Dabar populiaru
Publikuota: 2009 liepos 22d. 09:56

Klaipėda - dainų ir šokių sūkury

Pernai „Europiada“ vyko Šveicarijos mieste Martinji. Klaipėda yra 25-asis miestas, kuriam šiemet suteikta garbė priimti tarptautinį festivalį.
D.Grikšaitės – Liatukienės nuotr. / Pernai „Europiada“ vyko Šveicarijos mieste Martinji. Klaipėda yra 25-asis miestas, kuriam šiemet suteikta garbė priimti tarptautinį festivalį.

Jau nuo šio vakaro Klaipėda penkioms dienoms taps Europos tautų kultūrų sostine, kur maišysis įvairios kalbos, mirgės unikalūs tautiniai kostiumai, tūkstančiai jaunuolių ir senjorų dalinsis savo šalių tradicijomis, šokiais ir dainomis.

Visi „15min“ kalbinti pašnekovai, kuriems teko dalyvauti „Eupiadoje“ kituose Europos miestuose, vienbalsiai tvirtino, kad tai šventė, kurios išties verta laukti ir ja gėrėtis.

„Žaviausia šioje šventėje yra gyvastis, šurmulys. Kai jos dalyviai keliauja nešini vėliavomis, pamato kitos šalies svečius, mojuoja, siunčia linkėjimus, keičiasi adresais ir taip užsimezga tautų draugystė, gimsta puikus emocinis laukas. Mums, kaip srities žinovams, labai įdomūs šokiai, muzika ir kostiumai“, – šypsojosi suaugusiųjų folkloro ansamblio „Alka“ vadovė Rita Šukienė. Pernai šis ir mažųjų „Alkiukų“ kolektyvas viešėjo Šveicarijoje vykusioje „Europiadoje“.
 

D.Grikšaitės – Liatukienės nuotr./Šventėje dalyvauja lietuviai.
D.Grikšaitės – Liatukienės nuotr./Šventėje dalyvauja lietuviai.


R.Šukienė neslėpė, kad iki šiol ji puoselėja kuo gražiausius atsiminimus. Kavinės tautiškai pasipuošusių dalyvių laukė plačiai atvertomis durim, juos priėmė kaip tikrus svečius, vaišino kava. Šypseną ansamblio nariams sukelia ir mintys apie Šveicarijoje jiems skirtus laikinus namus – ansambliui teko gyventi „bunkeryje“. „Pirmasis įspūdis šiek tiek šokiravo – mus nuvežė apie 15 km už miesto, vykome per laukus, kuriuose augo dar nenupjauti rugiai. Išlipome laukuose ir pamatėme pylimą, vartus. Pasirodo ten buvo miestelio slėptuvės, tokias turi kiekvienas Šveicarijos miestelis. Pavojaus metu žmonės ten gali evakuotis“, – pasakojo R.Šukienė.

Slėptuvėje be langų ansamblio nariai rado dviaukščius gultus, čiužinius, dušus, patalpą valgymui. Šalia slėptuvės – nuostabią panoramą, kalnus, neaprėpiamas jų viršūnes.

Ne viename „Europiados“ festivalyje dalyvavo Stasio Šimkaus konservatorijos vokalinis ir liaudies instrumentų ansamblis „Smiltė“. Pasak vadovės Vidos Zelenienės, šios šventės miestiečiams labai verta laukti, nes joje atsiskleidžia kiekvienos kultūros savitumas.

Nebesuskaičiuoja „Europiadų“

Klaipėdiečių kolektyvo „Mingė“ vadovas Rolandas Bučmys jau nebesuskaičiuoja, kiek „Europiadų“ aplankė. „Su pertraukomis dalyvaujame nuo 1996 metų. Teko keliauti į Italiją, Vokietiją, Ispaniją, dukart į Daniją, Belgiją, Latviją. Geografija platoka“, – šypsojosi vyras.

„Mingės“ ketveriukė, kurio du nariai yra jūrininkai, kiti du verslininkai, bus vienas iš penkių Lietuvos kolektyvų, pasirodysiančių Klaipėdoje. „Tai didelė tautų šventė, kur nebelieka skirtumo, ar tu latvis, ar portugalas, ištirpsta kalbos barjeras, yra tik muzika. Šventė tęsiasi ne tik dieną, bet ir naktį. Susėda vietinė kapela – ispanas, ateina škotas ir visi drauge muzikuoja“, – įspūdžiais dalijosi R.Bučmys. Anot jo, šios šventės netrikdo net blogas oras. Pavyzdžiui, Italijoje kolektyvų eisena vyko per liūtį.

 

Faktai apie „Europiadą“

- Klaipėda yra 25-asis miestas, kuriam suteikta garbė priimti 46-ąjį „Europiados“ festivalį.

- Europos šalių tautinės kultūros festivalis „Europiada“ organizuojamas jau daugiau nei 4 dešimtmečius, nuo 1964-ųjų.

- Į Klaipėdą suvažiuos 4000 renginio dalyvių – tai yra 166  kolektyvai. Jie atstovauja net 24 valstybėms.

- Rekordinis dalyvių skaičius į Klaipėdą atvyksta iš Estijos – net 32 kolektyvai, 16 – iš šventės gimtinės Belgijos, 15 – iš Vokietijos, 13 – iš Latvijos, 11 – iš Italijos, 10 – iš Ispanijos, bent po vieną kolektyvą atvyks iš Slovakijos, Graikijos, Škotijos, Airijos.
 
 - Dauguma „Europiados“ dalyvių gyvens17 Klaipėdos mokyklų – tam klasėse yra iškloti čiužiniai, prie mokyklų pastatytos papildomos dušų kabinos, biotualetai.

- „Europiadoje“ talkins apie pora šimtų savanorių.

- Europos tautų kultūrų šventė „Europiada“ yra įtraukta į Lietuvos tūkstantmečio renginių programą.

 

„Europiados“ programa

Liepos 22 d., trečiadienis

20-22 val. Lietuvos tautinės kultūros pristatymo vakaras Teatro aikštėje, kuriame dalyvauja Klaipėdos krašto ir kitų Lietuvos regionų folkloro ansambliai bei etniniai kolektyvai

Liepos 23 d., ketvirtadienis

Nuo 9 val. Turgaus gatvę okupuos iš visos Lietuvos suvažiavę apie pora šimtų amatininkų
11-18 val. „Europiados” forumas Teatro a. 
11 val.   „Europiados” forumo atidarymas
11-18 val. Koncertai miesto gatvėse ir aikštėse
19-22 val.  Festivalio atidarymo ceremonija Vasaros koncertų estradoje. Dalyvauja visų atvykusių šalių kolektyvai
22-24 Naktišokiai Teatro aikštėje

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Mano namas

Gaminkite protingai

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min