Dabar populiaru
Publikuota: 2013 birželio 11d. 06:19

Kokių politikų reikia labiau – patyrusių ar jaunų?

Agnė Bilotaitė
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Agnė Bilotaitė

Nors dažnai girdime, kad Lietuvos politikoje trūksta jaunų veidų, parlamentarų amžiaus vidurkis pastarąjį dešimtmetį šiek tiek augo. Politikos teoretikai, svarstydami apie jaunų ir brandžių politikų privalumus ir trūkumus, nesutaria.

Prof. Andriaus Bielskio požiūriu, Lietuvai reikia jaunų lyderių, o tie politikai, kuriems yra per 50 metų, esą vis dar mąsto posovietinėmis sąvokomis. Savo ruožtu prof. Alvydas Jokubaitis pažymi, kad žmogus, norintis vadovauti ar atstovauti kitiems, pirma turi subręsti pats, o tinkamiausias politiko amžius, jo  manymu, yra 40–60 metų.

Reikia kompromiso tarp jaunystės ir senatvės

A. Jokubaičio nuomone, nauji veidai ir „truputis jaunystės“ nepamaišytų nė vienai Lietuvos partijai. Tačiau profesorius teigia veikiau palaikąs filosofijos klasikus – Platoną, Aristotelį, pasak kurių, politikas turėtų būti brandaus amžiaus. Jo žodžiais, matematiką gali išmokti ir vaikai, o politika – praktinio patyrimo dalykas.

„Šiuo požiūriu, manau, jie [klasikai] buvo teisūs. Iš pradžių reikia išmokti valdyti save, subrandinti savo asmenybę, o tada pradėti vadovauti kitiems“, – teigia A. Jokubaitis. Paklaustas, kokių metų tiktų būti partijos vedliui, politologas tvirtina: „Reikėtų ieškoti kompromiso tarp jaunystės ir senatvės – 40–60 metų būtų pats tas.“

Tuo metu A. Bielskis sako, kad tai priklauso nuo paties žmogaus, jo individualių savybių, tačiau, jo manymu, vertėtų atsižvelgti ir į kitų valstybių patirtį. „Jeigu mes pasižiūrėtume į Didžiosios Britanijos ar kitų šalių politikus, matytume, kad įprastai jaunesni arba sąlyginai jauni politikai tampa partijų lyderiais. Manau, kad būtų tikslinga to paties siekti ir Lietuvoje“, – įsitikinęs A. Bielskis.

Pasak jo, politinė branda dažniausiai susijusi su amžiumi, tačiau tai nėra taisyklė. „Jeigu yra pilietiškai, politiškai ir intelektualiai stiprių jaunų žmonių, kurie gali dalyvauti politikoje ir prisidėti prie bendrojo gėrio kūrimo, kodėl gi ne?“ – klausia filosofas.

Branda ar sovietinės traumos?

A. Jokubaitis neneigia – pasitaiko ir jaunų politiškai brandžių žmonių, bet jaunatviškas būdas esą skiriasi nuo brandaus žmogaus, ir politika nėra išimtis. „Greičiausiai tas skirtumas yra būdo dorybės. Viena, kai tu bandai gyvenime eksperimentuoti, ir visai kas kita, kai patirtis ateina su metais, kartu paaiškėja ir kai kurie dalykai“, – tikina politologas.

Anot A. Bielskio, jauni politikai nuo vyresnių kiek skiriasi, tačiau ne ideologiškai, o kultūriškai – nepatyrę sovietinių traumų, jie nepasižymi ir sovietine mąstysena. „Tuo metu vyresnės kartos žmonės, ypač tie, kuriems yra per 50 metų, vis dar mąsto postsovietinėmis sąvokomis, ir tai nėra gerai. Taigi jaunesni žmonės, kuriems toks mąstymas nebūdingas, turi privalumų“, – sako A. Bielskis.

Jo nuomone, Lietuvos politiką reikėtų atjauninti. Esą akivaizdu, jog pagrindinės politinės partijos atsinaujina vangiai: „Yra per mažai jaunos kartos politikų, kurie iškyla ir yra reikšmingi.“ Kita vertus, A. Bielskis pabrėžia, kad jaunų politikų darbotvarkė – gana siaura ir apsiriboja siekiu spręsti jaunimo nedarbo problemas, didesnių galimybių jauniems žmonėms kūrimu ir pan. 

V. Gaidys: perkopus per 50 – depresinė nuotaika

Buvęs parlamentaras, psichologas Gediminas Navaitis savo knygoje „Politikų psichologija“ skaičiuoja, jog per pastarąjį dešimtmetį į savivaldybes ir į Seimą išrinktų politikų amžiaus vidurkis buvo 46–49 metai. Tuo metu į Seimą išrenkamų politikų amžius vidutiniškai – virš 50 metų. G. Navaičio teigimu, toks vidurkis turi nedidelę, bet aiškią tendenciją augti.

Šiuo metu Lietuvos Seimo narių amžiaus vidurkis yra 53 metai. O dauguma (80 proc.) 16-osios Vyriausybės Ministrų Kabineto narių, įskaitant ir premjerą, visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ vadovo Vlado Gaidžio paskaičiavimais, yra nuo 52 iki 62 metų. Į šį amžiaus intervalą, pasak sociologo, patenka ir šalies vadovė Dalia Grybauskaitė (57), taip pat daugelis partijų pirmininkų – Algirdas Butkevičius (54), Viktoras Uspaskichas (53), Rolandas Paksas (57), Andrius Kubilius (56). 

„Įvairiuose tyrimuose pastebima, kad šio amžiaus žmonėms būdinga depresinė nuotaika, blogesnės ateities prognozės. 50–59 metų – pati blogiausia dvasinė būklė, krenta sveikatos vertinimas, pasitenkinimas materialine padėtimi, socialinio saugumo jausmas“, – vardina V. Gaidys. Jis pabrėžia, jog minėtos charakteristikos netaikomos konkrečiai politikams, bet kartai, kurios narių esą stebėtinai daug Vyriausybėje.

G. Navaitis: 50-mečiai ir vyresni turi privalumų

Tuo metu psichologas G. Navaitis kalba apie visai kitokį, daug pozityvesnį šios amžiaus grupės psichologinį savitumą. „Jie iš esmės yra realizavę save ir gali pasakyti – mano gyvenimas pasisekė. To negali pasakyti 40-metis, nes jis dar daug ko siekia“ , – teigia G. Navaitis. Per 50 metų nugyvenęs žmogus esą geriau suvokia savo baigtinumą.

Pasak psichologo, minėtos amžiaus kategorijos žmonių vertybės ir tikslai yra aiškūs, jie mažiau blaškosi. Mokslinėje literatūroje užsimenama, kad tokių metų žmonės mažiau lankstūs politinių nuostatų klausimu. „Penkiasdešimtmečiai ir vyresni pasižymi aiškesnėmis politinėmis pažiūromis“, – sako G. Navaitis. 

Psichologas, dirbantis šeimos konsultavimo srityje, atkreipia dėmesį ir į tai, kad 55–60 metų politikas paprastai nebenutraukia santuokos. „Jis yra pasirinkęs, apsisprendęs ir gali daugiau energijos skirti politikai. Tai jo privalumas“, – įsitikinęs buvęs Seimo narys.

Sociologo V. Gaidžio nuomone, tiek senas, tiek jaunas politikas turi savo privalumų ir trūkumų. Vyresnio amžiaus – per 60 metų amžiaus – yra labiau patyręs, išmintingas. Kaip tik tokį jį mato rinkėjai. Be to, anot sociologo, būdamas tokių metų, jis turi platų pažinčių ratą. „Per savo gyvenimą jis jau susipažino su visais, bent kiek vertais dėmesio. Tokį žmogų su kitais sieja interesų gijos ir politikoje tai yra labai natūralu“, – aiškina V. Gaidys.

Vis dėlto pašnekovas pažymi, kad žmonėms, kuriems yra daugiau nei 60 metų, dėl globalizacijos procesų ar sparčiai besivystančių technologijų sunkiau suvokti kai kurias nūdienos realijas. „Galbūt jie jas ir suvokia, bet stokoja patyrimo“, – teigia sociologas. O štai jaunesni politikai su tokiomis problemomis susiduria rečiau.

Jaunesni nebūtinai balsuoja už jaunesnius

Remiantis praėjusių metų duomenimis, patys jauniausi yra Liberalų sąjūdžio (LS) rinkėjai. „Be jokios konkurencijos – jauniausias LS elektoratas. Matyti, kad lyderis yra jaunesnis (Eligijui Masiuliui – 38 metai), tad ir partijos elektoratas atitinkamai jaunas. Darbo partija taip pat atrodo gana jaunai. O Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų ir socialdemokratų elektoratai jau gana seni“, – tvirtina V. Gaidys.

Bet tokie rezultatai nebūtinai reiškia, kad už jaunus politikus balsuoja jauni žmonės. Esą jei rastume daugiau duomenų, patvirtinančių šią prielaidą, pagrindinė priežastis, kodėl jaunuomenei patrauklesni jaunesni politikai, ko gero, būtų ne amžius, o pasaulėžiūra.

„Manau, kad taip balsuoja todėl, kad jaunesni elektoratai yra liberalesni. O jaunesnių politikų pažiūros dažnai yra liberalios. Jei tokiomis pat savybėmis pasižymėtų vyresnis žmogus, jis taip pat būtų priimtinas jaunam žmogui“, – įsitikinęs sociologas. Šią mintį, pasak V. Gaidžio, pagrindžia V. Adamkaus pavyzdys, už kurį prezidento rinkimuose gana aktyviai balsuodavo jaunimas.

Lrt.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Sportas

Pabėgėlių gudrybės – savo tikslo siekė bandydami apgauti lietuvius sporto organizatorius

Popiežiaus vizitas Lietuvoje

Pasaulis kišenėje

Garsiausi Lietuvos koldūnai – legenda, telpanti į arbatos šaukštelį

Gyvenimas

Jos mus saugo. Kalėjimo prižiūrėtoja E.Martinkėnaitė: „Filmuose prižiūrėtojai vaizduojami per daug atsipūtę“

Aktualu

Rinkimų sezono pradžia Ukrainoje: Julijos Tymošenko sugrįžimas

Gazas

Vos P.Aršauskui atgavus vairuotojo pažymėjimą, pasipylė „Lamborghini“ pažeidimų vaizdai

Vardai

Vladas Kovaliovas tik po metų atšventė 50-metį: sveikino muzikantai ir mylimoji Indrė Launikonytė

Interviu Kultūra

Žmogaus ir Žemės nuovargis: pokalbis su Venecijoje Lietuvai atstovausiančios operos „Saulė ir jūra“ autorėmis

Vardai

Petras Gražulis pirmąkart pamatė dukrą: Birutė Navickaitė atsiprašymo taip ir neišgirdo

Mokslas.IT

Ši nuotrauka – ne klastotė. Tačiau kosmose iki šiol niekas nepasimetė. Kaip?

Gyvenimas

Paryžiuje už nuotakos sukurtą įvaizdį auksą laimėjusi vizažistė: „Tendencija – mažiau dirbtinumo“

24sek

„urBONUSas“: „Ryto“ šansai patiesti „Žalgirį“ ir labiausiai neįvertintas Lietuvos treneris

Gazas

Paskelbti duomenys: vidutinio greičio matuokliai užfiksavo beveik 90 tūkst. pažeidėjų

24sek

ESPN sprigtas J.Valančiūnui: prastesnis už D.Sabonį?

Verslas

Rado landą: sukūrė programą, kuri renka ir apdoroja duomenis, bet nepažeidžia privatumo

Aktualu

Nidos forumas. Lenkų filosofas Bogdanas Szlachta apie Europą kamuojančią migreną

Vardai

Eminemo ir Machine Gun Kelly kovoje triumfuoja jaunasis reperis: kas juoksis paskutinis?

Aktualu

D.Grybauskaitė: kovai su nelegalia migracija būtini ilgalaikiai europiniai sprendimai

24sek

„Skycop“ pasiruošimo finiše M.Gecevičius blykstelėjo 7 tritaškiais

Aktualu

Viskonsine per šaudymo incidentą sužeisti keturi žmonės

Naujienos

Sportas

Pabėgėlių gudrybės – savo tikslo siekė bandydami apgauti lietuvius sporto organizatorius

Popiežiaus vizitas Lietuvoje

Gazas

Lietuviams parodė 2,5 t sveriantį sportinių automobilių „žudiką“, išvystantį 700 AG – „Jeep Grand Cherokee Trackhawk“

Aktualu

Kaip Rusija naują Donecko separatistų vadą rinko: susodinę banditus į autobusą ir išvežę į Rostovą prie Dono

Verslas

Konkursas „Už darnią plėtrą“: etalonu tapęs verslo kvartalas, iškilęs vietoje duonos fabriko

Pasaulis kišenėje

Garsiausi Lietuvos koldūnai – legenda, telpanti į arbatos šaukštelį

Gyvenimas

Jos mus saugo. Kalėjimo prižiūrėtoja E.Martinkėnaitė: „Filmuose prižiūrėtojai vaizduojami per daug atsipūtę“

Sportas

Čempionų lyga: Amsterdamo „Ajax“ pergalė ir lygiosios Ukrainoje

Vardai

Vladas Kovaliovas tik po metų atšventė 50-metį: sveikino muzikantai ir mylimoji Indrė Launikonytė

Aktualu

Rinkimų sezono pradžia Ukrainoje: Julijos Tymošenko sugrįžimas

Aktualu

Proginis policijos reidas Vilniuje: auklėjo ir vairuojančius be šalmų, ir be galvų

24sek

„urBONUSas“: „Ryto“ šansai patiesti „Žalgirį“ ir labiausiai neįvertintas Lietuvos treneris

Gazas

Vos P.Aršauskui atgavus vairuotojo pažymėjimą, pasipylė „Lamborghini“ pažeidimų vaizdai

Gazas

Paskelbti duomenys: vidutinio greičio matuokliai užfiksavo beveik 90 tūkst. pažeidėjų

Vardai

Petras Gražulis pirmąkart pamatė dukrą: Birutė Navickaitė atsiprašymo taip ir neišgirdo

Mokslas.IT

Ši nuotrauka – ne klastotė. Tačiau kosmose iki šiol niekas nepasimetė. Kaip?

Gyvenimas

Paryžiuje už nuotakos sukurtą įvaizdį auksą laimėjusi vizažistė: „Tendencija – mažiau dirbtinumo“

Sportas

A lyga: Kauno „Stumbras“ iš Klaipėdos parsiveža pergalę

Interviu Kultūra

Žmogaus ir Žemės nuovargis: pokalbis su Venecijoje Lietuvai atstovausiančios operos „Saulė ir jūra“ autorėmis

24sek

ESPN sprigtas J.Valančiūnui: prastesnis už D.Sabonį?

Vardai

Daugiau vandens

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie 15min