Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Koncerno „Icor" nesėkmės: statybų inspekcija vieną po kito stabdo Vilniaus valdžios jau palaimintus projektus

Jočionių g. iki 2016-ųjų išdygs Energijos iš atliekų jėgainė.
15min.lt/Juliaus Kalinsko nuotr. / Planuota, kad Jočionių g. iki 2016-ųjų išdygs tokia rnergijos iš atliekų jėgainė.
Šaltinis: 15min
0
A A

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) ne juokais užsimojo prieš sostinės šilumos ūkyje įsitvirtinusio koncerno „Icor“ naujas investicijas, kurias palaimino Vilniaus savivaldybė. Inspekcija, jau uždraudusi statyti atliekų deginimo gamyklą, dabar tiria dar 12 išduotų leidimų naujiems statiniams, kurie turi iškilti netoli Gariūnų, Jočionių gatvėje, esančiame sklype. Vienas iš jų yra jau baigiama statyti biomasės katilinė. Jos statytojai tikina, kad inspekcija taip proteguoja jų konkurentus.

VTPSI išplatintame pranešime teigiama, kad Vilniaus savivaldybės administracija yra išdavusi leidimą statyti 12 naujų statinių prie Gariūnų esančiame sklype. Projekte, kuriam įgyvendinti išduotas leidimas, suprojektuota ir statoma biomase kūrenama katilinė. Inspekcija tikina patikrinusi leidimo teisėtumą ir nustačiusi reikšmingų pažeidimų.

Inspekcija – labai paslaptinga

Biomasės katilinę Jočionių gatvėje stato koncernui „Icor“ priklausanti bendrovė „Bionovus“.

15min.lt/Juliaus Kalinsko nuotr./Atliekų deginimo jėgainė suplanuota Jočionių g.
15min.lt/Juliaus Kalinsko nuotr./Atliekų deginimo jėgainė suplanuota Jočionių g.

Tiesa, konkrečių pavadinimų, kokios įmonės ką šiame sklype stato ir apie kokį sklypą konkrečiai yra kalbama, pati VTPSI neatskleidžia. Anot inspekcijos atstovės ryšiams su visuomene Vidos Aliukonienės, kol nesikreipta į teismą, tol konkretūs pavadinimai nebus atskleisti.

Tačiau patikrinimas parodė, kad nepateiktas galiojantis teritorijų planavimo dokumentas, kuriame būtų reglamentuotas leistinas statinių aukštis, sklypo užstatymo tankumas ir intensyvumas, nenustatytos sanitarinės apsaugos zonos ribos teritorijų planavimo dokumentu, kaip to reikalauja teisės aktai. Remdamasi tuo inspekcija ir rengia ieškinį teismui dėl statybos leidimo panaikinimo ir statybos padarinių šalinimo.

Savivaldybė jau ginasi

Vilniaus miesto savivaldybės Plėtros departamentas tvirtina, kad pažeidimų nepadaryta. Esą projektas paruoštas ir suderintas vadovaujantis net keturiais dokumentais:

1. 1997-03-06 Vilniaus miesto valdybos sprendimu Nr.364V nustatyta ir VĮ Registrų centre įregistruota sklypo Jočionių g. 13, Vilniuje pagrindinė tikslinė naudojimo paskirtis – kita, naudojimo būdas – pramonės ir sandėliavimo objektų teritorijos, naudojimo pobūdis – pramonės ir sandėliavimo įmonių statybos, atitinka numatomą gamybinę veiklą. Sprendime nurodyta, kad statinių rekonstrukcijos, naujų statinių statybos ir sklypo tvarkymo darbus vykdyti pagal nustatyta tvarka parengtą ir suderintą projektinę dokumentaciją.

2. Vilniaus miesto valdybos 1996-08-29 sprendimu Nr.139V patvirtintas 1975 metais parengtas Panerių pramonės rajono šiaurinės dalies detalusis planas ( generalinis planas, korektūra) Reg.Nr. 73, kuriame išdėstytas Vilniaus termofikacinės elektrinės TE-3pastatų kompleksas ir kurio pagrindu užstatytas sklypas.

3. 2007 m. vasario 14 d. Vilniaus miesto savivaldybės tarybos sprendimu N.1-1519 patvirtino Vilniaus miesto savivaldybės teritorijos bendrojo plano iki 2015 metų sprendiniai šioje teritorijoje numato verslo, gamybos, pramonės funkcinę zoną (tai atitinka numatomą gamybinę veiklą )ir galimybę statyti pastatus iki 5 aukštų ( iki 35 metrų aukščio – tik esant ypatingai urbanistinei situacijai).

4. 2013 m. gegužės 8 d. Vilniaus miesto savivaldybės tarybos sprendimu Nr.1-1200 „DĖL energijos rūšies naudojimo šildymo specialiojo plano pakeitimo tvirtinimo“ planuojama panaudoti atsinaujinančius energijos šaltinius.

„Icor“ grasina teisinėmis priemonėmis

Tai precendento neturintis atvejis, kuomet siūloma nugriauti teisėtą statinį, pastatytą turint visus reikalingus leidimus. Vertiname tai kaip spaudimą atsisakyti atliekų jėgainės veiklos Vilniuje, atlaisvinant vietą mūsų konkurentams, – teigė „Icor“ Teisės departamento direktorė Jurgita Zakarauskienė.

Tuo tarpu pati įmonių grupė „Icor“ Statybos inspekcijos ieškinį teismui dėl bendrovės „Bionovus“ beveik baigtos statyti biokuro katilinės Vilniuje statybos leidimo panaikinimo ir statybos padarinių pašalinimo pavadino neteisėtu spaudimu, kuriuo esą proteguojama su įmone „Reenergy“ atliekų versle konkuruojanti bendrovė „Fortum“.

„Tai precendento neturintis atvejis, kuomet siūloma nugriauti teisėtą statinį, pastatytą turint visus reikalingus leidimus. Vertiname tai kaip spaudimą atsisakyti atliekų jėgainės veiklos Vilniuje, atlaisvinant vietą mūsų konkurentams. Nuo politinės korupcijos ginsimės visomis įmanomomis teisinėmis priemonėmis“, – teigė „Icor“ Teisės departamento direktorė Jurgita Zakarauskienė.

„Icor“ valdoma „Bionovus“ teigia į 50 MW galios biokuro katilinės statybas investavusi 58 mln. Lt. Teismui patenkinus Statybos inspekcijos ieškinį, jau baigtą statyti jėgainę, kuri po mėnesio galėtų pradėti tiekti šilumą į Vilniaus šilumos tinklus ir mažintų šilumos kainą sostinėje, esą tektų nugriauti.

J.Zakarauskienė tvirtina, kad Statybų inspekcijos ieškinio motyvai dėl „Bionovus“ katilinės yra niekiniai, aklai perrašyti nuo ieškinio, kuriuo prašyta panaikinti statybų leidimą „Reenergy“ statomai atliekų jėgainei. Kaip pavyzdį ji nurodo tai, kad ieškinyje atsakovu nurodytas Visuomenės sveikatos centras, nors jam, skirtingai nei „Reenergy“ ieškinyje, anot „Icor“ teisininkės, nėra reiškiami jokie reikalavimai.

„Reenergy“ jau statybos sustabdytos

Inspekcija dar lapkričio viduryje kreipėsi į teismą dėl leidimo statyti komunalinių atliekų deginimo gamyklą Vilniuje panaikinimo ir teismas jos prašymą patenkino. Tuomet tvirtinta, kad gamykla suprojektuota neparengus teritorijų planavimo dokumento, kuriuo būtų nustatyti privalomieji teritorijos tvarkymo ir naudojimo režimo reikalavimai ir  sanitarinės apsaugos zonos ribos.

A.Zuokas ne vienerius metus yra siejamas su įmonių grupe „Icor“, kuri ir stato tiek atliekų deginimo gamyklą, tiek biomasės katilinę.

Komunalinių atliekų deginimo gamyklą taip pat stato koncerno „Icor“ bendrovė – „Reenergy“.

Tačiau Vilniaus miesto atstovai tvirtina, kad prašymas panaikinti leidimą kvepia korupcija ir dalies politikų noru proteguoti kitą bendrovę, siekiančią irgi statyti atliekų deginimo įmonę, – „Fortum“.

Vilniaus meras Artūras Zuokas net pareiškė, kad sostinėje vykdomi energetiniai projektai sustojo dėl prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėjų įsikišimo. Ir tokie veiksmai esą kitose šalyse būtų prilyginami korupcijai. Prezidentūra šiuos A.Zuoko teiginius vadina nesąmonėmis ir net nemato reikalo jų oficialiai komentuoti.

Anot mero, Vilniuje dėl buitinių atliekų deginimo įmonių statymo konkuruoja skirtingo verslo grupės, o ši konkurencija esą yra veikiama aukščiausio rango politikų.

Pats A.Zuokas ne vienerius metus yra siejamas su įmonių grupe „Icor“, kuri ir stato tiek atliekų deginimo gamyklą, tiek biomasės katilinę.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min