TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Klaipėdos apygardos prokuratūroje – tarpvalstybinė liudytojo apklausa telefonu

Telefonas
Dienraščio „15 minučių“ nuotr. / Telefonas
Šaltinis: 15min
0
A A

Klaipėdos apygardos prokuratūroje pirmąsyk įvykdytas neįprastas teisinės pagalbos prašymas – telefonu atlikta tiesioginė tarpvalstybinė liudytojo apklausta.

Klaipėdoje esantis Lietuvos Respublikos pilietis trečiadienį apklaustas užpuolimo byloje, kuri tuo metu buvo nagrinėjama Stokholmo miesto teisme.

Tiesioginio telefoninio ryšio tarp Klaipėdos ir Stokholmo dėka 26 metų kretingiškis nukentėjusysis davė parodymus Stokholmo teismui – per vertėją jį apklausė švedų prokuroras, dviejų kaltinamųjų Švedijos piliečių gynėjas bei Stokholmo teismo teisėjas.

Šiuo metu Stokholmo miesto teisme nagrinėjama byla dėl 2010 m. birželio mėn. kruiziniame laive „Viktorija“, plaukusiame iš Talino į Stokholmą, kilusio incidento tarp kelių Švedijos piliečių ir lietuvio. Incidento metu lietuvis buvo sužalotas, o dviems aštuoniolikmečiams Švedijos piliečiams buvo pateikti kaltinimai dėl užpuolimo.

Kadangi nukentėjusysis lietuvis negalėjo atvykti į apklausą Švedijoje, Stokholmo miesto teismas išsiuntė Lietuvos Respublikos generalinei prokuratūrai teisinės pagalbos prašymą apklausti liudytoją telefonu Lietuvoje.

Šį prašymą trečiadienį sėkmingai įvykdė Klaipėdos apygardos prokuratūros Valdymo kontrolės ir analizės skyriaus vyriausioji prokurorė Margarita Šniutytė-Daugėlienė.

„Liudytojo apklausa telefonu galima tik esant jo paties sutikimui, o mūsų, kaip institucijos, užduotis buvo patvirtinti liudytojo, dalyvavusio telefoninėje apklausoje, tapatybę“, – sakė visą teismo posėdžio iš Stokholmo transliaciją tiesiogiai telefonu girdėjusi prokurorė.

Pasak M.Šniutytės-Daugėlienės, tokia tarpvalstybinė savitarpio pagalba, kaip liudytojų ir ekspertų apklausa telefonu, yra numatyta Europos konvencijos dėl savitarpio pagalbos baudžiamosiose bylose antrajame papildomame protokole ir Konvencijoje dėl Europos Sąjungos valstybių narių savitarpio pagalbos baudžiamosiose bylose. Lietuva kol kas gali būti tik vykdančiąja valstybe, t. y. mūsų šalies teisinės institucijos gali tik vykdyti kitų valstybių prašymus atlikti tokias apklausas, tačiau pačios neturi teisės prašyti kitų valstybių analogiškos pagalbos, kadangi tokio proceso veiksmo nėra numatyta Baudžiamojo proceso kodekse.

Prokurorės nuomone, šio kodekso papildymas norma, numatančia liudytojų apklausą telefonu, būtų labai naudingas Lietuvos pareigūnams, tiriantiems bei nagrinėjantiems tokias baudžiamąsias bylas kaip prekyba žmonėmis ir pan., kuriose liudytojų, išvykusių į užsienio valstybę ir neketinančių grįžti į Lietuvą, parodymai yra labai svarbūs.

Vakarykštėje liudytojo apklausoje telefonu aktyviai dalyvavęs Stokholmo miesto teismo teisėjas informavo, kad sprendimas užpuolimo byloje bus skelbiamas šių metų gegužės 4 d. ir pažadėjo telefonu pranešti apie priimtą sprendimą.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min