TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Klaipėdoje pastatytas paminklas Jurgiui Zauerveinui

Klaipėdoje penktadienį bus atidengtas paminklas J.Zauerveinui.
V.Vaičekausko nuotr. / Klaipėdoje penktadienį bus atidengtas paminklas J.Zauerveinui.
Šaltinis: 15min
0
A A

Į Klaipėdą sugrįžta didysis lietuvybės žadintojas, Mažosios Lietuvos šviesuolis, poetas Jurgis Zauerveinas (Georg Sauerwein, 1831-1904 m.).

Akmenyje iškaltas šios istorinės asmenybės siluetas ir tautos himnu tapusi giesmė „Lietuvninkai mes esam gimę“ papuoš Liepų gatvę uostamiestyje.

Idėja įamžinti 19-ojo amžiaus pabaigos lietuvių tautos prisikėlimo pranašą, kvietusį lietuvius burtis į organizacijas, leisti savo tautinius laikraščius, Jurgį Zauerveiną uostamiestyje sklandė jau keletą metų. Tuo rūpinosi dabartinė Klaipėdos kultūrininkų karta, susibūrusi į iniciatyvinę grupę. Mintis virto realybe iniciatoriams suvienijus pajėgas su Valdemaro ir Irtos Vaičekauskų šeimos fondu, finansavusiu J.Zauerveino įamžinimo projektą.

Į Klaipėdą po daugiau nei šimtmečio sugrįžtantis Jurgis Zauerveinas oficialiai bus pasveikintas  penktadienį. Paminklo J.Zauerveinui  autoriai – skulptorius Gintautas Jonkus ir architektas Vytenis Mazurkevičius – akmenyje įkūnijo  kultūrininko siluetą prie pastato Liepų g. 5.

Nuo 1875-ųjų metų Mažojoje Lietuvoje net 25-erius metus praleidęs Jurgis Zauerveinas buvo klajokliškos sielos žmogus, neturėjęs nuolatinės pastogės. Kultūros istorikų nuomone, tuomet būtent šiame pastate, Liepų g. 5, veikusiuose  nakvynės namuose poetas ir apsistodavęs.

Tikėtina, kad būtent čia J.Zauerveinas susitikinėjo su Jonu Basanavičiumi, o tai vėliau paskatino laikraščių „Varpas“ ir „Aušra“ atsiradimą, kurie budino tautiškumą, skatino patriotizmą bei meilę savo krašto istorijai, tradicijoms ir kalbai. Bene plačiausiai ir šiandien žinomo J.Zauerveino eilėraščio „Lietuviais esame mes gimę, lietuviais turime ir būt...“ ketureilis iškaltas ir paminklo akmenyje.
 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 2 Klaipėda Paminklas
Parašykite atsiliepimą apie 15min