi nuo žodžio „Taivano“ ir kad salos vardas nėra naudojamas. Visgi R.Boruta stebisi – mat mandarinų kalba jokio skirtumo nėra.

„Pabrėžimas, kad tai Taivaniečių atstovybė, o ne Taivano, man labai keistas. Tačiau bet kuriam kinų kalbą mokančiam žmogui parodžius pavadinimą bus 99 proc. tikimybė, kad bus išversta kaip Taivano atstovybė

Aš nelabai suprantu šitų kalbinių žaidimų“, – tvirtino R.Boruta.

Kitur pasaulyje Taivano atstovybės veikia sostinės Taibėjaus vardu, nusistovėjus tarptautiniam sutarimui, kad toks pavadinimas neprieštarauja „vienos Kinijos“ politikai, neleidžiančiai Taivano traktuoti kaip atskiros valstybės.

Lietuvos verslininkai sako, kad dėl Vilniaus ir Pekino nesutarimų prekyba su šia Azijos šalimi gerokai apsunko.

Lietuva dar pavasarį išstojo iš Vidurio ir Rytų Europos šalių bendradarbiavimo formato su Kinija 17+1, pastaraisiais metais stiprino ryšius su kitomis Tolimųjų Rytų šalimis.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Komentarai: 68

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:37:23

Video

00:29
21:57
01:27:07

15min metų knygų rinkimai

Naujas testas

Esports namai

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Sveikata

Tik prenumeratoriams
Parašykite atsiliepimą apie 15min