Dabar populiaru
Publikuota: 2019 gegužės 12d. 14:13 , Atnaujinta: 2019 gegužės 12d. 20:52

Ko rinkėjai tikisi iš prezidento: sutarimo su Seimu, išminties ir didesnių pensijų

Lietuvoje prasidėjo Respublikos Prezidento rinkimai
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Lietuvoje prasidėjo Respublikos Prezidento rinkimai

Pilietinę pareigą atlikę rinkėjai naujam prezidentui turi daug lūkesčių: kad nebeliks priešpriešos su Seimu ir Vyriausybe, kad prezidentas bus tvirtas ir protingas, pirmiausia rūpinsis žmonėmis, o ne savimi, pakels pensijas, sutvarkys švietimo sistemą. Tačiau nuomonės itin skiriasi: kai kurie tikina neturintys už ką balsuoti, kiti neprisimena, kada buvo toks didelis pasirinkimas.

Vilniečiai iš prezidento tikisi naudingų sprendimų

Leono Sapiegos apylinkėje Antakalnyje balsavusi Regina tikino, kad laukia pokyčių švietime.

„Aš kažkaip dirbau švietimo srityje. Apskritai, kad pagrindines problemas sutvarkys – švietimo sistemos, sveikatos, taip tikiuosi. Kad pakels mokytojams atlyginimus, jie labai maži, tai pirma. Toliau didelis dėmesys klasių mažinimui, antra. Na ir neuždarinėti kaimo mokyklų, trečia“, – kalba Regina.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Lietuvoje prasidėjo Respublikos Prezidento rinkimai
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Lietuvoje prasidėjo Respublikos Prezidento rinkimai

Anot jos, prezidentas apskritai turi būti atidus.

„Turi būti žmonėms atidus, pirmutinė savybė, o sau – jau, kas lieka, kaip sakoma. Žmonėmis pirmiausia rūpintis, pavyzdžiui, pensininkų pensijas kelti, tas problemas spręsti“, – argumentuoja Regina.

Toje pačioje apylinkėje balsavusi Michalina išskyrė, kad prezidentui svarbiausios protinės ir fizinės savybės, o jos lūkestis – platus bendradarbiavimas.

„Vienu žodžiu – bendradarbiauti su visomis kitomis aukščiau esančiomis įstaigomis ir vienyti Lietuvą, kad nebūtų susipriešinimo. Kad būtų aktyvus tiek ir vidaus ekonomikos srityje, o taip pat ir užsienio politikoje“, – sako Michalina.

Vilnietis Algimantas tikino, kad prezidentas turi turėti „tvirtą stuburą“.

„Reikėtų tokio, kuris turėtų tvirtą stuburą, būtų pakankamai išmintingas ir tiesiog neskubėtų pareikšti savo nuomonės galbūt. Ir būtų tolerantiškas, svarbiausia, na, ir dar, kad jo retorika būtų pakankamai visiems suprantama, ir nebūtų užgauli, nei mums, nei kaimynams, nei kitoms šalims“, – linkėjimus naujam prezidentui siunčia Algimantas.

Jis pabrėžė, kad prezidentas kas dieną turėtų paskaityti Konstituciją ir taip pat užtikrinti bendradarbiavimą su kitomis institucijomis.

Tomo Markelevičiaus / 15min nuotr./Rinkimų akimirka
Tomo Markelevičiaus / 15min nuotr./Rinkimų akimirka

„Svarbiausia, tai yra užsienio politika, tas klausimas svarbiausias. Po to jis turėtų vidaus politikoje dalyvauti tik tokiais kardinaliais klausimais. Turėtų būti diskusijos tarp Vyriausybės, Prezidentūros ir Seimo, ir tik po to žinias nešti į visuomenę, kad būtų priimtas sprendimas. O dabar ginčai pirmiausia vyksta spaudoje“, – sako Algimantas ir patikino, kad rinkosi remdamasis sąžine.

Vilnietis Justas iš naujo prezidento tikėsis racionalių ekonominių sprendimų.

„Norisi labai daug pokyčių. Kad valdininkija pradėtų dirbti, o ne imituoti darbą“, – nedaugžodžiavo Justas

Jauna pora Silvija ir Darius atviravo, kad jiems svarbiausia renkantis – inteligencija, o ne priklausymas konkrečiai politinei partijai ar ideologijai.

„Dažniausiai būna pasirinkimas už iš tikrųjų protingą kandidatą. Jei (…) būtų kritiškas ir racionaliai mąstantis kandidatas, tai už tą balsuotume. Iš tiesų nėra man pasirinkimas: kairė, centras ar dešinė“, – sako Darius.

Silvija pabrėžė, kad rinkėjai turi didelį pasirinkimą: „Iš tiesų yra pasirinkimo. Niekada jo nebūna per daug tikriausiai, tačiau manau, kad čia tikrai nebus tie rinkimai, kur sakytum: o Dieve, nežinau, nėra iš ko rinktis. Tai yra. Kiekvienas žmogus pagal savo požiūrį ir pagal savo mąstymą gali išsirinkti sau tinkamą kandidatą“.

Ne visi apklaustieji ketina balsuoti rinkimuose.

„Jei tave įleidžia į kiaulidę, ir liepia išrinkti arklį, tai kaip tu gali išrinkti. Nežinau, gal dar negimė mano kandidatas. Apskritai, aš esu labai nusivylęs, kadangi dirbu su Rusija ir man asmeniškai pakenkė tokia šalies pozicija“, – kalbėjo vienas taksi vairuotoju dirbantis asmuo, nesutikęs filmuotis. Jis patikino, kad balsuoti neis, bet kiek pamąstęs pripažino, kad iš tiesų kandidatų daug ir yra iš ko rinktis. Dar pridūrė, kad pretenzijų niekam neturi ir nereiškia.

Žvėryne rinkėjai buvo gerokai mažiau kalbūs ir dažniausiai atsakinėti, ko tikisi iš naujo prezidento, vengė.

Čia apsilankęs Emilis patikino, kad tai pirmieji prezidento rinkimai, kuriuose jis dalyvauja, todėl ir jo lūkestis – kad prezidentas rūpintųsi jaunais žmonėmis.

„Aš manau, kad prezidentas turėtų atstovauti jaunajai kartai, priimti sprendimus naudingus Lietuvai ir kartu su ES. Aš labai palaikau Dalios Grybauskaitės sprendimus, tai tiesiog būtų gerai, jei būtų pradėtų darbų tęstinumas ir įgyvendinimas“, – kalbėjo Emilis.

Paklaustas, kodėl jaunimas rinkimuose paprastai vangus, jis neturėjo aiškios nuomonės: „Žmonės jauni tiesiog nepamąsto, kokią įtaką daro kiekvienas jauno žmogaus balsas. (…) geras jausmas spręsti Lietuvos ateitį“.

Vytauto apylinkėje balsavusi Inga, kaip ir didelė dalis kitų 15min kalbintų rinkėjų, linkėjo bendrystės su kitomis institucijomis.

„Aš tiesiog galvoju, kad reikėtų tam tikros bendrystės su Seimu, kad sprendimai būtų bendresni priimami, kad būtų bendradarbiavimas didesnis. Kad tarp įstatymų leidėjo ir prezidento nebūtų konfrontacijos“, – kalbėjo Inga.

Dėl to, anot jos, prezidentas turėtų būti stiprus, patikimas.

„Norėčiau permainų. Permainos tikriausiai būtų susijusios, kad mes kažkaip su ekonomika susitvarkytumėme“, – sako Inga.

Vilnietė Vida vylėsi, kad prezidento postą užėmęs asmuo bus sąžiningas, ji patartų suformuoti gerą komandą, pasirinkti žmones, „kuriais pasitikėtų“, kadangi nuo komandos daugiausia priklausys prezidento darbas.

„Gal pirmiausia išskirčiau sąžiningumą, pirmiausia sąžiningas žmogus turėtų būti. Sąžiningas, atviras, patikimas – visos tos savybės“, – kalbėjo Vida.

Žvėryne balsavo ir pagrindinė „Achemos grupės“ akcininkė Lyda Lubienė: „Negalėčiau nieko pasakyti, atlikau pilietinę pareigą. Yra trys klausimai ir jais reikia išsakyti savo nuomonę.“ Ji patikino, kad turi savo nuomonę, ir kitomis nesivadovauja.

Klaipėdiečiai Lietuvai linki prezidento erudito, esančio arčiau žmonių

Erudito, esančio arčiau žmonių, atsigręžiančio į šeimas, keliančio pensijas – tokio prezidento tikisi klaipėdiečiai, sekmadienį savo atidavę savo balsus rinkimuose.

„Balsavau už geriausią, mano nuomone, manau, kad yra geriausias kandidatas į prezidentus, su juo šalis bus geresnė“, – sekmadienio rytą kalbėjo balsuoti atėjusi jauna klaipėdietė Agnė. – „Labai ilgai dvejojau, daug su draugais diskutavome, labai sunku apsispręsti, turi visi skirtingų nuomonių, draugų nuomonės išsiskirstė“.

„Galingo prezidento, kuris valdys Lietuvą, paims į rankas“, – trumpai tarė vienas klaipėdietis, o štai su dviem sūnumis balsuoti atkeliavęs kitas vyriškis sako, jog prezidento galios nėra tokios jau didelės, tad svarbu, kad tinkamai atstovautų šaliai ir gerai kalbėtų angliškai.

„Tokio, kuris susiderintų su opozicija, tada kažkas gero bus“, – sakė jis.

Kalbinti klaipėdiečiai teigė, jog šaliai reikia reiklaus, garbingo žmogaus.

„Dėl žmonių žada dirbti, mano toks pasirinkimas. Esu pensininkė, tikiuosi, nors truputį pakeltų pensijas, kad žmonės oriai gyventų, dabar tikrai oriai negyvenu, maža pensija, o dirbu daug metų. To tikiuosi iš prezidento“, – kalbėjo Birutė.

„Už tą, kuris galvoja apie šeimą, vieną tokį suradau, skaičiau daug programų. Tikiuosi, kad daug daugiau galvos apie šeimą, šeimos politikos labai trūksta“, – sakė kitas kalbintas balsuotojas.

„Patiko, kad žino ir politikos, ir ekonomikos. Tikimės geresnio gyvenimo“, – šyptelėjo biuletenį į urną įmetusi moteris. Su vyru sako balsavę nepasitardami ir tik sužinoję rezultatus ketina aptarti, kurio gi kandidatas pasiekė geresnių rezultatų.

„Prezidentas turi būti eruditas, susigaudyti reikaluose, ne tik Lietuvos, bet ir pasaulio“, – įsitikinęs kitas klaipėdietis.

„Todėl, kad visų pirma išvaizdus, iškart negėda pasirodyt. Antras dalykas, kalbų nemažai žinantis, bendraujantis, nuoširdus, mano vaikų amžiaus. Ko čia galima tikėtis? Aišku, tikimės, kad truputį pensijas pakels. Geresnio gyvenimo, ypač savo vaikams, anūkams“, – šypsojosi Sofija.

Rinkimai Klaipėdoje vyksta sklandžiai, kol kas jokių pažeidimų nenustatyta. Anot Klaipėdos miesto savivaldybės rinkimų komisijos pirmininko Adolfo Gritėno, žmonių daug, viskas vyksta puikiai. Tiesa, klaipėdiečiai mažiausiai aktyvūs Lietuvoje. A.Gritėnas primena, jog balsuoti žmonės gali bet kuriame mieste, tad jei šį sekmadienį svečiuojasi ne gimtajame mieste, gali drąsiai atiduoti savo balsą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

49:40
01:06
01:03

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min