2010-08-06 13:55

Kitą savaitę vėl laukiama Saulės „cunamio“

Šią savaitę nematę Šiaurės pašvaistės neturėtų liūdėti – didėjant Saulės aktyvumui per kelerius ateinančius metus tikrai bus stipresnių žybsnių, todėl Lietuvoje turėtume matyti šį reiškinį.
Šiaurės pašvaistė
Šiaurės pašvaistė / „Scanpix“ / Bjorno Jorgenseno nuotr.

Taip teigė penktadienį delfi.lt konferencijoje į skaitytojų klausimus atsakydamas astronomas, Vilniaus universiteto doktorantas Donatas Narbutis.

Pasak astronomo, prieš kelias dienas pašvaistė buvo matoma Norvegijos, Šiaurės Amerikos ir net Latvijos gyventojams. Neatmetama galimybė, kad kas nors pašvaistę regėjo ir Šiaurės Lietuvoje, tačiau internete jos nuotraukų kol kas nematyti.

Kaip delfi.lt teigė D.Narbutis, Saulės žybsnio sukurta geomagnetinė audra buvo per silpna, kad sutrikdytų Žemės magnetinį lauką pakankamai stipriai ir pašvaistės būtų matomos Lietuvos platumoje. Tačiau panašaus žybsnio galime sulaukti kitą savaitę.

„Saulės nuotraukose matyti, kad atsisuka nauja dėmė – galima tikėtis panašaus žybsnio kitą savaitę. Dėl to arti poliarinio rato vėl galėtų matytis Šiaurės pašvaistė. Ar ji sieks Lietuvą, priklausytų nuo žybsnio stiprumo. Aktyvumui didėjant tikrai bus stipresnių žybsnių ir kelerių metų laikotarpiu turėtume matyti šį reiškinį ir Lietuvoje. Siūlau sekti naujienas „Spaceweather“ puslapyje“, – kalbėjo D.Narbutis.

Pranešti klaidą
Sėkmingai išsiųsta
Dėkojame už praneštą klaidą