Dabar populiaru
Publikuota: 2009 liepos 10d. 09:14

Kokią valstybės naštą dar galime pakelti?

R.Vainienė
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / R.Vainienė

Valdžia deklaruoja ir imituoja dialogą su verslu ir visuomene, bet iš tiesų jos žodis jau virto diktatorišku monologu.

Dialogas – darbais

„Kokią valstybės naštą dar galime pakelti?" – taip buvo pavadintas kovo mėnesį vykęs Lietuvos verslo forumas. Dauguma Lietuvos įmones vienijančių asociacijų susibūrė, kad pateiktų valdžiai būtinus sprendimus srityse, kuriose iki šiol dominuoja viešasis sektorius, – viešojo administravimo, sveikatos apsaugos, švietimo ir socialinės paramos srityse.

Forumo idėja buvo padėti valdžiai išbristi iš ekonomikos krizės.

Prarijus gruodžio mėnesio mokesčių kėlimo piliulę nuspręsta pareikalauti iš valdžios susitvarkyti ir savo darže, padaryti bent tiek, kad metams įpusėjus vėl nereikėtų didinti mokesčių.

„Darbų. Rezultatų. Šiandien" – toks buvo renginio moto. Pateikti 26 pasiūlymai, kuriuos būtina įgyvendinti nedelsiant, ne vėliau kaip iki šių metų pabaigos. O žinant valstybinės mašinos rutiną, tai reiškia, kad darbai turi būti užsukti neatidėliojant. Jau iki verslo forumo Vyriausybė buvo pakvietusi socialinius partnerius pasikalbėti. Verslininkai pasiūlė dialogą darbais.

Ekonominė situacija neleidžia laukti, privalomi greiti sprendimai. Pirmojo ketvirčio valstybės biudžeto pajamų surinkimo rezultatai buvo prastesni, nei tikėtasi.

Dialogas – tyla

Ekonominė situacija neleidžia laukti, privalomi greiti sprendimai. Pirmojo ketvirčio valstybės biudžeto pajamų surinkimo rezultatai buvo prastesni, nei tikėtasi. Ekonomikos prognozės blogėja kas mėnesį. Iš Vyriausybės rūmų – tyla. Verslo forumo iniciatoriai vėl žengė žingsnį dialogo darbais link – pateikė klausimus atsakingoms institucijoms ir paprašė pasidalyti informacija, kaip sekasi atsižvelgti į rekomendacijas.

Visos atsakingosios institucijos surašė atsakymus, tačiau absoliuti dauguma jų nesuteikė vilties, kad pasiūlymai bus įgyvendinti.

Paminėtinos dvi išimtys – švietimo srityje pradėta aukštojo mokslo reforma ir viešai pradėta skelbti informacija apie institucijų įvykdytus viešuosius pirkimus. Ta informacija pateikiama eklektiškai, nesistemiškai, bet ją galima sužinoti.

Tiesa, yra vilties, jog bus panaikintos apskritys. Šiuos sprendimus ketino įgyvendinti pati Vyriausybė, tad nestebina, kad jie pajudėjo greičiausiai. Į visus kitus pasiūlymus arba neatsižvelgta, arba imituojama, kad jie svarstomi.

Verslo forume dalyvavęs švietimo ministras sakė, kad jei Vyriausybė nepaisys tokios garbingos auditorijos siūlymų, tada nežinia, kas dar gali ją paskatinti veikti. Iš patirties žinome, jog valdžia iki šiol reagavo tik į aukštus dūžtančių Seimo stiklų garsus. Tie, kurie taip nedaro, jai neįdomūs, nors sukuria kone visą šimtą procentų bendrojo vidaus produkto (BVP) ir suneša pinigus į biudžetą.

Verslo forume dalyvavęs švietimo ministras sakė, kad jei Vyriausybė nepaisys tokios garbingos auditorijos siūlymų, tada nežinia, kas dar gali ją paskatinti veikti.

Monologas – nauja porcija nuodų

Taigi valdžios išlaidos nesumažintos, sisteminės reformos nevykdomos, o diržų veržimas taikomas tik kuriančiai Lietuvos daliai.

Taip ir turėjo būti: būtinų žingsnių nesiimanti valdžia griebsis jau ne kartą išmėginto būdo subalansuoti viešuosius finansus – dar kartą pakelti mokesčius.

Juoduoju humoru tapo PVM padidinimas „laikinai" vienu procentiniu punktu – nuo 18 iki 19 procentų. Tikrai laikinai, nes netrukus PVM gali būti keliamas dar 2 procentiniais punktais.

Vyriausybė neslepia, kad 2–3 procentiniais punktais gali būti didinamos ir valstybinio socialinio draudimo įmokos. Nekilnojamojo turto apmokestinimą galėsime rinktis net iš dviejų koncepcijų – vieną rengia Finansų ministerija, kitą pristatė „prisikėlėliai". Tiesa, svarstomas ir „Sodros" išmokų mažinimas, tačiau ne taip garsiai ir ryžtingai kaip mokesčių didinimas.

Tai, kad mokesčių kėlimo veiksmingumas didinant biudžeto pajamas jau yra naudotas, valdžios nebaugina. Tai, kad po naujo mokesčių kėlimo mokesčius mokančių įmonių sąrašas tilps į porą puslapių – irgi nė motais. Vyrauja trumparegiškumas, gyvenimas šia diena, manipuliavimas dialogu, o mąstoma: po mūsų – nors ir tvanas.

Tačiau dar yra verslų ir žmonių, kurie Lietuvoje ketina gyventi ilgiau, nei valdys šioji Vyriausybė, ir turi ilgalaikių tikslų bei siekių. Klausimas, kaip suderinti šį ilgų ir trumpų, su rinkimais sutampančių, terminų neatitikimą, kai dialogas virtęs valdžios diktatorišku monologu neįsiklausant, lieka neatsakytas.

Valdžia narkotizuoja net dešiniuosius, ir šie, nutolę nuo deklaruojamų vertybių, užkrauna mums tokią valstybės naštą, kurios nebegalime panešti.

„Lietuvos žinios“
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min