Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugpjūčio 20d. 09:04

Kokį turtą valdo į rinkimus žengiantys lyderiai? Kai kas neturi nieko, kiti – skolų, bet skųstis negali

Kokį turtą valdo į rinkimus žengiantys lyderiai?
123RF.com ir 15min nuotr. / Kokį turtą valdo į rinkimus žengiantys lyderiai?

Didžiausio visuomenės palaikymo sulaukiančios partijos jau paskelbė, kas ves jų sąrašus Seimo rinkimuose. Šie asmenys – aktyvūs politinio lauko dalyviai, nors politika nebūtinai yra ta veikla, iš ko jie gyvena. Štai socialdemokratas Gintautas Paluckas turi vienos įmonės akcijų, „darbietis“ Vigilijus Jukna vadovauja kelioms bendrovėms, dėl finansinės padėties nereikėtų nerimauti liberalei Viktorijai Čmilytei-Nielsen. Tad kas dedasi būsimų rinkimų lyderių kišenėse?

Mažiausiai lėšų ir turto iš dešimties rinkiminių sąrašų lyderių per daugelį metų su sutuoktiniu sukaupė parlamentarė Aušrinė Armonaitė – praėjusią vasarą susikūrusios Laisvės partijos pirmininkė.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Aušrinė Armonaitė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Aušrinė Armonaitė

Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) teiktoje 2019 metų deklaracijoje ji kartu su partneriu Edgaru Stanišausku nurodė turinti turto už daugiau kaip 23 tūkst. eurų, tačiau visas jis – sutuoktinio. A.Armonaitė turto patikino neturinti.

Lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) sąrašo lyderis Zbignevas Jedinskis ir jo sutuoktinė Marija Jedinskaja (dirba LLRA-KŠS lyderio Valdemaro Tomaševskio padėjėja Europos Parlamente) lėšų ir turto turi už daugiau kaip 107 tūkst. eurų. Tokią sumą politikas deklaravo už 2019-uosius metus.

Z.Jedinskis taip pat nurodė paskolinęs 23 tūkst. eurų, kurių kažkas negrąžina bent jau nuo 2016-ųjų.

Nuo 2016 metų Jedinskių šeimos turtas nuosekliai augo – šeima turi žemės sklypų, gyvenamąjį namą ar jo dalių, bent vieną transporto priemonę.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Zbignevas Jedinskis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Zbignevas Jedinskis

Vyriausiajai tarnybinei etikos komisijos (VTEK) parlamentaras nenurodė, jog be darbo Seime turėtų kokias nors kitas pareigas, o tuo pačiu – turto šaltinį.

Centro partijos „Gerovės Lietuva“ lyderis Naglis Puteikis kartu su žmona Nina Puteikiene, dirbančia skyriaus vedėja Lietuvos jūrų muziejuje, už 2019 metus deklaravo 167 tūkst. eurų vertės turtą. Jis taip pat nurodė nesusigrąžinęs 4,2 tūkst. eurų skolos, o pats neatidavęs 70 eurų.

Iš VMI pateiktos deklaracijos galima spręsti, jog N.Puteikis turi butą, gyvenamąjį namą ar jo dalį, žemės sklypų, 2227 eurų vertės akcijų.

Deklaracijoje VTEK politikas nurodė nuomojantis butą Vilniuje, apie turimas akcijas informacijos čia nėra.

15min N.Puteikis patikslino turintis 656 bendrovės „Klaipėdos jūrų krovinių kompanija“ (KLASCO) akcijas, kurių vienos vertė – 2,89 euro.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Naglis Puteikis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Naglis Puteikis

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų vedlė rinkimuose Ingrida Šimonytė už 2019 metus deklaravo turinti kiek daugiau nei 168 tūkst. eurų turto.

2018-aisiais parlamentarė skolinosi ir po metų ši skola tebesiekia 49,9 tūkst. eurų.

Politikė turi gyvenamąjį namą, žemės sklypų, deklaracijoje VTEK nurodė, jog šįmet pirko automobilį.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./ Ingrida Šimonytė
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./ Ingrida Šimonytė

Viešai prieinamos informacijos, jog užsidirbtų ne iš Seimo nario veiklos, apie I.Šimonytę nėra.

Krikščionių sąjungos pirmininkas Rimantas Jonas Dagys ir jo žmona valstybės tarnautoja Regina Dagienė per daugelį metų sukaupė turto beveik už 240 tūkst. eurų.

Šeima įsiskolinimų neturi, tačiau valdo butą, žemės sklypų, turi 84 eurų vertės akcijų ir 1440 eurų vertės vertybinių popierių. Kokių, R.J.Dagys VTEK neatskleidė.

„Net nežinau, kaip tos įmonės vadinasi, kieno tos akcijos, vertybiniai popieriai. Man reikia pasižiūrėti į turto deklaraciją, dabar jau nebeatsimenu aš tų įmonių. Jos nesikeičia nuo neatmenamų laikų, keliauja iš deklaracijos į deklaraciją [...], jos pajamų kaip ir neneša“, – 15min komentavo R.J.Dagys.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Rimantas Jonas Dagys
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Rimantas Jonas Dagys

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos sąrašą į rinkimus vesiantis premjeras Saulius Skvernelis su sutuoktine Silvija Skvernele turto turi už 266 tūkst. eurų, taip pat – 29 tūkst. eurų skolą.

S.Skvernelė dirba įmonėje „ORLEN Baltics Retail“.

Nuo 2016-ųjų S.Skvernelio šeimos turtas nuosekliai augo: politikas valdo gyvenamąjį namą ar jo dalių, turi kitų statinių bei žemės sklypų, vertybinių popierių, S.Skvernelė – akcijų bei automobilį.

VTEK pateikta S.Skvernelio deklaracija beveik tuščia – čia nėra informacijos, jog jis gautų pajamų iš ne politinės veiklos, apie pajamas iš vertybinių popierių taip pat nekalbama.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./ Saulius Skvernelis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./ Saulius Skvernelis

Socialdemokratų darbo partijos sąrašą į Seimo rinkimus ves antrą kadenciją užsienio reikalų ministro pareigas einantis Linas Antanas Linkevičius.

Su sutuoktine Danguole Linkevičiene politikas sukaupė turto beveik už 328 tūkst. eurų, šeimą slegia 232 tūkst. eurų negrąžintos skolos našta.

Tiesa, šiuo metu nedirbanti sutuoktinė teikdama deklaraciją už 2019-uosius turto nurodė neturinti, tad visas jis – L.A.Linkevičiaus.

Ministras deklaracijoje nurodė valdantis gyvenamąjį namą ar jo dalių, žemės sklypų, bent vieną transporto priemonę.

Panašu, lėšų iš kokios nors kitos veiklos nei tiesioginės pareigos L.A.Linkevičius neuždirba.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Linas Linkevičius
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Linas Linkevičius

Socialdemokratų partijos lyderis Gintautas Paluckas su sutuoktine leidyklos „Right Thing“ darbuotoja Ilma Palucke už 2019 metus deklaravo 363 tūkst. eurų vertės turtą. Šeima turi butą, žemės sklypų, akcijų, gyvenamąjį namą ar jo dalį, bent vieną transporto priemonę. Taip pat – 122 tūkst. eurų negrąžintų įsiskolinimų.

Nuo 2016 metų Paluckų šeimos turto vertė nuosekliai augo.

Pats G.Paluckas, išskyrus partijos pirmininko pareigas, jokio kito politinio posto neturi. Tiesa, socialdemokratų lyderis VTEK pateiktoje deklaracijoje nurodo turintis bendrovės „EMUS“, gaminančios ir projektuojančios ličio akumuliatorių priežiūros sistemas, akcijų.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Gintautas Paluckas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Gintautas Paluckas

Dar šįmet susikūrusios partijos „Laisvė ir teisingumas“ vedlys Remigijus Žemaitaitis su žmona advokate Živile Žemaitaitiene praėjusiais metais turėjo turto už 623 tūkst. eurų.

Šeima, kurios turtas augo, turi gyvenamąjį namą ar jo dalį, žemės sklypų, butą, bent vieną transporto priemonę, akcijų. Taip pat – beveik 219 tūkst. eurų negrąžintų skolų.

VTEK pateiktoje deklaracijoje Seimo narys R.Žemaitaitis nurodo, jog yra bendrovės „Devira ir partneriai“, užsiimančios nekilnojamojo turto nuoma ir eksploatavimu, akcininkas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Remigijus Žemaitaitis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Remigijus Žemaitaitis

Iš dešimties politikų didžiausią turtą valdo Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen kartu su sutuoktiniu verslininku, šachmatininku Peteriu Heine'u Nielsenu – už praėjusius metu jie deklaravo turto už 874 tūkst. eurų.

Šeima valdo gyvenamąjį namą ar jo dalį, butą, bent vieną transporto priemonę, turi 21 tūkst. eurų paskolą, tačiau laukia, kol kažkas sugrąžins paskolintus 46 tūkst. eurų.

V.Čmilytės-Nielsen vyras turi akcijų ir vertybinių popierių.

Nuo 2016 metų Nielsenų šeimos turto vertė augo, tačiau labiausiai – sutuoktinio pastangomis. V.Čmilytės-Nielsen finansinė padėtis per keletą metų beveik nesikeitė – turto vertė svyravo ties 254–255 tūkst. eurų.

Duomenų, jog politikė užsidirbtų iš kokios nors kitos veiklos, nėra.

Ernestos Čičiurkaitės / 15min nuotr./Viktorija Čmilytė-Nielsen
Ernestos Čičiurkaitės / 15min nuotr./Viktorija Čmilytė-Nielsen

Mažiausiai viešos informacijos, susijusios su finansais, galima rasti apie Darbo partijos sąrašo vedlį, buvusį žemės ūkio ministrą Vigilijų Jukną.

VMI svetainėje yra tik 2013 metų jo ir jo sutuoktinės, psichologės Margaritos Ritos Juknienės turto deklaracija. Dokumente informacijos, pavyzdžiui, apie šeimos valdomą nekilnojamąjį turtą, transporto priemones, nėra.

Registrų centro duomenimis, V.Jukna vadovauja dviem įmonėms: mažajai bendrijai „Agrokonsultus“, kuri užsiima grūdų, neperdirbto tabako, sėklų ir pašarų gyvuliams didmenine prekyba, bei bendrovei „Sprendimų erdvės“, užsiimančia drabužių mažmenine prekyba specializuotose parduotuvėse.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vigilijus Jukna
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vigilijus Jukna

Pagal Konstituciją, Seimo nariai negali gauti jokio kito atlyginimo, išskyrus atlyginimą už kūrybinę veiklą.

Konstitucinis Teismas (KT) anksčiau išaiškino, jog Seimo nariams galioja draudimas užsiimti bet kokios formos verslu, komercija ar kitokia privačia veikla, kuria siekiama pelno.

Sprendžiant, ar Seimo narių tam tikra veikla yra užsiėmimas verslu, komercija, kiekvienu atveju reikia vertinti tos veiklos turinį bei visas kitas aplinkybes, nurodė KT.

Seimo rinkimai, kuriuose susikaus visi minėti politikai, vyks spalį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min