Dabar populiaru
Publikuota: 2016 kovo 17d. 10:07

Konservatoriai kreipėsi į KT dėl Seimo bandymo reabilituoti Rolandą Paksą

Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas

Opozicinės Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų (TS–LKD) frakcijos atstovai kreipėsi į Konstitucinį Teismą (KT) dėl Seimo bandymo reabilituoti per apkaltą iš prezidento pareigų pašalintą „Tvarkos ir teisingumo“ lyderį Rolandą Paksą.

Grupė Seimo narių prašo įvertinti, ar praėjusių metų gruodį Seimo nutarimu priimtos laikinosios komisijos tyrimo išvados, kad daugiau nei prieš dešimtmetį vykusi R.Pakso apkalta gali būti panaikinta politiniu sprendimu, neprieštarauja Konstitucijai ir Konstitucinio Teismo įstatymui, pranešė frakcija.

Kreipimąsi pasirašė 29 frakcijos nariai – tiek, kiek reikia grupės Seimo narių kreipimuisi į Konstitucinį Teismą.

„Seimo dauguma, bandydama įsiteikti koalicijos partnerių spaudimui, priėmė absurdišką nutarimą, kuriame gausu akivaizdžiai ir brutaliai Konstitucijos nuostatas pažeidžiančių nuorodų Konstituciniam Teismui ir Seimui.

Tokią įžūlią nepagarbą Konstitucijai privalome stabdyti dar veikiančiomis konstitucinėmis priemonėmis, nes demokratijos erozija prie šios valdžios įgauna vis pavojingesnių pačiai demokratijai bruožų“, – sako konservatorių frakcijos seniūnas Andrius Kubilius.

Seimas gruodžio pabaigoje nepaisant opozicijos boikoto priėmė komisijos išvadas, kuriomis tvirtinama, kad kaltinimai R.Paksui  dėl pilietybės suteikimo išimties tvarka savo finansiniam rėmėjui Jurijui Borisovui yra nepagrįsti, o „komisija laikosi nuomonės, kad prezidento nušalinimas buvo politinis sprendimas, kuris gali būti panaikintas kitu politiniu sprendimu paaiškėjus naujoms aplinkybėms“.

Be to, komisija yra parengusi Seimo statuto pataisą, kad paaiškėjus naujoms esminėms aplinkybėms Seimo specialiosios komisijos siūlymu ar paties Seimo sprendimu galima būtų atšaukti apkaltą asmeniui, kuriam ji buvo įvykdyta, t. y. įvykdyti visišką asmens reabilitaciją. Pagal jas, Seimas R.Pakso pilietines ir politines teises galėtų atkurti Seimo nutarimu, trijų penktadalių Seimo narių balsų dauguma.

R.Paksas negali dalyvauti prezidento ir Seimo rinkimuose nuo 2004 metų, kai per apkaltą buvo atleistas iš prezidento pareigų. Konstitucinis Teismas yra išaiškinęs, kad pareigų per apkaltą netekęs asmuo iki gyvos galvos negali eiti pareigų, kurioms reikalinga konstitucinė priesaika. Anot KT, norint pakeisti šią nuostatą, būtina taisyti Konstituciją.

Europos Žmogaus Teisių Teismas prieš trejetą metų yra konstatavęs, kad dabartinis draudimas iki gyvos galvos dalyvauti Seimo rinkimuose iš prezidento pareigų atstatydintam R.Paksui yra neproporcingas. Niekaip nepriimant Konstitucijos pataisų, kurios R.Paksui atvertų kelią į rinkimus, Strasbūro teismo sprendimų vykdymą prižiūrintis Europos Tarybos Ministrų Kabinetas Lietuvai pritaikė vadinamąją „sustiprintos priežiūros procedūrą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min