Dabar populiaru
Publikuota: 2009 rugsėjo 7d. 06:14

Klaipėda laukia milijonų laivų kapinyno tvarkymui

Manoma, kad Kuršių mariose ties laivų kapinynu po vandeniu yra apie 1500 tonų metalo laužo.
15min nuotr. / Manoma, kad Kuršių mariose ties laivų kapinynu po vandeniu yra apie 1500 tonų metalo laužo.

Per artimiausius metus iš Kuršių marių tikimasi pradėti traukti dešimtmečius dugne pragulėjusių ir vandenį teršiančių laivų liekanas.

Tikimasi, kad Aplinkos ministerija pataisys tokio projekto finansavimui keliamus reikalavimus ir laivų kapinyno išvalymui pavyks gauti milijonus litų. „Aplinkos ministerijoje buvo susitikimas dėl vieno projekto, kuris vadinasi sudėtingai: „Dėl Klaipėdos regiono prioritetinio projekto „Kuršių marių akvatorijos prie ledų rago (laivų kapinyno) išvalymas“, – įvardijo Klaipėdos meras Rimantas Taraškevičius. Klaipėdos regionui numatoma skirti apie 10 mln. Lt. užterštoms teritorijoms sutvarkyti. Pagal programą turi būti gerinama vandens telkinių būklė arba tvarkoma praeityje užteršta vieta sausumoje.

Mariose buvo iškasta apie milijonas kubinių metro smėlio ir taip atsivėrė gili duobė. Joje laivų remontininkai patalpino seną doką. Vėliau šioje duobėje buvo skandinami nebenaudojami žvejybiniai laivai.

Koreguos dokumentus

Pagal šiuo metu Aplinkos ministerijos parengtas sąlygas, laivų kapinyno valymas negali būti finansuojamas, nors tai ir būtų vandens telkinių būklės gerinimas. Teigiama, kad ministerija sąlygose yra nurodžiusi, jog vandens kokybė turi būti gerinama mažinant fosforo ir azoto kiekį. Įgyvendinti tokią užduotį Kuršių mariose būtų itin sudėtinga. „Dalyvaujant Aplinkos ministrui Gediminui Kazlauskui, Aplinkos projektų valdymo agentūros vadovui Kastyčiui Tuminui, praėjusią savaitę tarėmės, kaip iš šios situacijos išeiti, kaip pakeisti dokumentus, kad tą projektą galėtume realizuoti. Išvalius kapinyną matau fantastišką vietą gražiam objektui – dar vienam jachtklubui arba žvejų laivų prieplaukai“, – kalbėjo meras. Po sostinėje vykusio susitikimo ministras G.Kazlauskas kolegoms davė nurodymus atlikti tam tikrus pataisymus. „Nesinorėtų, kad Klaipėdos apskričiai skirti pinigai nukeliautų į kitas apskritis, ministras taip pat buvo tos nuomonės. Prieš kurį laiką buvo atlikti rimti laivų kapinyno darbai – galimybių studija, techniniai dokumentai. Darbus galima tęsti toliau. Projekto vertė – 8,5 mln.Lt“, – teigė R.Taraškevičius.

Milžiniškas metalo laužo telkinys

Smiltynės pusėje esantis kapinynas buvo įkurdintas praėjusio amžiaus šeštajame dešimtmetyje. Čia laivai buvo laidojami apie penkiolika metų. Mariose buvo iškasta apie milijonas kubinių metro smėlio ir taip atsivėrė gili duobė. Joje laivų remontininkai patalpino seną doką. Vėliau šioje duobėje buvo skandinami nebenaudojami žvejybiniai laivai. Manoma, kad po vandeniu yra apie 1500 tonų metalo laužo. Kiek tiksliai laivų čia galėjo būti palaidota, nežinoma. Spėliojama, kad jų gali būti apie 30. Šis kapinynas yra taršos šaltinis, kelia grėsmę gamtai, nors ir turima žinių, kad laivai buvo skandinami išėmus pavojingas medžiagas.

Prieš porą metų išsikišusios ir vandens paviršiuje matomos laivų dalys buvo nupjautos. Nutarus atlikti darbus, laivai būtų ištraukti, supjaustyti ir parduoti metalo laužui.
 

Temos: 2 Kapinynas Klaipėda

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

26:48
01:44
23:52

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min