Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kodėl neverta internete persistengti su emocingais komentarais?

Nemokamos teisinės pagalbos pageidauja daugybė klaipėdiečių.
Ginos Kubiliūtės nuotr. / Nemokamos teisinės pagalbos pageidauja daugybė klaipėdiečių.
Šaltinis: 15min
1
A A

Trumpas atsakymas į šį klausimą būtų toks: jeigu jūsų išlietos emocijos pažeidžia Baudžiamojo kodekso nuostatas, jums gresia griežta bausmė. Už internete skelbiamus komentarus atsako jų autoriai. Todėl jeigu svarstote rašyti komentarą, kuris įžeistų žmonių grupę, verčiau pasistenkite nusiraminti ir susilaikykite.

Interneto svetainėje netolerantiškus, menkinančius komentarus rašantys impulsyvūs komentatoriai, nepagalvoja, kad už kito asmens įžeidimą, panaudojant visuomenės informavimo priemonę, gali būti įpareigoti atsakyti įstatymų numatyta tvarka, o jų atžvilgiu gali būti taikoma ne tik civilinė ar administracinė, bet ir baudžiamoji atsakomybė, be kitų nemalonumų, užtraukianti ir teistumą.

Baudžiamojon atsakomybėn dėl įžeidžiančių komentarų rašymo traukiami piliečiai dažnai teisinasi, esą jie išreiškė savo nuomonę, nesuprato, kad daro nusikaltimą, arba kad komentarus lėmė jų religiniai įsitikinimai. Tačiau tai nuo teisinės atsakomybės neatleidžia.

Saviraiškos laisvė nėra absoliuti ir kiekvienas ja besinaudojantis asmuo privalo laikytis įstatymų nustatytų ribų, gerbti kitus visuomenės narius.

Na, o jeigu jau per vėlu – įžeidžiantįkomentarą, kurstantį prieš bet kokios tautos, rasės, etninę, religinę ar kitokią žmonių grupę jau parašėte – jumsgali būti taikoma baudžiamoji atsakomybė pagal Baudžiamojo kodekso 170 straipsnį, kurio 2dalyjenustatyta baudžiamoji atsakomybėir už niekinančius pasisakymus viešoje elektroninėje erdvėje. BK 170 straipsnio 2 dalyje nurodyta, kad tas, kas viešai tyčiojosi, niekino, skatino neapykantą ar kurstė diskriminuoti žmonių grupę ar jai priklausantį asmenį dėl lyties, seksualinės orientacijos, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų, baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

Dar griežtesnes bausmes numato Baudžiamojo kodekso 170 straipsnio 3 dalis, kurigali būti taikoma, jei jūs komentare dėl aukščiau nurodytų priežasčių viešai kurstėte smurtauti ar fiziškai susidoroti su žmonių grupe ar jai priklausančiu asmeniu. Šiuo atveju Jums gresia bauda arba laisvės apribojimas, arba areštas, arba laisvės atėmimas iki trejų metų.

Tai, ar konkretaus jūsų parašyto komentaro atveju galima taikyti Baudžiamojo kodekso numatytą baudžiamąją atsakomybę, priklauso nuo įvairių dalykų: komentaro teksto, komentaro siekių. Ikiteisminio tyrimo metu aplinkybes nagrinėja ikiteisminio tyrimo pareigūnai bei prokurorai, o galutinį sprendimą priima teismas. Neretai tokiu atveju komentaro vertinimą atlieka ir išvadą pateikia Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba.

Svarbu žinoti: į teisėsaugą kreiptis dėl šių Baudžiamojo kodekso pažeidimų gali bet koks pilietis ar juridinis asmuo.

Svarbu žinoti: į teisėsaugą kreiptis dėl šių Baudžiamojo kodekso pažeidimų gali bet koks pilietis ar juridinis asmuo. Tad jei, pavyzdžiui, tyčiojotės iš homoseksualų, į teisėsaugą kreiptis gali bet koks jūsų komentaru pasipiktinęs pilietis, nebūtinai homoseksualus. Dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo galima kreiptis į teritorinį policijos komisariatą arba į apylinkės prokuratūrą. Dažnai dėl tokių komentarų į teisėsaugos įstaigas kreipiasi žmogaus teises ginančios įstaigos.

Be to, baudžiamoji atsakomybė Jums gresia ir už įstatymus pažeidžiančius komentarus socialiniuose tinkluose, ne tik interneto naujienų portaluose. Lietuvos teismų praktikoje jau esama atvejų, kai asmenys buvo nuteisti pagal Baudžiamojo kodekso 170 straipsnį už komentarus socialiniame tinkle „Facebook“.

O kas laukia, jei esate nepilnametis? Lietuvos įstatymai nustato, kad už neapykantos kurstymo veikas atsako asmenys, kuriems veikos atlikimo metu buvo suėję 16 metų. Jei asmuo yra jaunesnis negu 16 metų amžiaus, baudžiamasis procesas yra nutraukiamas, tačiau administracinė nuobaudagali būti skiriama nepilnamečio tėvams.

Pažymėtina ir tai, kaltės dėl padaryto nusikaltimo pripažinimas ir nuoširdus gailestis gali teismą paskatinti skirti kaltinamajam mažesnę bausmę, tačiau visiškai jos (ir teistumo) išvengti nepadės. Lietuvos teismų praktika rodo, kad nuteistiesiems skiriamos baudos nuo 2 MGL (260 Lt) iki 25 MGL (3 250 Lt), taip pat yra pasitaikęs atvejis, kai nepilnamečiui skirta 6 mėnesių laisvės apribojimo bausmė. Taip pat, kai kuriais atvejais konfiskuojamas nusikaltimo įrankis –kompiuteris.

Todėl išvada paprasta – jeigu nenorite turėti problemų su teisėsauga, internete geriausiai elgtis taip, kaip elgiatės žmonių pilnoje patalpoje.

 

Komentarai: 1
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min