Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Klaipėda kyla į kovą su Sosnovskio barščiais

Sosnovskio barščiai
J.Kalinsko / laikraščio „15 minučių“ nuotr. / Sosnovskio barščiai
Šaltinis: 15min
0
A A

Klaipėda paskelbė karą sparčiai plintančioms nuodingoms piktžolėms – Sosnovskio barščiams.

Pakėlėse, neprižiūrimose pievose augantys Sosnovskio barščiai įtraukti į kenksmingų ir naikintinų augalų sąrašus. Lietuvoje jie paplito po 1974 m., kai pradėti auginti silosui gaminti.

Šio žolinio augalo žiedynai yra skėčio formos, panašūs į krapų, nepražydę būna gelsvai žalios, žydintys – baltos spalvos. Lapai – trilapiškai plunksniški.

Palankiomis sąlygomis gali išaugti iki 3-5 metrų. O stiebo skersmuo gali siekti ir iki 12 cm, žiedynas gali išsiplėsti iki pusės metro. Tačiau augalas, kuris iš pirmo žvilgsnio yra patrauklus, yra nuodingas. Kaip pasakojo Klaipėdos miesto savivaldybės Aplinkos kokybės skyriaus specialistė Violeta Gutauskienė, ypač nuodingi yra augalo syvai – prisilietus gresia įvairaus laipsnio nudegimai. „Ant odos atsiranda paraudimai ar labai didelės vandeningos pūslės“, - pasakojo specialistė. Karštosiomis dienomis pūslės virsta ilgai gyjančiomis žaizdomis, likusios dėmės neišnyksta metų metus.

Labiausiai turėtų saugotis vaikai, pamėgę iš šio augalo kotų darytis dūdeles, žiūronus.
Klaipėdoje šių nuodingų piktžolių randama palei P.Lideikio, Baltikalnio gatves, Poilsio parke, kitose vietose.

Kaip informavimo savivaldybės Miesto tvarkymo skyriaus vedėja Irena Šakalienė, Sosnovskio baršiai mieste naikinami – pjaunami, vietos, kur jie augo purškiamos specialiu skysčiu.

Patekus augalo sultims ant odos reikia nedelsiant odą nuplauti vandeniu su muilu. Ne mažiau kaip 48 valandas tą odos plotą saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių poveikio. Pajutus odos reakcijos požymius (niežulį, skausmą), būtina kreiptis į gydytoją. Steroidų turintys preparatai, jeigu oda tepama vos prasidėjus reakcijai, gerokai sumažina nudegimo laipsnį. Užgijus pažeistoms vietoms, jas ne mažiau kaip mėnesį būtina saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių. Taip galima išvengti pigmentinių dėmių susidarymo.

Patekus augalo sultims į akis būtina nedelsiant akis plauti švariu tekančiu vandeniu, paskui užsidėti tamsius akinius ir kreiptis į akių gydytoją. Laiku nesikreipus pagalbos, gali kilti įvairių komplikacijų.

Žinant Sosnovskio barščio kenksmingumą, savivaldybė prašo žemės savininkų, suinteresuotų žinybų ir gyventojų visais galimais būdais naikinti šį augalą, siekiant užkirsti kelią jo plitimui.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min