Dabar populiaru
Publikuota: 2019 vasario 6d. 09:30

Komiteto sprendimas dėl vaiko teisių: įstatyme „saugumas“ turi likti, o vaikai vieni namuose – ne

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto posėdis
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto posėdis

Seimo socialinių reikalų ir darbo komitetas ėmėsi jungti Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisų projektus: Ramūno Karbauskio ir Vyriausybės, kuriems pasiūlymus dar pateikė ir parlamentaras Rimantas Jonas Dagys. Komitete verda karštos diskusijos dėl kiekvieno pataisų punkto.

Socialinių reikalų ir darbo komitetas bando sujungti R.Karbauskio ir Vyriausybės projektus į vieną. Šį bendrą projektą komiteto nariai išvydo tik labai vėlų antradienio vakarą, tačiau jis trečiadienio darbotvarkėje buvo svarstomas nuo 8:45 valandos.

„Tai dabar visi dirba naktimis, nes „generolas“ pasakė, kad šis įstatymo projektas turi būti būtinai svarstomas vasario 12 d. pratęstoje Seimo sesijoje. Ir iš to tikrai gausis geresnė vaiko teisių apsauga. O rytoj visi posėdyje apsimesime, kad neišsimiegoję suprantame apie ką eina kalba, kai bus svarstomi atskiri įstatymo projekto straipsniai“, – komiteto posėdžio išvakarėse feisbuke ironizavo Lietuvos žmogaus teisių centro direktorė Birutė Sabatauskaitė.

Pagrindinis komitetas pataisų svarstyme yra Socialinių reikalų ir darbo komitetas. Komiteto pirmininkė Rimantė Šalaševičiūtė yra išreiškusi viltį, kad išdiskutavus visas siūlomas pataisas pavyks išrinkti, kas geriausia vaikui ir šeimai.

Komitetui trečiadienį buvo pateiktas darbinis pataisų variantas, kuriame abu projektai sujungti į vieną.

Vienas pirmųjų klausimų, svarstytų komitete, buvo dėl R.Karbauskio ir R.J.Dagio siūlymo iš įstatymo išimti žodį „saugumas“. R.J.Dagys dar kartą kolegoms argumentavo, kad sąvoka „saugumas“ neturi apibrėžimo, yra per plati, todėl palieka erdvę interpretacijoms.

R.J.Dagys pasiūlė kompromisinį variantą: paliekant žodį saugumas paaiškinti, kad kalbama apie psichologinį ir fizinį saugumą.

Tačiau komiteto nariai balsų dauguma nusprendė palikti dabar galiojančią įstatymo nuostatą, kur kalbama apie pavojų vaiko sveikatai, gyvybei ir saugumui.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Rima Baškienė ir Rimantas Dagys
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Rima Baškienė ir Rimantas Dagys

R.J.Dagys po balsavimo pareiškė, kad nepriėmus jo kompromisinio pasiūlymo dėl saugumo, negalima kalbėti apie kitus kompromisinius susitarimus.

Posėdyje dalyvavusi Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė užtikrino, kad pataisose liekant saugumo sąvokai teks registruoti naujus siūlymus: „Bus pasiūlymai ir vėl grįšime prie diskusijos.“

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Agnė Širinskienė
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Agnė Širinskienė

15min primena, kad R.Karbauskio ir R.J.Dagio siūlomoms pataisoms prieš savaitę pritarta Teisės ir teisėtvarkos komitete – komiteto narių, kritikavusių siūlymus, balsas liko neišgirstas.

Vaikas vienas namuose – tik esant būtinybei

Komiteto siūlymu, apjungus alternatyvius projektus, vaiko tėvai ar kiti jo atstovai pagal įstatymą turėtų pasirūpinti, kad vaikas iki 6 metų, taip pat vaikas su negalia, atsižvelgiant į specialiuosius poreikius ir brandą, be objektyvios būtinybės neliktų be vyresnių kaip 14 metų asmenų priežiūros.

R.Karbauskis savo pataisomis siekė įtvirtinti nuostatą, kad ikimokyklinio amžiaus vaikai galėtų likti namuose vieni, kai tai nekeltų tiesioginio ir realaus pavojaus jų gyvybei ir sveikatai.

Šio siūlymo napalaikė Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, jį ypač kritikavo nevyriausybinių organizacijų atstovai. Jų teigimu, priėmus R.Karbauskio pataisą be priežiūros namuose galėtų būti palikti net kūdikiai.

Be to, atsižvelgdamas į Seimo Teisės departamento pastabas komitetas siūlo formuluotę „realus ir tiesioginis pavojus vaiko sveikatai ir gyvybei“ vartoti tais atvejais, kai kalbama apie būtinybę skubiai paimti vaiką iš jo atstovų pagal įstatymą.

Ministras: diskusijų dar bus

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis sujungtus Vyriausybės ir R.Karbauskio projektus vadina visai neblogu kompromisiniu variantu.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Linas Kukuraitis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Linas Kukuraitis

Ministras džiaugiasi, kad smurto sąvoka liko nepaliesta: „Fizinis smurtas, fizinės bausmės draudžiamos įstatymu ir tai išlieka.“

Visgi ministras neabejoja, kad tai – dar ne pabaiga. „Gali būti, kad tai – ne paskutinės diskusijos. Dar kelsis į plenarinį posėdį Seime, paskui vėl bus galima teikti siūlymus ir toliau svarstyti. Kol kas kompromisinis variantas, ieškant geriausių vaiko apsaugos, pagalbos šeimai sprendimų“, - įvertino L.Kukuraitis.

Seime pataisų projektas turėtų atsidurti kitą antradienį, vasario 12 dieną.

Brėžė „raudonas linijas“

R.Karbauskio pataisos sulaukė aštrių replikų ir opozicijos kritikos, tačiau sausio 15 dieną Seime joms buvo pritarta po pateikimo. Balsavime dalyvavo 94 Seimo nariai: 54 pasisakė už, 29 – prieš, 11 susilaikė.

Tai – jau trečias Seime įregistruotas įstatymo pataisų projektas. M.Puidoko pataisos dėl prieštaravimo Konstitucijai bent keturiose vietose Seimui svarstyti teikiamos nebebus.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengtoms, Vyriausybės pateiktoms pataisoms po pateikimo buvo pritarta gruodį.

R.Karbauskis yra sakęs, kad Vyriausybės pasiūlytas įstatymo pataisų projektas jam patinka. Tačiau politikas mano, kad sujungus abu projektus bus gautas dar geresnis rezultatas.

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis, lygindamas R.Karbauskio siūlymus ir Vyriausybės parengtas pataisas, raudonas linijas brėžia ties sąvokomis „tiesioginis“ pavojus, ties žodžio saugumas atsisakymu, paliekant tik pavojų sveikatai ir gyvybei, dėl įpareigojimo pranešėjams apie galimą smurtą prieš vaiką pranešti tik „įsitikinus vaiko teisių pažeidimu“.

Kitas diskutuotinas momentas, ministro nuomone, yra pataisomis siekiama įtvirtinti galimybė vaiką iki 6 metų palikti be priežiūros.

Seimo Teisės departamentas R.Karbauskio pataisose rado nemažai trūkumų.

Didelių grėsmių įžvelgia ir vaiko teisių, psichinės sveikatos specialistai, nevyriausybinių organizacijų atstovai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Kviečiame anties

Video

08:29
03:24
00:51

Esports namai

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min