Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Konservatoriai siūlo alternatyvią aukštojo mokslo reformą: paliktų tris universitetus

Gabrielius Landsbergis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Gabrielius Landsbergis
Šaltinis: 15min
2
A A

Kol Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) neranda sutarimo dėl Vyriausybės darbo grupės Aukštojo mokslo reformos plano, o Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis siūlo savo planą, opozicijoje esantys konservatoriai skuba su dar vienu planu, kuriame – trys universitetai.

Konservatoriai Gabrielius Landsbergis ir Mantas Adomėnas Seime užregistravo svarstyti nutarimą dėl aukštųjų mokyklų pertvarkos, kuriame siūloma iki 2024 m. apjungti universitetus į trijų nacionalinių universitetų tinklą su jiems pavaldžiomis akademijomis.

Siūloma sukurti du nacionalinius universitetus: Vilniaus universitetą (VU) ir Vilniaus Gedimino Technikos universitetą Vilniuje, ir papildomą vieną jungtinį nacionalinį Vytauto Didžiojo universitetą Kaune.

Aukštųjų mokyklų tinklo optimizavimą siūloma vykdyti dviem etapais – iki 2019 m. priimti teisės aktus ir užtikrinti finansavimą, o iki 2024 m. atlikti jungimus.

Konservatoriai siūlo kad VU turėtų parengti atnaujintą VU statuto projektą ir jį pateikti Seimui. Universitetas kartu su Vyriausybe tuomet parengtų aukštojo mokslo pažangos ir kokybės kėlimo programą ir priemonių planą, kuris leistų iki 2024 m. VU užimti vietą geriausių pasaulio universitetų 200-tuke bent 3 pasauliniuose reitinguose. Vyriausybė savo ruožtu turėtų užtikrinti finansavimą programos vykdymui.

Nutarime siūloma Lietuvos Edukologijos universitetą iki 2019 m. rugsėjo 1 d. prijungti prie VU, užtikrinant, „kad pedagogai būtų rengiami stipriausiame nacionaliniame šalies universitete, aukščiausio lygio edukologijos programose“.

Taip pat konservatorių siūlymuose dvi valstybės finansuojamos stipendijų programos: tarptautiniams akademikams skirta „Vasario 16-osios“ profesūrų ir postdoktorantūros stipendijų programa bei „Valstybės šimtmečio“ stipendijų programa Lietuvos bakalauro ir magistro pakopų studentams studijuoti pasaulio universitetuose. Tiesa, studentai būtų įpareigoti už gautą paramą atidirbti Lietuvos viešajame sektoriuje.

Konservatoriai net ir rengdami teisės aktą nepraleido progos įgelti LVŽS – Seimas, jei priimtų tokį projektą, pripažintų, jog suvokia „kad aiškios krypties neturėjimas trukdo nuosekliai aukštojo universitetinio mokslo reformai“, taip pat pabrėžtų, „kad diskusija dėl silpnesniųjų universitetų ateities neturi tapti kliūtimi įgyvendinti ambicingą aukštojo mokslo pertvarką.“

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min