Geras turinys neatostogauja. Prenumerata vos nuo 0,50 Eur/mėn!
Išbandyti
2019 04 24

Klaipėdos LEZ vadovas: „Vertingiausia valiuta – greitis“

Vienoje teritorijoje – daugiau kaip 30 investuotojų iš skirtingų pasaulio šalių, beveik pusšešto tūkstančio darbuotojų ir milijardą eurų siekianti bendra įmonių apyvarta per metus. Būtent taip galima apibūdinti ko gero didžiausią Vakarų Lietuvos verslo bendruomenę ir darbo vietų centrą – Klaipėdos laisvąją ekonominę zoną (LEZ). Šiandien tai – viena svarbiausių regiono verslo arterijų, kur sėkmingai cirkuliuoja prekių, paslaugų, darbo vietų, pajamų ir unikalios patirties srautai.
Klaipėdos LEZ
Klaipėdos LEZ / Partnerio nuotr.

Klaipėdos LEZ – didžiausia Lietuvoje

Laisvoji ekonominė zona yra teritorija, kurioje verslui galioja ypatingos, daugeliu atveju lengvatinės teisinės ir mokestinės veiklos sąlygos. Klaipėdos LEZ vadovas Eimantas Kiudulas sako, kad šiuo metu Lietuvos LEZ’uose pagrindinės lengvatos investuotojams yra nulinis pelno mokesčio tarifas pirmuosius 10 veiklos metų (ir lengvatinis tarifas dar 6 metus) bei nulinis nekilnojamojo turto mokestis. „Paprastai LEZ’ai visame pasaulyje steigiami siekiant paskatinti ekonominę veiklą konkrečiame mieste, valstybės regione arba apskritai siekiant į visą šalį pritraukti investicijų“, – sako jis.

Klaipėdos LEZ yra seniausia ir didžiausia laisvoji ekonominė zona Lietuvoje, įkurta 2002 m., šiandien ji laikoma sėkmingiausia Baltijos šalyse. Pasak E.Kiudulo, buvimas pirmąja laisvąja ekonomine zona Lietuvoje, taip pat veikla prie vienintelio Lietuvos uosto, kokybiška infrastruktūra, istorinė klaipėdiečių patirtis gamybos sektoriuje bei tuo metu prasidėjusi narystė Europos Sąjungoje lėmė, kad jau per pirmuosius keletą metų LEZ’e įsikūrė tokios bendrovės kaip pasauliniai plastiko lyderiai „Retal“ ar „Indorama“, Japonijos automobilių pramonės tiekimo lyderė „Yazaki“, taip pat „Mestilla“, „Espersen“ ir kitos bendrovės. „Tokia tvirta ir nuolat auganti lyderių bendruomenė bei toliau stiprėjanti infrastruktūra vėliau pritraukė ir dešimtis kitų investuotojų“, – sako Klaipėdos LEZ vadovas.

Partnerio nuotr./Klaipėdos LEZ vadovas Eimantas Kiudulas
Partnerio nuotr./Klaipėdos LEZ vadovas Eimantas Kiudulas

Įvertinta pasauliniu lygiu

Klaipėdos LEZ pirmąkart pasaulyje gavo apdovanojimą už spartų startą („Quick Launch Award”). „fDi Intelligence“, įtakingas „Financial Times“ grupės leidinys, savo nuo 2010 m. sudaromame „Global Free Zones of the Year“ reitinge įvertino Klaipėdos LEZ siūlomą greito verslo starto paketą: galimybę iškart išsinuomoti jau pastatytas gamybines patalpas, biurus ir sandėlius, taip pat investuoti į sklypus su patvirtintais statybos leidimais bei klaipėdiečių siūlomus statybų, technologijų, žmogiškųjų išteklių ir kitų sektorių partnerius, paspartinančius startą.

„Bendrasis greito starto paslaugų paketas Klaipėdos LEZ siūlomas ne vienus metus, – sako E.Kiudulas, – priklausomai nuo investuotojo poreikių, jį gali sudaryti sklypas su jau paruoštu gamybinio pastato projektu, galimybė nuomotis jau pastatytą gamybinį pastatą, taip pat mūsų ir mūsų partnerių pagalba ir konsultacijos. Visa tai investuotojui gali sutaupyti laiko nuo kelių mėnesių iki beveik poros metų“.

Vis dėlto, pasak pašnekovo, išskirtinį apdovanojimą už įsikūrimo greitį daugiausia lėmė naujasis Klaipėdos LEZ „FlexStart“ projektas. Tai – 7500 kv. m ploto gamybinis pastatas, kuriame esančios patalpos per itin trumpą laiką (1-3 mėn.) adaptuojamos prie individualių poreikių. „Jei naujos gamyklos statybos plyname lauke gali trukti 1-3 metus, o seno gamybos pastato renovacija – nuo pusmečio iki metų, tai „Flexstart“ investuotojams leidžia pritaikyti patalpas individualiems poreikiams ir pradėti veiklą vos per 2-3 mėnesius nuo sutarties pasirašymo, – sako E.Kiudulas. – Mūsų vertinimu, tai unikali galimybė ir puikus sprendimas investuotojams visame Baltijos regione“.

Pasak Klaipėdos LEZ vadovo, būtent veiklos pradžios greitis šiandien itin aktualus investuotojams. „Gyvename konkurencingame ir itin greitai besikeičiančiame pasaulyje, kuriame itin greitai atsiranda ir vystosi naujos technologijos bei galimybės. Tokiame pasaulyje greitis tampa itin vertinga valiuta: naujas verslo idėjas investuotojams norisi išbandyti ir realizuoti kuo greičiau. Kartu matome, kad nors pačių gamybos projektų daugėja, mažėja kiekvieno jų apimtys ir mastai. Šiandienos investuotojui sutaupytas pusmetis ar metai iki veiklos pradžios dažnai yra svarbiau nei mokestinės lengvatos ar darbo jėgos kaina“, – sako E.Kiudulas.

Šiandienos investuotojui sutaupytas pusmetis ar metai iki veiklos pradžios dažnai yra svarbiau nei mokestinės lengvatos ar darbo jėgos kaina

Anot pašnekovo, nors pats „Financial Times” apdovanojimas tikrai džiugina ir padeda investuotojams pastebėti Klaipėdos LEZ, tačiau jiems dar aktualesnė yra reali galimybė greitai pradėti veiklą. „Apie tai, kad šis mūsų greito starto projektas pasiteisino, liudija jo rezultatai: praktiškai visas „FlexStart“ patalpas išnuomavome dar vykstant pastato statyboms ir šiuo metu aktyviai nagrinėjame antro tokio pastato statybų galimybę“, – sako jis.

Sėkmės pavyzdys – bene kiekviena įmonė

E.Kiudulas sako, kad iš esmės visos Klaipėdos LEZ įmonės pastaruosius metus augo ir demonstravo gerus veiklos rodiklius. „Sėkmės pavyzdžiu reiktų laikyti ir pačią Klaipėdos LEZ, – sako jis, – nes daugiau kaip pusė mūsų įmonių viršijo savo pirminius investicijų planus ir įgyvendino plėtros projektus“.

Kai kurios įmonės ypatingai išsiskiria. Pavyzdžiui, „Yazaki“, pavyzdinė gamykla visoje Japonijos milžinės grupėje, į kurią nuolat važiuoja pasisemti patirties kiti kompanijos padaliniai. Be to, „Yazaki“ Klaipėdos gamykla ne tik gamina laidus ir jų rinkinius, bet ir kuria naujas produktų gamybos koncepcijas, kurios vėliau adaptuojamos kitose šalyse.

Įspūdinga ir įmonės „Indorama“ istorija: prieš gerus penkiolika metų tai buvo pirmoji šios tarptautinės PET (plastiko) milžinės plyno lauko investicija už Azijos ribų. Šiandien „Indorama“ yra viena didžiausių PET gamintojų pasaulyje, o Klaipėdos gamykla efektyvumo sprendimais lyderiauja visoje „Indoramos“ grupėje.

Dar viena įmonė – „Neo Group“ – po pernai užbaigto gamybos plėtros projekto tapo didžiausia vienoje teritorijoje esanti PET granulių gamykla Europoje.

Išlieka patraukli investuotojams

Pasak E.Kiudulo, kiekvieno investuotojo poreikiai yra individualūs. „Pasauliniai investuotojai pirmiausia dažnai renkasi regioną, tuomet šalį ir tik tada vertina tos šalies miestus ar atskirus LEZ’us.

Vis dėlto Klaipėdos LEZ Lietuvoje ir visame regione tikrai išsiskiria prieiga prie šiauriausio neužšąlančio Baltijos uosto, leidžiančio per 1-2 dienas pasiekti visas svarbiausias Vakarų Europos rinkas, greičiausia verslo pradžios galimybe, puikiai išvystyta visų rūšių transporto infrastruktūra, didžiausia ir aktyviausia investuotojų bendruomene, patyrusiais vietos talentais inžinerijos, plastikų, elektronikos ir logistikos srityse bei patyrusia LEZ valdymo bendrovės komanda“, – sako didžiausios LEZ šalyje vadovas.

Investuotojai ir toliau aktyviai domisi įsikūrimo Klaipėdos LEZ galimybėmis. „Esame patraukliausi ir daugiausiai bendraujame su lengvosios gamybos, elektros komponentų, maisto perdirbimo sektorių bendrovėmis, plastikų gamintojais, taip pat iš esmės su bet kurio sektoriaus įmonėms, kurioms aktuali greita veiklos pradžia, – sako E.Kiudulas. – Matome, kad LEZ besidominčių bendrovių veiklos sektoriai modernėja, “lengvėja” – jei prieš beveik 20 metų pradėjome nuo plastikų, tai šiandien kalbamės su elektrinio transporto ar jo dalių gamintojais, o ir “sunkesnė” pramonė čia ne tik gamina, bet ir pradeda steigti laboratorijas, tyrimų ir tobulėjimo centrus“.

Sukuriama pridėtinė vertė susiduria su iššūkiais

Pasak Klaipėdos LEZ vadovo, teritorijoje dirba kas dvidešimtas darbingo amžiaus klaipėdietis. „Vien pagal darbuotojų skaičių esame didžiausia Vakarų Lietuvos verslo bendruomenė ir darbo vietų centras, – sako jis. – LEZ įmonės iš Lietuvos verslų kasmet nusiperka apie 200 mln. EUR vertės prekių ir paslaugų bei sumoka dešimtis milijonų su darbo santykiais susijusių mokesčių ir PVM. Taigi, esame didelis darbdavys, mokesčių mokėtojas ir užsakovas kitiems Klaipėdos regiono bei visos Lietuvos verslams“.

E.Kiudulo nuomone, dar vieną naudą Klaipėdos LEZ atneša per investuotojų čia paliekamą patirtį. „Klaipėdos LEZ ateina ir dirba pasauliniai lyderiai, kuriems dirbantys klaipėdiečiai kuria sudėtingiausius produktus, procesus ir technologijas, dalyvauja pasaulinio lygio derybose ar pardavimų procesuose, kuria ir prižiūri apdovanojimus pelnančias veiklos schemas ir sistemas – juk visa ši patirtis lieka klaipėdiečiams. Su tokiomis žiniomis ir patirtimi klaipėdiečiai yra geresni ir labiau geidžiami specialistai darbovietėse, be to, vertingą patirtį gali pritaikyti ir ateityje kurdami savo verslus arba įkvėpdami tai daryti savo draugus“, – sako LEZ vadovas.

Nepaisant sukuriamos didžiulės pridėtinės vertės, Klaipėdos LEZ susiduria ir su iššūkiais, vienas pagrindinių – sukurti sąlygas aukštos pridėtinės vertės verslo plėtrai Klaipėdoje. „Lietuva kasmet praranda darbo jėgos kainos pranašumą, t.y., pigesnių darbuotojų ieškantys investuotojai jau kurį laiką dairosi į kitas šalis. O siekiant, kad investuotojai ateitų ir liktų brangesnėje šalyje, jiems tokia vieta turi sukurti didesnę pridėtinę vertę. Ją paprastai kuria kvalifikuotas darbas, t.y., darbas kuriant naujus produktus, technologijas, gamybos procesus, formules, dizainą“, – sako E.Kiudulas.

Pasak jo, Klaipėdos LEZ yra gražių pavyzdžių, kai nuo “grynos gamybos” pradėjusios įmonės vėliau čia įsteigė ir savo tyrimų padalinius bei laboratorijas, tačiau norisi, kad šis reiškinys būtų dar masiškesnis. „Vis dėlto susiduriame su problemos kompleksiškumu: aukštos kvalifikacijos specialistus reikia išugdyti, o išugdžius jie turėtų norėti Klaipėdoje gyventi, – sako LEZ vadovas. – Bendradarbiaujame ir nuolat bendraujame su Klaipėdos aukštojo ir aukštesniojo mokslo įstaigomis bei savivaldybe ir manome, kad artimiausiais metais būtina stiprinti tiek švietimą bei akademinę bendruomenę, tiek ir gyvenimo kokybę lemiančią miesto infrastruktūrą. Juk net patys geriausi investuotojo ketinimai ir planai, susiję su aukščiausios pridėtinės vertės tyrimais bei gamyba, vieną dieną gali atsiremti į vieną paprastą ir banalią problemą: gali tiesiog nebūti kam dirbti“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Sužadėtuvių žiedo paieškos: kaip išrinkti tinkamiausią?
Reklama
Į Lietuvą atvyksta Pasaulio moksleivių robotikos olimpiadai besiruošianti ukrainiečių komanda
Reklama
Modernūs lietaus nuvedimo sistemų sprendimai
Reklama
Balsuokite už architektūriškai žaviausią miestą ir pasidalinkite jus įkvepiančiais pastatais