Metinė prenumerata tik 7,99 Eur. Paskutinės akcijos dienos!
Išbandyti
2017 01 12

Konfliktas „Genio“ progimnazijoje: vienas tėvas už taisykles, kiti – už savo vaikus

Vienos Vilniaus „Genio“ progimnazijos mokinės tėvas nusprendė visiems įrodyti, kad įstatymas ir taisyklės svarbiau, nei kitų tėvų noras atžalas leisti būtent į šią įstaigą ir mokymo kokybę joje. Voicechas Savickis skundais ir reikalavimais užvertė ne tik mokyklą bei Vilniaus savivaldybę, bet ir prokurorus, tvirtindamas, kad jo dukra negauna pradinio išsilavinimo tinkamomis sąlygomis.
Vilniaus „Genio“ pradinė mokykla
Vilniaus „Genio“ pradinė mokykla / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Prestižine laikomoje Vilniaus Žvėryno rajone įsikūrusioje „Genio“ pradinėje mokykloje (Miglos ir Blindžių g.) norinčių mokytis vaikų visada buvo daugiau, nei įstaiga galėjo priimti. Šiemet mokykla išaugo – virto progimnazija, išsidėsčiusia ne tik Žvėryno Miglos ir Blindžių gatvėse, bet ir Lukiškių skersgatvyje, iš kur buvo iškelta Centro mokykla.

Bet kokia kaina

Tačiau pradinukų klasės bent jau skyriuje Miglos gatvėje – vis dar didelės. Per didelės, mano vienos trečiokės tėvas, ketinantis pasinaudoti visais įmanomais būdais, kad įrodytų – įstatymai ir taisyklės yra svarbiausia. Apskundęs situaciją pirmiausia pačiai savivaldybei, tuomet Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui ir prokurorams, iš kurių sulaukė atsakymo dėl savo teisumo, 2016-ųjų gruodžio 1 dieną V.Savickis Vilniaus miesto savivaldybei suformulavo reikalavimų sąrašą.

Voicecho Savickio reikalavimų Vilniaus m. savivaldybei sąrašas
Voicecho Savickio reikalavimų Vilniaus m. savivaldybei sąrašas

„Reikalauju: iki 2017 01 01 perkomplektuoti Vilniaus „Genio“ progimnazijos trečiąsias klases, kad būtų užtikrinta 3C klasėje ugdomos mano dukros teisė pradinį išsilavinimą gauti valstybės garantuojamomis sąlygomis, nustatytomis šiuose teisės aktuose“, – toks pirmasis reikalavimo punktas V.Savickio sąraše.

Tie teisės aktai – tai Mokyklų, vykdančių formaliojo švietimo programas, tinklo kūrimo taisyklės, kuriose nustatytas didžiausias leistinas mokinių skaičius pradinio ugdymo klasėje – 24, bei Higienos normos, numatančios, kad kiekvienas mokinys mokymo klasėje turėtų ne mažesnę nei 1,7 kv. m mokymosi vietą.

Taip pat reikalaujama, kad mokykla turėtų higienos pasą, o progimnazijos vadovę ir Vilniaus savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto departamento direktorių reikalaujama patraukti atsakomybėn, nes jie neužtikrino teisės aktų vykdymo mokykloje.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vilniaus „Genio“ pradinė mokykla
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vilniaus „Genio“ pradinė mokykla

Kodėl kažkas laužo taisykles?

Jeigu žiūrėtume formaliai, mano dukra netenka teisės, kuri jai yra suteikta valstybės, – sakė V.Savickis.

Anot V.Savickio, jo dukters klasėje mokosi 33 vaikai. Tėvai moka pinigus, kad mokykla samdytų jiems antrą mokytoją. Paklaustas, ar dėl didesnio vaikų skaičiaus klasėje nukenčia jo dukros mokymosi sąlygos ir ugdymo kokybė, tėvas teigė nežinąs. Esą jam svarbiausia įrodyti, kad įstatymai ir taisyklės yra jo pusėje.

„Jeigu žiūrėtume formaliai, mano dukra netenka teisės, kuri jai yra suteikta valstybės. Kadangi šitą mokyklą lanko jau trečias mūsų vaikas, anksčiau atrodė, kad tai nieko tokio, galima numoti ranka, nieko nedaryti, pasaulis gyvens ir toliau. Bet pasižiūrėjus rimčiau, galima iškelti klausimą, ar tokie teisės aktų nepaisymai yra gerai. Juk kas yra teisė – tai mūsų visų, Lietuvos žmonių, susitarimas gyventi pagal tam tikras taisykles. Tad kodėl kažkas turi laužyti tas taisykles?“ – sakė V.Savickis.

Neduoda vyrui ramybės ir tai, kad mokykla neturi higienos paso.

„Vairuoja koks nors žmogus automobilį, neturėdamas teisės. Jis nieko blogo tarsi ir nedaro, – situacijas palygino V.Savickis, primindamas, kaip 2014 metais dėl žarnyno infekcijos, kuria susirgo daugiau nei 100 vaikų, „Genio“ pradinė mokykla buvo uždaryta. – Tad tarsi tas reikalavimas turėti higienos pasą yra formalus, bet jeigu įsigilinsime į esmę, tai dėl to gali kilti tam tikri blogumai. Kol jų nėra, tarsi galima numoti ranka. O kai kas nors atsitiks, kas tada bus?“

Mokinių – daug

Mokyklos direktorė Kristina Gailienė pernai rugsėjo pradžioje pateikė informaciją, pagal kurią galima matyti, kad išties formuojant pirmąsias klases 2014 metais, į vieną iš kurių pateko ir V.Savickio dukra, visose buvo daugiau nei 24 mokiniai. Ir dalis iš jų buvo ne mokyklai priskirtos mokyklos gyventojai. Pavyzdžiui, 1A klasėje iš 30 vaikų – 11, 1B – iš 31 – 15, 1C – iš 33 – 11.

Anot K.Gailienės, ji direktore šioje mokykloje dirba tik kiek ilgiau nei metus – nuo 2015 m. gruodžio 2 d., todėl negalinti plačiau komentuoti, dėl kokių priežasčių tuo metu buvo sudarytos tokios didelės klasės.

Naujame progimnazijos skyriuje, esančiame Lukiškių sk. 5, sukomplektavome 4 pirmas klases, kuriose mokytojos dirba kartu su mokytojo asistentu ir tėvai už šias paslaugas primoka, – sakė K.Gailienė.

„Tačiau norėčiau pabrėžti, kad nuo šių mokslo metų mokinių skaičius dabartinėse pirmose klasėse neviršija normos, kurią reglamentuoja teisės aktai. Pažymėčiau, kad tėveliai aukštai vertina ugdymo kokybę mūsų mokykloje, todėl visada buvo daugiau norinčiųjų leisti savo vaikus mokytis, nei mokykla gali priimti“, – 15min teigė direktorė.

K.Gailienės tvirtinimu, mokyklos skyriuje, esančiame Blindžių g. 3, mokytojai dirba be mokytojo asistento, o mokyklos skyriuje Miglos g. 1 (kur ir mokosi tėvelio V.Savickio vaikas) jau daug metų mokytojos ugdymo proceso ir pailgintos dienos grupės metu dirba kartu su mokytojo asistentu ir už šias paslaugas tėveliai primoka. Toks ugdymo modelis esą yra priimtinas tėvams, pasiekiami aukštesni mokinių ugdymosi rezultatai, nes „geriau užtikrinami kiekvieno besimokančiojo poreikiai individualizuojant ugdymo turinį, todėl nesusilaukėme skundų iš tėvų dėl ugdymo kokybės“.

„Dar kartą pažymėčiau, kad yra kelis kartus daugiau pageidaujančių tėvų leisti mokyti savo vaikus į mūsų mokyklą, nei galime priimti. Iki 2016 m. rugsėjo 1 d. buvome „Genio“ pradinė mokykla, veikianti per du pastatus. Šiais mokslo metais atidarėme net dvylika pirmų klasių ir išaugome iki „Genio“ progimnazijos, veikiančios per keturis pastatus, – teigė K.Gailienė.

– Naujame trečiame progimnazijos skyriuje, esančiame adresu Lukiškių sk. 5, tėvų pageidavimu sukomplektavome net 4 iš 5 pirmų klasių, kuriose mokytojos dirba kartu su mokytojo asistentu ir tėvai už šias paslaugas primoka. Be to, siekdami dar aukštesnės ugdymo kokybės, atnaujinome mokytojo asistento pareigines funkcijas, iškėlėme aukštesnius kvalifikacinius reikalavimus ir pasitvirtinome Mokyklos taryboje. Tiesiog esame mokykla, atliepianti tėvų poreikius, dėl kurio sulaukiame tokio didžiulio tėvelių susidomėjimo.“

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vilniaus „Genio“ pradinė mokykla
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vilniaus „Genio“ pradinė mokykla

Higienos pasą gavo

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras pernai liepos pabaigoje patvirtino, kad „Genio“ mokykla vykdo ugdymo veiklą neturėdama leidimo-higienos paso, tuo pažeisdama Higienos normas. Taip pat nustatyta, kad 2C klasėje, kurioje mokėsi V.Savickio dukra, vienam mokiniui išties teko tik 1,6 kv. m ploto mokymosi vieta.

Tai tikriausiai vienintelė mokykla Vilniuje, turinti tokias dideles edukacines ir poilsio bei žaidimų erdves pradinių klasių mokiniams, – sakė progimnazijos direktorė.

Progimnazijos direktorė tvirtina, kad problema dėl higienos paso išspręsta: „2016 metų gruodžio mėnesį gavome pranešimą iš Nacionalinio visuomenės sveikatos centro, kad mūsų progimnazijos skyrius, esantis Miglos g. 1, gavo leidimą-higienos pasą, nes pašalinome kliuvinius, neatitinkančius higienos normų. Atkreipčiau dėmesį, kad šis progimnazijos skyrius, kuriame mokosi tėvelio V.Savickio vaikas, yra įsikūręs buvusiame savaitiniame darželyje, todėl jų klasei priklausanti erdvė yra ne tik klasė, bet ir erdvūs poilsio bei žaidimų kambariai. Tai tikriausiai vienintelė mokykla Vilniuje, turinti tokias dideles edukacines ir poilsio bei žaidimų erdves pradinių klasių mokiniams.“

Vyras mojuoja ir prokurorų raštais: Vilniaus apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyrius dar pernai liepos 29-ąją priėmė nutarimą, kuriuo „iš Vilniaus miesto savivaldybės administracijos (Švietimo, kultūros ir sporto departamento) buvo reikalauta spręsti dėl priemonių Vilniaus „Genio“ pradinėje mokykloje (dabar – progimnazijoje) nustatytų teisės pažeidimų pašalinti taikymo, o būtent – kad progimnazija įgytų leidimą – higienos pasą ir kad mokinių skaičius klasėse būtų ne didesnis nei 24“.

Tokį prokuratūros sprendimą apskųsti norėjo tos pačios klasės kitų vaikų tėvai, tačiau jų skundas nebuvo patenkintas, tik tapo pretekstu, kodėl Vilniaus miesto savivaldybė atsisakė reikalavimus tenkinti.

123rf.com nuotr./Mokiniai
123rf.com nuotr./Mokiniai

Kiti tėvai – patenkinti

Mokykloje tikrai yra kitokių nuomonių. 15min kalbinta „Genio“ progimnazijos antroje klasėje besimokančio berniuko mama (vardas ir pavardė redakcijai žinomi – red.past.) tvirtino nesuprantanti tokio V.Savickio puolimo. Jos teigimu, visi ateinantys į šią mokyklą iš anksto įspėjami, kad klasėje gali būti daugiau mokinių, teks samdyti papildomą mokytoją. Tačiau ji įžvelgia kur kas daugiau teigiamų situacijos pusių – ir ugdymo kokybė mokykloje jai atrodo puiki, ir pamokas prailgintoje grupėje vaikas puikiai paruošia, ir pagalbos sulaukia, jeigu kartais ko nors nesupranta ar jam reikia papildomai pasimokyti.

Kadangi mokykla įrengta vaikų darželyje, kiekviena klasė turi ne tik savo klasę, bet ir persirengimo kambarį, tualetą ir poilsio kambarį. Jie puikiai išsitenka šioje erdvėje, – teigė mama.

„Dar tuomet, kai buvo surengtas norinčiųjų mokytis „Genio“ pradinėje mokykloje susirinkimas, direktorė pasakė, jog klasės bus formuojamos kiek didesnės, kad patektų daugiau vaikų, nes pareiškimų visuomet yra kur kas daugiau nei vietų. Ir buvo paaiškinta, jog vaikams dėmesio neturėtų stigti, nes mokytojai į pagalbą ateis asistentė, kuri klasėje šalia mokinių būna nuo pirmos pamokos.

Pirmoje klasėje mano sūnaus klasėje buvo 29 mokiniai, po metų dėl įvairių priežasčių liko trimis mažiau, – pasakojo antroko mama. – Kadangi mokykla įrengta vaikų darželyje, kiekviena klasė turi ne tik savo klasę, bet ir persirengimo kambarį, tualetą ir poilsio kambarį.

Vaikai neturi visą dieną užsidaryti vienoje klasėje, tad ir didesnis vaikų skaičius, mano manymu, puikiai išsitenka šioje erdvėje. Iš anksto buvo aišku, kad vaikų skaičius gali siekti 30, todėl niekada nekilo dėl to pasipiktinimo. Galbūt ir dėl to, kad mokytoja, įveikusi pirmos klasės pradžios sunkumus – o tai, manau, taip pat natūralus dalykas, puikiai susitvarko su kiek gausesne klase ir net neabejoju, jog mokymosi procesui tai nedaro įtakos.“

Savivaldybė palaiko mokyklą

Vilniaus savivaldybė irgi linkusi palaikyti tokią tėvų nuomonę bei mokyklos vadovybę. Anot švietimą kuruojančio vicemero Valdo Benkunsko, apie tai, kad šioje mokykloje klasės yra didesnės, nei turėtų būti, žinoma. Tačiau taip yra dėl to, kad dauguma vaikų ateina iš darželio, todėl tai jau būna susicementavusios klasės, kuriose ir vaikai, ir jų tėvai gerai sutaria.

„Bet atsirado vienas tėvas, kuris pasakė – kadangi higienos normos viršijamos, prašom tas klases išardyti, draugus išskirti ir laikytis higienos normų. Tėvai ir labiausiai patys vaikai sukilo, kad nori mokytis kartu toliau. Turinys turi viršenybę prieš formą. Kadangi tokią poziciją palaikė mokyklos administracija, palaikėme ir mes. Jei tėvai nori, kad jų vaikai būtų kartu, tas 24 mokinių viršijimas nėra toks katastrofinis“, – sakė V.Benkunskas.

Vida Press nuotr./Vaikai mokykloje
Vida Press nuotr./Vaikai mokykloje

Vicemeras tvirtina, kad šiuo metu 12 vienos klasės mokinių tėvų kreipėsi į teismą, ginčydami minėtą prokuratūros nutarimą, įpareigojantį savivaldybę imtis veiksmų mažinant mokinių skaičių klasėse.

„Turime unikalią situaciją, bet aš manau, pirmiausia reikia žiūrėti į turinį. Jeigu klasės suformuotos, vaikai nori mokytis, gerai sutaria, emocinė atmosfera gera, mokymosi procesui tai padeda, tai tokie nusižengimai nuo formalių reikalavimų yra daug mažesnė žala, nei nauda, kurią patiria mokykla ir konkretus vaikas. Teisės teorija sako, kad visada yra turinio viršenybė prieš formą. Aš kaip kažkada to besimokęs galiu pasakyti, mums visada akcentavo, kad nežiūrėtume aklai, kas parašyta, o bandytume suprasti esmę“, – tikino V.Benkunskas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Playtime 2024“ – jau rugsėjį Kauną sudrebins didžiausias Lietuvoje kompiuterinių žaidimų festivalis
Reklama
Kaip sutaupyti įsirengiant automatinę laistymo sistemą?
Reklama
Testas apie vėjo elektrines: ką žinote apie elektros gamybą iš vėjo?
Reklama
Dantų atkūrimas per parą – implantacijos laimėjimas, leidžiantis akimirksniu susigrąžinti šypseną
Užsisakykite 15min naujienlaiškius