Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kodėl Lietuva neįvykdė JAV prašymo nusiųsti šovinių kurdams kovoti su džihadistais?

Irake ir Sirijoje vyksta intensyvi kova su „IS“ džihadistais
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Prie kovos su „Islamo valstybės“ džihadistais prisidės ir Lietuva. Tiesa, kol kas tik medikamentais.
Šaltinis: 15min
0
A A

Žmonių galvas pjaustantys islamo teroristai sulauks atsako iš Lietuvos. Mūsų valstybė ruošiasi prisidėti prie sąjungininkų, kovojančių su Irake ir Sirijoje veikiančia teroristine organizacija „Islamo valstybė“. Tačiau parama kol kas bus ne tokia, kokios tikėjosi mūsų sąjungininkai.

Lietuva gavo JAV prašymą prisidėti prie kovos su teroristine organizacija „Islamo valstybė“, kuri šiuo metu kontroliuoja šiaurės Iraką ir Sirijos pasienio teritorijas. Tai portalui 15min.lt patvirtino Krašto apsaugos ministerija.

Amerikiečių prašymas Lietuvai buvo pateiktas rugsėjo pradžioje, per NATO viršūnių susitikimą Velse.

Teigiama, kad sąjungininkai neprašė, kad mūsų kariai vyktų į šiaurės Iraką. Prašyta padėti kurdams šoviniais, kurių Lietuva turinti.

Lietuvoje veikia bendrovė „Giraitės ginkluotės gamykla“, kuri gamina šovinius. Tačiau gaminiai yra pritaikyti NATO standartams ir netiktų kurdų kovotojams, kurie naudoja sovietinius automatus „Kalašnikov“. 

Gali būti, kad amerikiečių prašymas buvo susijęs su sovietinių šovinių atsargomis, kurios buvo saugomos Lietuvos kariuomenės arsenale Linkaičiuose. Ištrūkus iš Sovietų Sąjungos mūsų šalyje buvo galybė rusiškos amunicijos, tačiau šių atsargų nebeliko – šoviniai buvo naudojami per kariuomenės pratybas. 

Mūsų valstybė prisidės prie Amerikos ir Prancūzijos buriamos koalicijos prieš džihadistus teikdama tik medikamentus.

Išnagrinėjus įvairias opcijas buvo priimtas sprendimas teikti humanitarinę pagalbą, – teigiama Krašto apsaugos ministerijos atsakyme.

Kol kas nėra žinoma nei humanitarinės pagalbos apimtis, nei tikslus paketų turinys, nei datos, kada kurdai sulauks pagalbos. Neatskleidžiama, ar medikamentai į Iraką bus tiekiami reguliariai.

„Dabar Krašto apsaugos ministerija, bendradarbiaudama su įvairiomis Lietuvos institucijomis,  derina šios pagalbos turinį“, – teigiama ministerijos atsakyme 15min.lt.

Ragina nepamiršti amerikiečių

Ar gali būti, kad Lietuva į Iraką išsiųstų karinių instruktorių, štabo karininkų arba Specialiųjų operacijų pajėgas (SOP)? Krašto apsaugos ministerija teigė, kad tokia galimybė kol kas nėra svarstoma.

SOP archyvo nuotr./Į užduoties vykdymą išvykęs „Aitvaras“
SOP archyvo nuotr./Lietuvos SOP kariai Afganistane sukaupė patirties, kuri praverstų ir kovoje su „Islamo valstybės“ teroristais.

Politikos apžvalgininkas ir karybos ekspertas Audrius Bačiulis mano, kad mūsų valstybė neturėtų siųsti savo karių į šiaurės Iraką.

„Būčiau labai prieš, nes tokiai prabangai pinigų neturime. Baigėsi ekspedicinių karų metas, laikas Lietuvos gynybai ruoštis. Jau laikas pamiršti barzdukų gainiojimą, kai Ivanas prie vartų. Reikia ruoštis kitokio tipo karui, nei buvo Afganistane ir Irake“, – sakė A.Bačiulis. 

Jis pabrėžė, kad smarkiai auganti Rusijos grėsmė visų pirma verčia rūpintis savo šalies saugumu. 

Apžvalgininkas Aleksandras Matonis pritarė, kad šiuo metu prioritetu turėtų būti Lietuvos gynyba, o ne tarptautinės operacijos, tačiau pabrėžė: amerikiečiai yra artimiausi mūsų sąjungininkai, nuolat prisidedantys prie Lietuvos saugumo, todėl turėtume jiems padėti, jeigu sulauktume tokio prašymo.

A.Matonis pabrėžė, kad amerikiečiai yra artimiausi mūsų sąjungininkai, nuolat prisidedantys prie Lietuvos saugumo, todėl turėtume jiems padėti, jeigu sulauktume tokio prašymo.

„Kiek man yra žinoma, tokio prašymo kol kas nėra“, – apie galimą Lietuvos karių siuntimą į Iraką kalbėjo A.Matonis.

Apžvalgininkas sakė, kad per misiją Afganistane mūsų kariai įgijo daug patirties, kuri labai praverstų ir kovojant su „Islamo valstybės“ galvažudžiais.

Talibus tramdę lietuviai savo žinias ir patirtį galėtų panaudoti ne tik šaudydami teroristus, bet ir, tarkime, apmokydami kurdų kovotojus.

„Vis dėlto, jeigu sulauktume tokio amerikiečių prašymo, galutinį sprendimą priimtų politikai“, – paaiškino A.Matonis.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min