Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Konservatoriai grūmoja Generalinei prokuratūrai parlamentiniu tyrimu

Lietuvos Respublikos generalinė prokuratūra
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Lietuvos Respublikos generalinė prokuratūra
Šaltinis: 15min
0
A A

Keturi Tėvynės sąjungos-Krikščionių demokratų frakcijos nariai siūlo Seimui priimti pareiškimą, kuriame reiškiamas susirūpinimas „dėl Generalinės prokuratūros veikloje pasitaikančių atvejų, kai vengiama ginti viešąjį interesą“.

Seimo posėdžių sekretoriate įregistruotame projekte esama užuominų, jog Generalinės prokuratūros veiklai tirti gali būti sudaryta Seimo laikinoji komisija. „Seimas ragina pačią Generalinę prokuratūrą išnagrinėti savo darbo nesėkmes, numatydamas, kad tam gali būti sudaryta ir Seimo laikinoji tyrimo komisija“, - rašoma pareiškimo projekte.

Pareiškimą teikia konservatorių frakcijos nariai Rytas Kupčinskas, Kazimieras Uoka, Gintaras Songaila, Vida Marija Čigriejienė.

Prokuratūros darbo nesėkmės

Pareiškime pristatydami, jų vertinimu, prokuratūros "darbo nesėkmes", konservatoriai mini Medininkų, Juro Abromavičiaus, Vytauto Pociūno, tris berniukus suvažinėjusio buvusio policijos pareigūno bylas.

TS-LKD frakcijos seniūnas Jurgis Razma nesiėmė svarstyti, ar toks pareiškimas nebūtų vertinamas kaip spaudimas Generalinei prokuratūrai.

"Aišku, pareiškime neturėtų būti peršama galima prokuroro išvada, jei vyksta tyrimas. Bet nereikia surišti Seimo narių, kad jie negali vertinti prokuratūros darbo. O vertinant neišvengiama ir konkrečių nuorodų į bylas. Nesiimu spręsti, ar pareiškimo tekstas, koks jis yra, nėra vertintinas kaip spaudimas. Yra Seimo Teisės departamentas, teisininkai projektą įvertins, pateiks pastabas, manau, ir patys iniciatoriai projektą pakeis, jei bus kokios pastabos", - BNS sakė J.Razma.

Tirs LRS komitetas?

Pats asmeniškai jis sakė nepritariantis minčiai dėl laikinosios komisijos Generalinės prokuratūros darbui tirti sudarymo. Pasak konservatoriaus, tyrimo, jei toks reikalingas, turėtų imtis atitinkamas Seimo komitetas.

"Manau, parlamentinį tyrimą, jei reikia, gali atlikti dalykinis komitetas, šiuo atveju Teisės ir teisėtvarkos, nebūčiau linkęs pritarti, kad tam būtų kuriama speciali komisija", - sakė J.Razma.
Konservatorių pareiškime, be kita ko, kritikuojamas prokurorų sprendimas dėl tris vaikus suvažinėjusio buvusio policininko Saulius Pauliko bylos. "Buvusiam pareigūnui palankus teismo sprendimas, kaip antai trijų berniukų suvažinėjimo byloje, prokurorų neskundžiamas leidžiant savaime įsigalioti, lyg jis nekeltų rimtų abejonių", - rašoma konservatorių inicijuojamame pareiškime.

Vangumas bylose

Praėjusių metų gruodį Klaipėdos apygardos teismas iki 9 metų nelaisvės sušvelnino bausmę tragedijos Skuodo rajone Aleksandrijoje kaltininkui buvusiam policijos patruliui Sauliui Paulikui ir gerokai sumažino žuvusių šeimoms priteistą neturtinę žalą. Žemesnės instancijos teismas buvo priteisęs kiekvienai nukentėjusiai šeimai sumokėti po milijoną litų, ši suma sumažinta iki 150 tūkst., iš viso - 450 tūkst. litų.

"Vangumo pastebima Medininkų byloje, kuri kažkodėl vedama ne pagal karo nusikaltimų kvalifikaciją (o tokia turėtų būti ir Sausio 13-osios byla), taip pat Juro Abromavičiaus nužudymo byloje, kurios tyrimą trukdęs politizuotas 2006-2007 metų Seimo komisijos darbas vis dėlto atskleidė svarbių naujų duomenų apie 1996 metais Valstybės saugumo departamento Kauno skyriaus galimą nusikalstamą veiklą. Šį vangumą ir atskaitomybės stoką gaubia tariamoji tyrimo paslapties skraistė", - rašoma pareiškimo projekte.

Konservatorių žodžiais, "tai ypač skandalingai atrodo V.Pociūno žūties byloje, kur Generalinės prokuratūros darbą jau antrąsyk diskvalifikavo teismas, vėl nurodęs tirti iš naujo ir tinkamai".
"Jeigu kas nors iš šalies įtakojo Generalinę prokuratūrą dirbti šioje byloje netinkamai, tartum orientuojantis į išankstinę nelaimingo atsitikimo išvadą, tai būtų visiškai nepriimtina teisinei valstybei. Generalinė prokuratūra negali tapti viešojo intereso ne absoliutaus, o tik atrankinio gynimo įstaiga", - rašoma projekte.

Kovo pabaigoje Generalinė prokuratūra antrą kartą nutraukė mįslingomis aplinkybėmis žuvusio V.Pociūno bylos tyrimą ir paliko galioti ankstesnį prokuroro Mindaugo Gylio nutarimą, kuriuo taip pat buvo nutrauktas tyrimas. Tačiau birželio 9-ąją Vilniaus apygardos teismas (VAT) nusprendė, kad ikiteisminis tyrimas dėl VSD karininko žūties turi būti atnaujintas. Teismo įpareigota GP jau trečią kartą atlieka minėtos bylos tyrimą.
 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min