TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Kolegijai tapus UAB‘u studentai liko be balso

TTVAM studentai skundžiasi po pertvarkos likę negirdimi.
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / TTVAM studentai skundžiasi po pertvarkos likę negirdimi.
Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
0
A A

Vilniuje įsikūrusios UAB Tarptautinės teisės ir verslo aukštosios mokyklos (TTVAM) studentai teigia, jog buvusiai kolegijai virtus bendrove administracija ėmėsi priemonių prieš šių permainų priešininkus, o patys studentai liko „be balso“.

Permainos tuometę VšĮ Vilniaus teisės ir verslo kolegiją (VTVK) užgriuvo pernai rudenį. Kolegijai pakeitus juridinį statusą ir tapus UAB TTVAM, netrukus buvo pradėta tuometės studentų atstovybės (SA) likvidavimo procedūra, netrukus įkurta nauja atstovybė.

VTVK SA prezidentas Vitalijus Kitovas „15min“ pasakojo, jog studentai apie permainas aukštojoje mokykloje sužinojo jau po visko. „Kai mes pradėjome aiškintis, kas čia vyksta ir ar tai teisėta, pradėjome užduoti klausimus administracijai, gavome naują spyną ant atstovybės durų – buvome neįleisti į savo patalpas“, – teigė V.Kitovas. Anot jo, iš atstovybės buvo išnešti dokumentai, o vėliau paaiškėjo, kad atstovybė yra likviduojama ir įkurta nauja – TTVAM SA.

V.Kitovo teigimu, VTVK SA likviduojama dar 2006 metais jai vadovavusio Simono Naudžiaus vardu. „Tai yra buvęs vadovas, kuris iš esmės dokumentus padirbo (likvidavimo)“, – sakė V.Kitovas ir pridūrė, jog šį veiksmą bandys apskųsti.

Kai mes pradėjome aiškintis, kas čia vyksta ir ar tai teisėta, pradėjome užduotii klausimus administracijai, gavome naują spyną ant atstovybės durų – buvome neįleisti į mūsų pačių patalpas, – teigė V.Kitovas.Be to, pašnekovas teigė, jog naujoji atstovybė buvo įkurta pažeidžiant Mokslo ir studijų įstatymą, kuris reikalauja, kad SA įkurtų visuotinis studentų susirinkimas. „Jis neįvyko – susirinko trys jaunuoliai ir įkūrė naują organizaciją“, – sakė jis.

V.Kitovas spėliojo, jog priemonių prieš juos buvo imtasi dėl priešinimosi kolegijos perdarymui UAB‘u.

„Studentai dabar nėra visiškai įtraukiami į jokį sprendimų priėmimą. Apie kokias nors tarybos ar akademinės tarybos posėdžius visiškai nėra pranešama, nebent geriausiu atveju praėjus kokiam mėnesiui po tų įvykių įmetamas dokumentas į interneto puslapį ir paskelbiama, kad čia toks priimtas sprendimas, – kalbėjo V.Kitovas. – Kiek iš studentų girdžiu, tai su nauja SA net nepavyksta susisiekti. Studentai bando ateiti pas juos, pabendrauti, o ten dažniausiai būna užrakintos durys, nieko nebūna viduje. Tada jie dažniausiai ieško manęs.“

Kaip pavyzdį V.Kitovas pateikė vienašališkai priimtą sprendimą padvigubinti egzaminų perlaikymų bei studijų kreditų kainas nuo 50 Lt iki 100 Lt. Kreditai nurodo studijų dalyko apimtį, kartojant kursą pagal juos nustatoma, kiek studentas turi papildomai sumokėti aukštajai mokyklai. Vidutiniškai vieneri studijų metai vertinami 60 kreditų.

Rinko 35 studentai

Naujosios studentų atstovybės prezidentas Mantas Ambraška aiškino, kad TTVAM SA buvo įkurta pačių studentų iniciatyva, nes „studentams nusibodo neteisėti buvusios studentų atstovybės veiksmai“.

„Ne visi studentai, norintys dalyvauti studentų atstovybės veikloje, pateko į atstovybę. Be to, nebuvo užtikrintas finansinis studentų atstovybės veiklos skaidrumas“, – teigė M.Ambraška.

Anot jo, vasario pradžioje vykusioje pirmojoje TTVAM SA konferencijoje dalyvavo 35 aukštosios mokyklos studentai (iš viso TTVAM studijuoja per 6 tūkst. jaunuolių). Jis buvo vienintelis kandidatas į atstovybės prezidentus, ir buvo išrinktas.

M.Ambraška pabrėžė, jog TTVAM tinklalapyje nurodomas atstovybės darbo laikas, taip pat kontaktai, kuriais studentai gali kreiptis. „Pareiškimai, jog studentų atstovybė būna tuščia, yra išsigalvojimų lygyje ir negali būti traktuojami kitaip, kaip tik papraščiausias „blefas“, – mano M.Ambraška. Jis teigė, jog studentai į atstovybę dažniausiai kreipiasi dėl problemų su studento pažymėjimu, „kurio administravimas buvo chaotiškas“.

TTVAM Viešųjų ryšių skyriaus vadovė Evelina Povilaitytė teigė, jog mokyklos administracija „SA veiklos nereguliuoja ir jokių sprendimų jos atžvilgiu nepriima“. Anot E.Povilaitytės, naują atstovybę įkūrė „studentų iniciatyvinė grupė“, o mokyklos administracija tik „suteikia visas būtinas priemones studentų atstovybės veiklai“.

Sąjunga priėmė išskėstomis rankomis

Vos įsisteigusi, TTVAM SA įstojo į Lietuvos studentų sąjungą (LSS), nors buvusi studentų atstovybė priklausė kitai nacionalinei studentų sąjungai – Lietuvos studentų atstovybių sąjungai (LSAS).

M.Ambraška aiškino, kad stoti į LSAS „konkurentę“ nuspręsta dėl to, kad „paskutinių 4 metų veikla aiškiai parodo, jog LSAS neatstovauja mūsų aukštosios mokyklos studentų interesų“.
Naująją atstovybę priėmusios LSS prezidentas Dainius Dikšaitis teigė nematantis problemos tame, kad TTVAM SA rinko vos 35 studentai.

„Scanpix“ nuotr./Dainius Dikšaitis
LSS prezidentas D.Dikšaitis

„Kiekvienoje aukštojoje mokykloje studentų atstovavimo sistemos yra labai skirtingos. Vienose atstovybėse studentų konferencija gali būti labai didelė, 100 žmonių, o kitose gali būti ir 40 arba 30. Svarbiausia, kad studentai būtų atstovaujami susirinkime, kad būtų numatyta tvarka, kaip jie atstovaujami konferencijoje. Taigi spręsti tik pagal skaičių, kiek susirinko studentų, kurie kažką išrinko, tai irgi negalima“, – kalbėjo D.Dikšaitis.

Tiesa, M.Ambraška, kelis kartus „15min“ žurnalisto perklaustas, ar jį rinko studentų išrinkti atstovai, ar tiesiog 35 studentai, teigė, jog „konferencijoje dalyvavo aukštosios mokyklos studentai“.

LSS prezidentas akcentavo, jog priimant atstovybę į sąjungą svarbiausia buvo faktas, kad ji yra įregistruota kaip juridinis asmuo. Paklaustas, kaip LSS elgtųsi, jei TTVAM susiburtų dar kelios dešimtys studentų ir įkurtų savo atstovybę su prezidentu, D.Dikšaitis teigė, jog į sąjungą iš vienos aukštosios mokyklos gali būti priimta tik viena atstovybė.

UAB legalumas kelia abejonių

Žiniasklaidoje jau buvo skelbta apie LSAS užsakymu teisininkų bendrovės „NORDIA Baublys ir partneriai“ pateiktą išvadą, kurioje abejojama VšĮ VTVK pertvarkymo į UAB TTVAM legalumu.

Išvadoje teigiama, jog aukštosios mokyklos tikslai, įtvirtinti Mokslo ir studijų įstatyme, prieštarauja Civiliniame kodekse įtvirtintiems privataus juridinio asmens tikslams – siekti pelno. Taip pat abejojama, ar privačiam pelno siekiančiam subjektui gali būti skiriamos valstybės lėšos studijų krepšelių ar kitomis formomis.

„Šiuo atveju kalbame apie pažeistus teisės aktus, sudarytas išskirtines sąlygas valstybės finansavimą gaunančiai aukštajai mokyklai tapti UAB, nenumatant, kaip veiks atsiskaitymo valstybei už gautas lėšas mechanizmai bei neišsprendžiant, kuo vadovautis turės UAB aukštoji mokykla – LR Mokslo ir studijų įstatymu ar uždarųjų akcinių bendrovių veiklą reglamentuojančiais teisės aktais“, – tuomet platintame LSAS pranešime spaudai cituojamas sąjungos prezidentas Arūnas Mark.

Pranešime teigiama, jog TTVAM direktorė ir vienintelė akcininkė Daiva Daugvilienė yra ilgalaikė Švietimo ir mokslo ministro Gintaro Steponavičiaus bendrapartietė. Paskutinį kartą 2007 metais ji kandidatavo į Vilniaus miesto savivaldybės tarybą kaip Liberalų sąjūdžio kandidatė.

Įtarimų neišsklaidė

„15min“ paprašius pakomentuoti teisininkų išvadą, TTVAM Viešųjų ryšių skyriaus vadovė E.Povilaitytė teigė, jog aukštoji mokykla „veiklą vykdo remdamasi šalies teisės aktų numatyta tvarka“. Ši tvarka, beje, buvo pakeista vykdant Aukštojo mokslo reformą.

Naujasis Mokslo ir studijų įstatymas, įsigaliojęs pernai gegužę, numato galimybę keisti nevalstybinės aukštosios mokyklos teisinį statusą. Pavyzdžiui, į UAB.

Tačiau, kaip rašoma minėtoje teisininkų išvadoje, tai gali prieštarauti Civiliniam kodeksui, kuris numato, kad viešasis juridinis asmuo (šiuo atveju VšĮ) negali būti pertvarkomas į privatųjį juridinį asmenį.

Tuo tarpu Viešųjų įstaigų įstatymas numato, jog VšĮ gali būti pertvarkoma arba į biudžetinę įstaigą, arba į labdaros ir paramos fondą. Šio įstatymo 1 str. 2 dalyje įtvirtinta, kad Mokslo ir studijų įstatymas gali numatyti kitokias pertvarkymo taisykles, tačiau tik valstybinėms mokslo ir studijų įstaigoms. TTVAM yra nevalstybinė mokslo įstaiga.

E.Povilaitytė aiškino, jog „studijų krepšeliai yra skiriami konkretiems studentams, ir tik jų studijų kaštams padengti“.E.Povilaitytė nepaneigė, jog Mokslo ir studijų įstatymas gali „kirstis“ su minėtais teisės aktais. „Ar šalyje galiojantys teisės aktai yra tarpusavyje suderinti ir ar jų nuostatos nesikerta, klausimą reikėtų adresuoti ne TTVAM, o įstatymų leidžiamosios ir vykdomosios valdžios institucijoms“, – rašoma E.Povilaitytės atsakyme.

Teisininkai taip pat abejoja, ar studijų krepšelių skyrimas TTVAM neprieštarauja LR Konstitucijos 41 straipsniui. Jame nurodoma, kad „gerai besimokantiems piliečiams valstybinėse aukštosiose mokyklose laiduojamas nemokamas mokslas“.

Nors TTVAM yra nevalstybinė aukštoji mokykla, šiais metais 351 jos studento studijų kainą finansuoja valstybė.

Pelną žada reinvestuoti

UAB TTVAM finansinių metų gale gali akcininkams padalinti gautą pelną. Šios bendrovės vienintelė akcininkė yra jos direktorė D.Daugvilienė.

Kadangi kiekvienos įmonės pelnas susideda iš pajamų, panašu, jog dalį TTVAM pelno sudarytų ir valstybės lėšos – „studijų krepšeliai“.

E.Povilaitytė aiškino, jog tai nesudaro galimybės pasisavinti valstybės pinigus, esą „studijų krepšeliai yra skiriami konkretiems studentams, ir tik jų studijų kaštams padengti“. Be to, anot jos, už kiekvieną studentui skirtą studijų krepšelį ir jo panaudojimą aukštoji mokykla metų pabaigoje detaliai atsiskaito Švietimo ir mokslo ministerijai.

E.Povilaitytė pridūrė, jog įmonės pelno dalinti akcininkams neplanuojama, jį ketinama reinvestuoti kokybės kėlimui.

Studijų kokybę Lietuvos aukštosiose mokyklose vertina ir kontroliuoja Studijų kokybės vertinimo centras (SKVC).

Pernai švietimo ir mokslo ministras G.Steponavičius pasirašė sprendimą skirti D.Daugvilienę SKVC tarybos nare.

TTVAM atstovė interesų konflikto tame neįžvelgė. „D.Daugvilienė į SKVC tarybą yra deleguota Žinių ekonomikos forumo kaip verslo, kokybės vadybos, švietimo ir mokslo srities ekspertė, turinti daugiau nei 12 metų patirtį. Visos ekspertų SKVC grupės yra sudarytos iš aukštųjų mokyklų atstovų“, – teigė E.Povilaitytė.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min