Dabar populiaru
Publikuota: 2012 vasario 16d. 13:20

Klaipėdos uoste valstybės atkūrimo proga atvertas istorinis stendas

Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos pastate atverta istorinis stendas. Į jo pristatymą atvyko Eugenijus Getvilas, buvęs uosto kapitonas Nikolajus Severinčikas, buvę uosto vadovai Kęstutis Bartkevičius, Vytautas Paulauskas ir Valentinas Greičiūnas.,
Aurelijos Kripaitės/15min.lt nuotr. / Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos pastate atvertas istorinis stendas. Į jo pristatymą atvyko Eugenijus Getvilas, buvęs uosto kapitonas Nikolajus Severinčikas, buvę uosto vadovai Kęstutis Bartkevičius, Vytautas Paulauskas ir Valentinas Greičiūnas

Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija pasitikdama Lietuvos valstybės atkūrimo dieną atidengė istorinį stendą „Klaipėdos uosto vadovai ir kapitonai“.

Šis stendas praėjusiais metais 20-ąsias įkūrimo metines minėjusioje uosto direkcijoje pristatytas pasitinkant ir Klaipėdos miesto 760-ąjį jubiliejų.

Aurelijos Kripaitės/15min.lt nuotr./Eugenijus Gentvilas
Aurelijos Kripaitės/15min.lt nuotr./Eugenijus Gentvilas

„Klaipėdos uosto direkcija praėjusiais metais įsigijo naują pastatą. Norėjosi jį paversti gyvybingą. Kiekviena rimta kompanija turi prisiminti tuos, kurie prisidėjo prie kompanijos augimo“, – teigė uosto direkcijai vadovaujantis Eugenijus Gentvilas.

Išaugo iš dviejų uostų

Klaipėdos uosto direkcija įsteigta 1991-aisiais Vyriausybės nutarimu. Iki tol Klaipėdoje veikė du savarankiški uostai: prekybos ir žvejybos. Kai kurie specialistai išskiria ir trečiąjį – Vakarų laivų gamyklą. Iki Lietuvos valstybės atkūrimo uoste dirbo apie dvidešimt įvairiausių įmonių ir organizacijų.

Aurelijos Kripaitės/15min.lt nuotr./Vytautas Paulauskas
Aurelijos Kripaitės/15min.lt nuotr./Vytautas Paulauskas

Klaipėdos universiteto Laivybos katedrai vadovaujantis profesorius Vytautas Paulauskas prisiminė, kad prieš įkuriant uostą, buvo apžiūrėti užsienio šalių pavyzdžiai. „1991-ųjų gegužės 14 d. buvo priimtas Vyriausybės nutarimas dėl uosto įkūrimo. Nutarimui priimti pakako savaitės. Vargu ar šiandien toks tempas būtų įmanomas“, – teigė V.Paulauskas. 1992-aisiais uostui buvo suteiktas valstybinio jūrų uosto statusas.

Pirmuoju uosto vadovu tapo Eugenijus Eimutis Špėlis, vadovavęs uostui 1991-ųjų birželio-rugpjūčio mėnesiais, iš jo vadovavimą perėmė Vytautas Paulauskas.

Dirbo be kėdžių

Aurelijos Kripaitės/15min.lt nuotr./Valentinas Greičiūnas
Aurelijos Kripaitės/15min.lt nuotr./Valentinas Greičiūnas

Tuometis susisiekimo ministras Jonas Biržiškis vadovauti uostui pasiūlė Valentinui Greičiūnui, tuo metu buvusiam Klaipėdos vicemerui. „Gavęs pasiūlymą paprašiau palaukti iki vasario, kad galėčiau užbaigti pradėtus darbus“, – prisiminė V.Greičiūnas. Uostui vadovauti jis pradėjo 1992-ųjų vasarį. Tuo metu, jis prisiminė, Klaipėdos uosto direkcija neturėjo nė tinkamų patalpų. „Nei kėdės, nei stalo. Balandį laukėm atvykstančios belgų ir olandų delegacijos. O kur juos priimti? Juk net pasodinti neturėjom kur“, – prisiminė iki pat 1999-ųjų uostui vadovavęs V.Greičiūnas.

Jo vadovavimo metais, 1996-aisiais buvo priimtas Klaipėdos valstybinio jūrų uosto įstatymas, kuris nustatė, kad Klaipėdos uosto žemė, akvatorija, krantinės, hidrotechniniai įrenginiai, navigacijos keliai, kanalai ir įrenginiai bei kiti infrastruktūros objektai – priklauso valstybei ir negali būti privatizuojami.

Vienas vadovas – keturios Vyriausybės  

Aurelijos Kripaitės/15min.lt nuotr./Kęstutis Bartkevičius
Aurelijos Kripaitės/15min.lt nuotr./Kęstutis Bartkevičius

1999-ųjų rugsėjį uostui ėmė vadovauti Kęstutis Bartkevičius, šiuo metu einantis Mažeikių rajono vicemero pareigas. „Aš buvau atsitiktinis ir, galima sakyti, politinis paukštis“, – prisipažino K.Bartkevičius, uostui vadovavęs iki 2002-ųjų. Jo vadovavimo metais buvo pradėtas statyti Kruizinių laivų terminalas, gilinamas įplaukos kanalas.

„Tuo metu uoste buvo perkraunama apie 15 mln. tonų krovinių. Pernai buvo pasiektas rekordas – 36,6 mln. tonų. Mano vadovavimo metais buvo taip pat pasiektas savotiškas rekordas – pasikeitė keturios Vyriausybės ir penki premjerai. Tarp jų buvo ir Eugenijus Gentvilas“, – prisiminimais dalijosi K.Bartkevičius.

Iš K.Bartkevičiaus uosto valdžią perėmė Sigitas Dobilinskas. „Per septynerius metus, kol uostui vadovavo S. Dobilinskas, padarytas didžiulis tramplinas į tai, kokius rodiklius turime dabar“, – teigė E.Gentvilas, uostui vadovaujantis nuo 2009-ųjų.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min