Dabar populiaru
Publikuota: 2017 sausio 17d. 19:59

Konfliktas „Movido“ restorane: darbuotojai apkaltino darbdavę nemokumu, ši juos – vagystėmis

Kavinė „Movido“
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Kavinė „Movido“

Kauno Laisvės alėjoje, „Romuvos“ kino teatro pastate įsikūrusiame „Movido“ restorane – neramios dienos. Per mėnesį pasikeitė visas šios įmonės kolektyvas. Darbuotojai tikina patys išėję iš „bardaku“ vadinamo darbo, nes nesulaukė žadėto atlygio – tik nuolatinių vadovės kaltinimų. Pastarosios įvykių versija priešinga: kolektyvas buvo atleistas, nes vogė ir lėbavo.

1,5 metų veikiančiame „Movido“ restorane Laura padavėja išdirbo apie pusmetį. Darbo pradžioje viskas klojosi puikiai: darbdavė ją gyrė, netgi pakėlė algą. Tačiau praėjusių metų vasaros pabaigoje viskas pasikeitė.

Dirbdavome naktimis, savaitgaliais, tačiau niekas viršvalandžių neskaičiuodavo. Maldaudavome pinigų. Vieni išprašydavo daugiau, kiti – mažiau, – teigė buvusi „Movido“ darbuotoja.

„Staiga direktorė viskuo mus, darbuotojus, ėmė kaltinti. Prasidėjo patyčios, kalbos, kokie blogi esame. Ėmė nebemokėti laiku atlyginimų arba mokėdavo tik mažą jų dalį. Štai už darbą lapkritį bei gruodį esu gavusi tik 100 eurų. Neapsikenčiau ir gruodžio 20 d. išėjau iš darbo. Kodėl tiek laiko tempiau? Ji gąsdino, jog tuomet iš viso neatgausim pinigų, kad nesusirasim kitur darbo. Direktorė mus laikė kvailais jaunuoliais. Galiausiai ji pradėjo visam Kaunui skleisti gandus, kad esame vagys“, – teigė Laura.

Kreipėsi į darbdavių „gėdintojus“

Pasak merginos, įmonėje ilgą laiką nebuvo atlikta inventorizacija, nuolat trūkdavo produktų, prastai buvo vedama apskaita. Mergina netgi girdėjo tiekėjus guodžiantis, jog direktorė skolinga ir jiems. Sausio 12 d. duomenimis, UAB „Abundo“, kuriai ir priklauso restoranas „Movido“, beveik 700 eurų yra skolinga ir „Sodrai“.

Iš viso iš darbo pernai metų lapkritį bei gruodį dėl tų pačių priežasčių išėjo dar 4 darbuotojai.

„Pinigus ji nuolat duodavo mums grynais. Aš ant algalapio rašiausi tik rugsėjį, visur kitur mano parašų nėra. Dirbdavome naktimis, savaitgaliais, tačiau niekas viršvalandžių neskaičiuodavo. Maldaudavome pinigų. Vieni išprašydavo daugiau, kiti – mažiau. Ji netgi manipuliuodavo sugedusia įranga – išskaičiuos iš atlyginimo. Jautėme įtampą“, – tikino Laura.

Pasak merginos, direktorė paprasčiausiai nemoka gerai organizuoti verslo reikalų. Darbo dienomis klientų restorane trūksta. Didesnė apyvarta – tik savaitgaliais, kada „Movido“ groja didžėjus. Pavyzdžiui, per šeštadienio vakarą ir naktį baras surinkdavo 500–600 eurų.

„Kreipiausi į organizaciją „Gyvenimas man per brangus“. Jie nemokamai teikia savotišką skolų išieškojimo paslaugą, įvairiomis akcijomis sugėdina algų nemokančius darbdavius. Artimiausiu metu su jų pagalba pareikalausime direktorės sumokėti neišmokėtus atlyginimus ir atsiprašyti“, – teigė per mėnesį iki 150 valandų „Movido“ išdirbdavusi Laura.

VIDEO: Kauno „Movido“ restorano darbuotojai reikalauja atlyginimų

Įtaria darbuotojus vagiliavus

UAB „Abundo“ vadovė Dominyka Jurgilaitė, paklausta, ar įmonė neturi kokių finansinių sunkumų, patikino, jog bankroto link tikrai nejudama.

„Skolų turi kiekviena įmonė. Daug juk kas su tiekėjais numato mokėjimą atidedant mėnesiui. Turime finansinių problemų ir su „Sodra“, esame paėmę kreditą, tad tai normalu. Tačiau su visais buvusiais darbuotojais esu atsiskaičiusi. Nesumokėtos algos tik už gruodį – jas privalome sumokėti iki sausio 15 d. Jei kas nors yra kuo nors nepatenkintas, tegu pateikia įrodymus, kreipiasi į atitinkamas institucijas“, – sausio 9 d. 15min tikino D.Jurgilaitė.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Kavinė „Movido“
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Kavinė „Movido“

Paklausta, kas, jos nuomone, nutiko, jog vienu metu „Movido“ paliko net penki darbuotojai, moteris pabrėžė, jog jie visi buvo atleisti bendru sutarimu. Tik virėju ir padavėju dirbęs Klaidas atleistas už pravaikštą. Iš pradžių jis pasiėmė nedarbingumo pažymėjimą, o pasibaigus nedarbingumo laikotarpiui, tiesiog negrįžo į darbą ir nutraukė bet kokius kontaktus.

Spalio 1 d. buvo atlikta inventorizacija. Pastebėti dideli trūkumai, daug „neuždarytų“ sąskaitų. Tuomet pradėjau sekti kiekvieną darbuotoją – norėjau išsiaiškinti, kuris vagia, – teigė „Movido“ vadovė.

„Spalio 1 d. buvo atlikta inventorizacija. Pastebėti dideli trūkumai, daug „neuždarytų“ sąskaitų. Tuomet pradėjau sekti kiekvieną darbuotoją – norėjau išsiaiškinti, kuris vagia. Pvz., buvo nupirkta 10 butelių alkoholio: 6 parduoti, 4 nėra. Pasakoti įvairias istorijas pradėjo ir draugai, kurie nuolat užsukdavo į restoraną. Pasirodo, darbuotojai juos vaišindavo.

Visos problemos prasidėjo pernai rugsėjį, atėjus dirbti virėjai Teresei, Klaido kambariokei. Kartą jau buvau ją atleidusi. Vėliau susitaikėme. Tuomet visi jie keturi tarpusavyje susidraugavo. Suveikė gaujos instinktas. Ėmė naudotis padėtimi. Pvz., ateinu 3 val. nakties į restoraną, o „kasa“ jau uždaryta. Tačiau darbuotojai sau švenčia, surengę privatų draugų vakarėlį“, – piktinosi „Movido“ vadovė.

Parašai – ant popieriaus atplaišų

Pasak jos, restorane nuolat vyravo betvarkė: neplautos grindys, visur – šukės. Padavėjas Klaidas, kuriam – vos 18 metų, nesibodėdavo iš kasos pasiimti pinigų, – iš viso esą pasisavinta apie 90 eurų. Tai, kad taksi paslaugoms apmokėti imamos piniginės lėšos, raštu patvirtino kita padavėja.

„Pati mačiau, kaip Klaidas paėmė iš kasos aparato pinigų. Ėmė pinigus jis gal 10 kartų. Piktnaudžiaudavo jie visi ir su klientais: nuolat arba „vaišindavo“ mano, savo draugus, arba neįmušdavo visos sumos į kasą. Gėrimų nėra, pinigų – taip pat. Tai tęsėsi keletą mėnesių“, – įsitikinusi D.Jurgilaitė.

Paklausta, kodėl, įtardama vagystes, nesikreipė į policiją, moteris patikino, jog dingusios sumos nebuvo didelės, tad būtų reikėję kreiptis į teismą privataus kaltinimo tvarka.

Redakcijai D.Jurgilaitė atsiuntė keletą algų žiniaraščių, tačiau tik viename jų yra darbuotojo parašas. Kiti keli parašai, patvirtinantys dalies pinigų gavimą, padėti ant languoto ar paprasto lapo nuoplaišos, o pats faktas, kad suma išmokėta, parašytas darbuotojo ranka. D.Jurgilaitė dar kartą pabrėžė, jog nė vienam nieko nėra skolinga, tik už einamąjį mėnesį, ir jeigu kas nors jaučiasi nuskriaustas, visada gali kreiptis į atitinkamas institucijas.

Trūkdavo produktų

Išgirdęs mestus kaltinimus, panoro pasisakyti ir 18-metis „Movido“ barmenu-padavėju dirbęs Klaidas. Nuo praėjusių metų rugsėjo keletą mėnesių restorane, tiek prie baro, tiek virtuvėje plušęs vaikinas rėžė viską, ką galvoja apie savo buvusią darbdavę.

Pasak jo, D.Jurgilaitei nerūpėjo jos pačios baras, ji nuolat vaišindavo savus draugus, pildavo „šotus“ ir darbuotojams, o kai suprato, kad taip tik brenda į skolas, ėmė ir apkaltino kolektyvą vagystėmis, gėrimu darbo metu bei privačiais vakarėliais.

Man gėda būdavo nešti kam meniu, nes daugybės dalykų neturėdavome. Dominyka sukūrė bardaką, o po to ant mūsų viską suvertė, – teigė darbuotojas Klaidas.

„Būdavo, jog klientų sumokėtus pinigus dėdavome į kasos aparato stalčių, negalėdami net čekių išmušti, nes baigdavosi čekių juostelė ir neturėdavom naujos. Dažnai trūkdavo pilstomo alaus, tai parduodavome kitokį, buteliuose. Man gėda būdavo nešti kam meniu, nes daugybės dalykų neturėdavome. Dominyka sukūrė bardaką, o po to ant mūsų viską suvertė.

Lapkritį ji pradėjo psichuoti. Grįžti namo, atidirbęs daugybę valandų, kartais net 18, o ji skambina ir rėkia. Neištvėriau: pašlijo sveikata, tad gruodį paskyrė nedarbingumą. Pradėjo ji skambinti, grasinti. Supratau, kad nebegrįšiu“, – teigė jaunuolis.

Pirmąją algą, 200 eurų, jis gavo visą, tad spalį plušo kiek galėdamas. Iš viso dirbo 232 val., teturėjo 3 laisvas dienas, tačiau pinigus atgavo pavėluotai – 460 eurų sumokėti dalimis. Išmokėjimo patvirtinimą pasirašė ant languoto popieriaus lapo, ne oficialiame algalapyje. Už lapkričio bei kelias dirbtas gruodžio dienas Klaidas tikina atlyginimo taip ir nesulaukęs.

Davė leidimą, o po to apkaltino

Pasak vaikino, „Movido“ neegzistavo oficialūs darbo valandų grafikai.

„Lapkritį išdirbau 178 val., priklausytų 360 eurų, bet pinigų taip ir negavau. Pyko ji, neva nepalaikome darbo vietoje tvarkos. Bet juk vienas prie baro ir virtuvėje dažnai dirbdavau. Kaip spėti? Be to, apkaltino ji mane tuo, kad iš kasos imdavau pinigus taksi. Bet ji pati tai mums visiems daryti leido. Kaip ir valgyti bei gerti restorane po darbo. Kol nauji darbuotojai, gražiai elgiasi, o po to prasideda... Nuolat jautėme įtampą. O dabar net skambina potencialiems darbdaviams ir mus apšneka“, – piktinosi vaikinas.

Paklaustas, kodėl, negavęs atlygio laiku, nesikreipė į darbo inspekciją ar neišėjo iš darbo, jis patikino tikėjęs, jog algą gaus.

„Dominyka pateikdavo n pasiteisinimų, kodėl neišmoka pinigų. Tiesiog laikė mane durniuku. Manė, kad aš jaunas, nepatyręs, tad lengvai apmulkins“, – spėjo Klaidas.

Jei blogi, kodėl neatleido?

Panašiai apie buvusią darbdavę atsiliepė ir virtuvėje nuo praėjusių metų rugsėjo dirbusi Teresė. Kartą ji taip susipyko su vadove, jog išėjo iš darbo. Tačiau ši vėl ją prisikvietė.

„Rugsėjį gavau atlyginimą. Viskas buvo gerai. Bet spalį susipykom, išėjau, o po kelių savaičių vėl grįžau. Paaiškėjo, jog ji manęs net nebuvo išregistravusi. Žinote, aš net savo sutarties nesu mačiusi. Ir net plaktuvą iš namų savą nešdavausi. Kaip dirbti, jei trūksta produktų? Pasiimdavome iš kasos pinigų ir eidavome į parduotuvę, pvz., pomidorų pirkti. Parnešdavai išrašytą sąskaitą. Taip ir vargdavome.

Bet viskam yra ribos. Kai ji pradėjo rėkti, tikinti, jog nemokės sutarto valandinio atlygio, nes jo nenusipelniau, neapsikenčiau, gruodį išėjau iš darbo. Kodėl ne anksčiau? Nes ji vis žadėjo sumokėti. Turėdavo keistų pasiaiškinimų“, – teigė Teresė.

Merginos įsitikinimu, Dominyka jai liko skolinga apie 600 eurų. Iš viso nuo grįžimo spalį išmokėti tik 400 eurų. Teresė ranka pasirašė ant paprasto balto lapo, kad šiuos pinigus gavo.

Keista jai buvo ir tai, jog vadovė apkaltino Klaidą vogus pinigus iš kasos aparato. Juk visiems, kurie baigė darbus po 22 val., direktorė leisdavo pasiimti po 3 eurus taksi paslaugoms apmokėti.

„Jei mes tokie blogi, jei vogėme, kodėl neatleido mūsų? Patys visi išėjome“, – retoriškai paklausė Teresė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Būk sumanus

Ar žinai?

Ar žinai?
Ar žinai?

Metas rinktis

Naviguok į ateitį

Laikas iškylai

Vyrų mados savaitė

Venecijos meno bienalė

Dream 2 Drive

Parašykite atsiliepimą apie 15min