Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2011 11 08 /22:48

Klaipėdietės istorija: mane pardavė į viešnamį, prievartavo ir spardė

Gabi, darnioje šeimoje užaugusi, gerai besimokiusi klaipėdietė nė neįtarė, kad pažintis su bičiulės broliu ir graži draugystė taps gyvenimą suluošinusia drama – po metų vyras ją pardavė dirbti prostitute, o pats už grotų atsidūrė tik kone po dešimtmečio.
Lietuvos Caritas yra viena iš organizacijų, teikiančių pagalba į vergiją parduotoms moterims.
Lietuvos Caritas yra viena iš organizacijų, teikiančių pagalba į vergiją parduotoms moterims. / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Klaipėdietis Tomas padarė įspūdį ne tik Linai (vardas pakeistas). Jis greitai susibičiuliavo su Linos tėvais, net veždavo vaistų jos močiutei. Vasarą jis merginai pasiūlė kartu vykti į Angliją, tikino radęs darbą atrakcionų parke. Oro uoste Londone prie poros prisistatė Tomo bičiuliai – pirma lietuviai, vėliau ir svetimšaliai.

Pareiškęs, kad dingo lagaminas, vaikinas pasišalino, trumpam grįžo, pavaišino ledais ir kava, ir vėl pradingo. Po kiek laiko paskambinęs į vieno iš bičiulių telefoną jis Linai pasakė, kad jau laukia jos viršutiniame aukšte esančioje automobilių stovėjimo aikštelėje, iki jos draugai Liną pavėžės. Tačiau mergina, kuriai tuomet buvo kiek per 20 metų, buvo nuvežta tiesiai į viešnamį.

„Čia man pasakė, kad turėsiu daryti viską, o kai nesutikau, girdė degtine. Aš spjaudžiausi, visaip priešinausi, galiausiai buvau pririšta prie lovos ir daužoma pagaliu per kojas. Viešnamyje visi langai buvo uždengti, jokios dienos šviesos“, – susijaudinusi kalbėjo mergina.

Savo istoriją ji vakar papasakojo Lietuvos „Carito“ ir Klaipėdos apygardos prokuratūros surengtoje diskusijoje apie prekybą žmonėmis.

Išvadavo klientas

Aš net nesuvokiau, kiek laiko visa tai vyko. Tik meldžiau Dievo, kad mane kas nors išgelbėtų, - pasakojo siaubą patyrusi mergina.

Viešnamyje mergina išbuvo apie tris mėnesius, vėliau buvo parduota į kitą. Jame sąlygos buvo kiek geresnės. „Čia galėjau viena nueiti į dušą, tualetą, atveždavo švarių drabužių“, – pasakojo Lina.

Merginos vergija tęsėsi apie pusę metų. „Kartą manęs klientas paklausė, kodėl aš čia dirbu, pasakiau, kad ne savo noru, tuomet jis man pažadėjo padėti. Pasirodė geras žmogus ir aš juo patikėjau“, – netikėtą galimybę atgauti laisvę prisiminė Lina.

Vyriškis nemelavo – į viešnamį jis grįžo su policija. „Policininkai su manimi labai gražiai elgėsi, pavalgydino, apgyvendino viešbutyje, apklausdami vis teiravosi, ar aš nepavargau. Pasikeisdami budėjo prie mano viešbučio kambario durų“, – pasakojo Lina. Anglijoje merginai daugiau neteko išvysti žmonių, kurie ją išnaudojo. Didžiojoje Britanijoje prekybos žmonėmis aukos gali liudyti slaptai ir į teismą eiti neprivalo.

Akistata teisme

Prieš dešimtmetį vykusią istoriją Lina pasakoja sunkiai – tai berdama greitakalbe, tai braukdama ašaras ir susigūždama, tai dėliodama žodį po žodžio lietuviškai bei gimtąja rusų kalba. „Joks psichologas man jau nebepadės“, – vis atsiprašinėdama už padriką pokalbį sakė klaipėdietė. Lina ir šiandien sapnuoja košmarus, bijo išeiti į gatvę.

Istorija atskleidžia gilių žaizdų teisėsaugos sistemoje – prievartą patyrusioms merginoms tenka su prekiautojais žmonėmis stoti į akistatą teisme.

Tomas man pasiūlė atsiimti kaltinimus ir teigė, kad sumokės. Man buvo smalsu, kiek jis vertina tokį poelgį. Pasiūlė 2000 litų!, - neatsistebėjo Lina.

„Grįžau į Lietuvą ir prasidėjo košmarai“, – neslėpė ašarų mergina. Uostamiesčio policija ją vis kvietė liudyti, tad nukentėjusioji turėjo vėl ir vėl nirti į prisiminimus. Ji neslėpė, kad buvo pradėjusi slapstytis, keitė gyvenamąsias vietas, tačiau tėvai skatino merginą padėti pareigūnams užbaigti procesą.

Pareigūnai buvo patikinę, kad  ją į vergiją pardavusį Tomą reikės atpažinti tik kompiuteryje, bet nuėjusi į teismą Lina su juo akis į akį susidūrė koridoriuje. „Ateinu į teismą ir sutinku tą, kuris mane pardavė, o mane tikino, kad jis izoliuotas! Tomas man pasiūlė atsiimti kaltinimus ir teigė, kad sumokės. Man buvo smalsu, kiek jis vertina tokį poelgį. Pasiūlė 2000 litų! Bet apie kokius pinigus gali būti kalba!“ – sielojosi mergina.

Po teismo posėdžio klaipėdietė paprašė, kad į namus ją palydėtų policininkas. „Vos išėjus iš teismo, už kampo laukė jis ir parodė kumštį, o grįžus prie namų stovėjo raudonas automobilis ir jis manęs laukė. Prie namų aš pareigūno klausiau, ką man daryti? Jis pasakė: „Skambink 112!“ Pusantros savaitės jis budėjo prie mano namų. Dabar suimtas, bet kažkada išeis ir toliau užsiims tuo pačiu“, – baimės neslėpė Lina.

Gyvena skurde (papildyta)

Pagalbą Linai visus šiuos metus teikia Lietuvos „Carito“ Klaipėdos regiono skyrius. Pasak su ja bendraujančios socialinės darbuotojos Renatos Karaliūnaitės, mergina gyvena skurdžiai. Jai teikiama parama maistu, rūbais. Kiek gali, padeda tėvai. Norėdama jaustis saugiau, mergina buvo užmezgusi santykius su vienu vyriškiu, turi 3,5 metų sūnelį. „Tačiau šis ją mušė, buvo net ranką sulaužęs, smegenis sutrenkęs“, – pasakojo R.Karaliūnaitė.

Merginai nesiseka rasti darbo, nors ji baigusi siuvėjos, kirpėjos, sekretorės kursus. Buvo pradėjusi mokytis Rusijoje, bet padarė pertrauką.

Bylų – nedaug

Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Lietuvos Caritas projekto „Pagalba prostitucijos ir prekybos moterimis aukoms“ koordinatorė Kristina Mišinienė
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Lietuvos Caritas projekto „Pagalba prostitucijos ir prekybos moterimis aukoms“ koordinatorė Kristina Mišinienė

„Mums nerimą kelia vienas dalykas – kodėl tiek nedaug nukentėjusiųjų nuo prekybos žmonėmis ir prostitucijos kreipiasi pagalbos į teisėsaugos institucijas? Įtraukimas į prostituciją ar žmogaus pardavimas yra sunkūs nusikaltimai, bet dažnai visuomenė dėl šio pobūdžio nusikaltimų yra linkusi kaltinti pačias aukas“, – apgailestavo Lietuvos „Carito“ projekto „Pagalba prostitucijos ir prekybos žmonėmis aukoms“ koordinatorė Kristina Mišinienė.

Klaipėdos apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroro Ruslano Ušinsko teigimu, atskleisti prekybos žmonėmis nusikaltimus yra sudėtinga, šis procesas ilgai užtrunka. Pasak prokuroro, aukos turėtų ryžtis apie tai kalbėti, nes teisėsaugininkai yra pasiryžę joms pagelbėti ir nubausti
nusikaltėlius.

Prokuratūros atstovų teigimu, Lietuvos „Carito“ pagalba yra labai vertinga. Socialinės darbuotojos lydi moteris į teismus, palaiko psichologiškai, tuomet procesai vyksta sklandžiau, nukentėjusiosios nebijo liudyti, nekeičia parodymų, nes turi, kas jas paremia.

Šimtai nukentėjusiųjų

Nuo 2005 metų, kuomet „Caritas“ pradėjo remti ir globoti prekybos žmonėmis aukas, iš viso pagalbos Klaipėdos regione sulaukė 215 nukentėjusiųjų. Pradėjus tirti šią bylą išaiškėjo visa prekybos žmonėmis grupuotė, todėl tyrimas užtruko. Šiuo metu byla pasiekė jau Apeliacinį teismą.

Šiemet Lietuvoje pradėtas 31 ikiteisminis tyrimas dėl prekybos žmonėmis, iš jų Klaipėdos apygardos prokuratūroje – 9.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius