Dabar populiaru
Publikuota: 2018 spalio 12d. 08:05

Konservatoriai šnairuoja į V.Ušacką: ko siekia į prezidento rinkimus besiveržiantis politikas?

Vygaudas Ušackas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Vygaudas Ušackas

Galimam konservatorių kandidatui į prezidentus Vygaudui Ušackui pareiškus, kad partijos vidiniai rinkimai gali tapti „uždaru draugų vakarėliu“, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) senbuvės, įtakingos konservatorės Irena Degutienė ir Rasa Juknevičienė neslepia pasipiktinimo bendražygio elgesiu bei svarsto, kad V.Ušackas gali turėti planų leistis į kovą dėl Daukanto aikštės sosto ir be TS-LKD užnugario.

Rugsėjo viduryje konservatorių skyriams baigus balsavimą dėl galimo TS-LKD kandidato į prezidentus, dalyvauti pirminiuose partijos kandidato į šalies vadovo postą rinkimuose nusprendė parlamentarė, eksministrė Ingrida Šimonytė (sulaukė 37 partijos skyrių paramos) ir ambasadorius V.Ušackas (sulaukė partijos 27 skyrių paramos).

Tąkart nedalyvauti kovoje dėl partijos paramos prezidento rinkimuose nusprendęs konservatorius Žygimantas Pavilionis pareiškė, kad V.Ušackas yra „Kremliaus kandidatas į prezidentus“. Netrukus tokie pareiškimai sulaukė V.Ušacko atsako, kuris tai pavadinimo „šmeižto prieš jį kampanija“, paprašė TS-LKD vadovybės įvertinti bendražygio teiginius apie jį, perspėdamas, kad, jei į Ž.Pavilionio retoriką nebus sureaguota, pirminiai partijos rinkimai nebus sąžiningi.

Šią savaitę V.Ušackas į TS-LKD kreipėsi su dar vienu prašymu – politikas ragino iki gruodžio mėnesio atidėti pirminius konservatorių kandidato į prezidentus rinkimus, siekiant suteikti teisę rinkimuose balsuoti ir užsienyje gyvenantiems piliečiams.

„Priešingu atveju, demokratijos šventė rizikuoja virsti uždaru draugų ir artimųjų vakarėliu, į kurį patenkama tik su asmeniniais kvietimais“, – viešame pareiškime rašė V.Ušackas.

Partijos senbuvės neslepia nuostabos

LRT.lt kalbinta TS-LKD pirmininko pirmoji pavaduotoja, partijos krikdemų flango lyderė I.Degutienė neslėpė, kad ją nustebino V.Ušacko raginimai atidėti pirminius rinkimus partijoje. Anot jos, reikia suprasti, kad TS-LKD skyriai užsienyje nėra pajėgūs suorganizuoti rinkimų už Lietuvos ribų.

„Mane šiek tiek stebina V.Ušacko pasamprotavimas. Atrodo, jei pirminiuose rinkimuose nedalyvaus užsienyje gyvenantys lietuviai, prijaučiantys Tėvynės sąjungai, tai jau čia yra kažkoks atskiras ratelis Lietuvoje gyvenančių ir remiančių Tėvynės sąjungą piliečių. Juokingai skamba. Nežinau, gal V.Ušackas kažkokių tikslų turi taip kalbėdamas“, – svarstė I.Degutienė.

Mane šiek tiek stebina V.Ušacko pasamprotavimas. Atrodo, jei pirminiuose rinkimuose nedalyvaus užsienyje gyvenantys lietuviai, prijaučiantys Tėvynės sąjungai, tai jau čia yra kažkoks atskiras ratelis Lietuvoje gyvenančių ir remiančių Tėvynės sąjungą piliečių. Juokingai skamba. Nežinau, gal V.Ušackas kažkokių tikslų turi taip kalbėdamas, – svarstė I.Degutienė.

Konservatorė, paklausta, ko gali siekti V.Ušackas, kvestionuodamas TS-LKD kandidato į prezidentus rinkimų skaidrumą, svarstė, kad bendražygiui gali trūkti partinio gyvenimo patirties arba jis gali turėti planų dalyvauti prezidento rinkimuose be konservatorių paramos.

„Kai kandidatai, pavyzdžiui, G.Nausėda, I.Šimonytė, nebuvo apsisprendę, ar dalyvaus mūsų kandidatų į prezidentus rinkimuose, jau tada man asmeniškai kilo abejonių, kai buvo V.Ušacko prisistatymas ir jis sakė „aš dalyvausiu prezidento rinkimuose“. Jis apie tuos pirminius partijos rinkimus beveik ir nekalbėjo, o pas mus griežtai nustatyta, kad, jei pralaimi pirminius rinkimus, tu iškrenti iš to žaidimo ir nesi partijos remiamas kandidatas. [...]

V.Ušackas nusprendė dalyvauti pirminiuose rinkimuose, bet visą laiką, ypač, kai išėjo į finišo tiesiąją I.Šimonytė, kuri yra nepartinė, bet visą laiką dirba su mūsų partija, pradėjo ieškoti kažkokių kabliukų, kažkas vis jam netinka. Peršasi mintis, ar nėra čia tokio dirbtinumo arba baimės pralošti pirminius rinkimus I.Šimonytei, ieškant atsitraukimo kampo. Tada galima būtų teigti, kad kažkas buvo nesąžininga, neteisinga“, – kalbėjo I.Degutienė.

Panašiai V.Ušacko elgesį vertino ir kita patyrusi TS-LKD narė, eksministrė R.Juknevičienė. Ją nustebino žmonių aktyvumas konservatorių vidiniuose kandidato į prezidentus rinkimuose, tad, pašnekovės teigimu, V.Ušackas neturėtų abejoti dėl skaidrumo rinkimuose.

„Aš jo vietoje taip nedaryčiau. Man gaila, kad taip kalbama. Toks kalbėjimas neprideda pasitikėjimo ir juo pačiu. Jokiu būdu negalima daryti uždaro vakarėlio, bet, pasižiūrėkite, jau per keletą pirmųjų dienų į pirminius rinkimus užsiregistravo daugiau negu penki tūkstančiai žmonių iš išorės. Nesitikėjau tokio rezultato. [...] Niekaip negali to pavadinti uždaru vakarėliu“, – LRT.lt teigė R.Juknevičienė.

„Būčiau nesąžininga, jei nepasakyčiau, kokia mano pirma reakcija buvo, o ji buvo tokia, kad galbūt V.Ušackas ieško galimybės rasti būdą toliau dalyvauti prezidento rinkimuose, net jei ir nelaimėtų pirminių partijos rinkimų. Bet aš norėčiau tikėti, kad taip nėra“, – tęsė konservatorė.

R.Juknevičienė, vertindama V.Ušacko retoriką, tikino mananti, kad bendražygis galėtų pasiryžti dalyvauti prezidento rinkimuose be TS-LKD paramos.

„Bet toks dalyvavimas prezidento rinkimuose būtų neprasmingas“, – svarstė R.Juknevičienė.

Partijos lyderis išlieka diplomatiškas

TS-LKD pirmininkas, parlamentaras Gabrielius Landsbergis LRT.lt patvirtino, kad organizuojant pirminius partijos kandidato į prezidentus rinkimus buvo svarstoma suteikti galimybę balsuoti ir užsienyje gyvenantiems lietuviams, tačiau dėl finansinių, organizacinių resursų trūkumo tokios idėjos atsisakyta. Todėl, pasak G.Landsbergio, pirminių rinkimų data nėra keičiama, jie vyks anksčiau numatytu laiku – lapkričio pradžioje.

Partijos lyderis neslėpė nepritariantis V.Ušacko pareiškimams, kad TS-LKD vidiniai kandidato į prezidentus rinkimai gali tapti „uždaru draugų ir artimųjų vakarėliu“. Pasak G.Landsbergio, žmonių aktyvumas vidiniuose partijos rinkimuose yra itin didelis, tad abejoti dėl procedūrų skaidrumo nėra pagrindo.

„Man atrodo, kad tai yra V.Ušacko pasirinkta taktika, viešųjų ryšių priemonė. [...] Visą laiką tvirtinau ir nesustosiu tai daryti, kad rinkimai, pirmiausia, yra debatai ir skirtingų nuomonių išryškinimas, priverčiant žmones pasirinkti tą, kurio nuomonė yra priimtiniausia. Ne skundai, ne smulkmeniškas kabinėjimasis turėtų lemti rinkimų rezultatą, o būtent skirtingos nuomonės, kurios gali būti vienai ar kitai žmonių grupei priimtinesnės. Tiesą sakant, aš dvejoju, ar V.Ušacko pasirinkta taktika yra teisinga ir palanki pačiam kandidatui dėl to, kad nesu girdėjęs labai pozityvių jo vertinimų“, – savo nuomonę apie V.Ušacko elgesį atskleidė G.Landsbergis.

Tiesą sakant, aš dvejoju, ar V.Ušacko pasirinkta taktika yra teisinga ir palanki pačiam kandidatui dėl to, kad nesu girdėjęs labai pozityvių jo vertinimų, – savo nuomonę apie V.Ušacko elgesį atskleidė G.Landsbergis.

G.Landsbergis tvirtino nematantis pavojaus, kad V.Ušackas pasiryžtų dalyvauti prezidento rinkimuose be TS-LKD paramos.

„Aš girdėjau V.Ušacką labai aiškiai žiniasklaidoje pasakant, kad tikrai prezidento rinkimuose be partijos paramos nedalyvaus. Pozicija buvo tikrai nedviprasmiškai suformuluota, todėl rizikos ženklų nematau“, – komentavo TS-LKD lyderis.

Politologas įžvelgė nesąžiningą rinkimų kampaniją

LRT.lt kalbintas Vytauto Didžiojo universiteto profesorius, politologas Algis Krupavičius tikino, kad ambasadoriumi dirbusio V.Ušacko noras, kad TS-LKD kandidato į prezidentus pirminiuose rinkimuose dalyvautų ir užsienio lietuviai, greičiausiai susijęs su siekiu praplėsti savo rėmėjų ratą. Kita vertus, A.Krupavičiaus teigimu, kelių tūkstančių potencialių V.Ušacko simpatikų būrys nebūtinai galėtų dramatiškai pakeisti vidinių rinkimų rezultatą.

Politologas teigė, kad susidaro įspūdis, jog V.Ušackas, nuolat kvestionuodamas TS-LKD pirminių kandidato į prezidentus rinkimų skaidrumą, pats vykdo nesąžiningą kampaniją.

„Prieš kelias savaites V.Ušackas nusprendė dalyvauti Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų pirminiuose rinkimuose. Tada pareiškė, kad, jei pirminius rinkimus pralaimės, tai pasitrauks iš prezidento rinkimų. Bet, jeigu jau tu eini šiuo keliu ir kartu juo abejoji, tai sąžiningiausia būtų pasakyti: ačiū, bet aš nedalyvausiu pirminiuose rinkimuose. Kitu atveju, jei sutinki dalyvauti pirminiuose rinkimuose, tai turi būti įsitikinęs, kad atrankos taisyklės yra skaidrios, procedūros yra demokratiškos ir tų procedūrų nebekvestionuoji.

Dabar nusprendi dalyvauti rinkimuose, pasakai, kad „jeigu pralaimėsiu, nedalyvausiu prezidento rinkimuose“, bet vėl pradedi ieškoti argumentų, kaip išlikti kandidatu į prezidentus... Švelniai tariant, tai dvelkia nesąžininga rinkimų kampanija“, – tvirtino A.Krupavičius.

Pašnekovo teigimu, stebint V.Ušacko veiksmus ir retoriką, nereikėtų atmesti tikimybės, kad vis dėlto jis svarsto galimybę dalyvauti prezidento rinkimuose ir be TS-LKD paramos.

„V.Ušackas sako, kad priešingu atveju rinkimai būtų nedemokratiški. Tai yra kvestionavimas, mėginimas pasakyti, kad pralaimėjimo atveju „vis vien dalyvausiu prezidento rinkimuose, nes partijos atrankos procedūros buvo nedemokratinės“, – V.Ušacko retoriką analizavo A.Krupavičius.

Netiki, kad V.Ušackas rizikuotų

Kiek kitaip V.Ušacko veiksmus įvertino Mykolo Romerio universiteto docentas, politikos apžvalgininkas Saulius Spurga. Anot jo, konservatorius, siekdamas, kad TS-LKD vidiniuose kandidato į prezidentus rinkimuose dalyvautų užsienio lietuviai, tiesiog mėgina mobilizuoti savo rėmėjų gretas.

„V.Ušackas yra įspeistas į kampą todėl, kad yra metęs tam tikrą iššūkį partijos nariams, kai kūrė Vyčio kuopas, o ne partijos narius provincijoje ir rajonų skyriuose. Jis dar yra pareiškęs, kad dalyvaus prezidento rinkimuose, nors pirminių rinkimų partijoje procedūros nebuvo pradėtos. Vėliau pakeitė savo nuomonę. Tai tapo iššūkiu.

V.Ušackas nėra populiarus tarp partijos narių, tad jo vienintelė viltis, ko gero, yra tie nepartiniai, kurie atrodo, kad galėtų dalyvauti pirminiuose rinkimuose. V.Ušackas, dirbamas ambasadoriumi JAV, bendravo su vietos lietuviais, tai, be abejo, jis tikisi, kad Amerika balsuos už jį“, – su LRT.lt savo įžvalgomis dalijosi S.Spurga.

Politikos apžvalgininko teigimu, kadangi TS-LKD pirminius rinkimus dėl kandidato į prezidentus rengia pirmą kartą, šios procedūros gali turėtų spragų, netikslumų. Būtent tai, pasak S.Spurgos, bando akcentuoti V.Ušackas. Konservatoriaus pastabos partijos vadovybei, anot pašnekovo, nėra susijusios su bandymu leistis į kovą dėl prezidento posto be TS-LKD užnugario.

„Jeigu V.Ušackas pralaimės šituos pirminius rinkimus, tai reikštų, kad konservatoriai jo neremia. Bet V.Ušackas yra konservatorius, tai ar jį parems tie, kurie simpatizuoja socialdemokratams, „valstiečiams“, „tvarkiečiams“? Neparems. Nemanau, kad jo tokia taktika būtų protinga, nes, jei jis pralaimės konservatorių rinkimus, tai šansų laimėti prezidento rinkimus jis kaip ir nebeturėtų“, – dėstė S.Spurga.

Lrt.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

15min iš Gdansko Aktualu

Nužudyto Gdansko mero žmona: žmonėms sunku suvokti, kad neapykanta gali būti tokia didelė

Aktualu

Theresos May vyriausybė nedideliu balsų skirtumu atlaikė balsavimą dėl nepasitikėjimo

Aktualu

Laidotuvių procesijos užstatyti Plungės pareigūnai ėmė išrašinėti baudas

Aktualu

„Brexit“: ar po 72 dienų lietuviams teks grįžti namo?

15min iš Dakaro Gazas

Devintasis etapas Dakare: klampus smėlis, gedimai ir iškovota penkta vieta

Interviu 24sek

Buvusį klubą 23 taškais pasveikinusį Roką Giedraitį nustebino sirgalių sutikimas

Verslas

Miesto estetika ir kaimo praktiškumas: dizainerė įrodė, kad tai suderinama

Vardai

„120“ apsiskelbė „Eurovizijos“ atrankos nugalėtojais, bet komisija nuleido ant žemės – skyrė 0 balų

„Ginčas“: lietuvis NBA klubo savininkas – utopija ar realus tikslas?

Gazas

Priešpaskutinis etapas įveiktas: finiše – abu Lietuvos motociklininkai

Aktualu

Šilutės rajone į griovį įvažiavusiame automobilyje nuskendo motina ir mažametė dukra

15min recenzija Kultūra

„Žalioji knyga“: patogi komedija nepatogia tema

24sek

Sėkmės pasigedęs Dainius Adomaitis: apie „Ryto“ klaidas ir nedėkingą lipduką

Mokslas.IT

Advokatas: „Linkomanijos“ byla bus paskutinė – nauja tvarka leis blokuoti svetaines be teismo

Gyvi regionai

Žiemą vilniečius šildo telšiškės siuvami paltai

Verslas

Apsigavo: alytiškė lėktuvo bilietus pirko iš ne kartą baustos įmonės ir susidūrė su bėdomis

Gyvenimas

Dietomis nusivylęs Dmitrijus tapo veganu: atsikratė 30 kg ir įveikė aplinkinių spaudimą

Pasaulis kišenėje

Neskaitę šių patarimų į Pietų Ameriką dar nevažiuokit

Gyvenimas

6 kūdikio kambario dekoravimo klaidos, kurių turėtumėte vengti

24sek

Garsus svečias Vilniuje: dėl „Ryto“ talento atvyko „Raptors“ bosas

Vardai

Keistuoliu vadintas Antanas Nedzinskas dėl svajonės išleido beveik 60 tūkst. eurų

Aktualu

Paskelbti 2019 metų šauktinių sąrašai – pasitikrinkite, ar patekote

Aktualu

Graikijos premjeras A.Cipras laimėjo balsavimą dėl pasitikėjimo

Sportas

Italijos Supertaurę į viršų kėlė Turino „Juventus“

24sek

Nervų karas Vilniuje: pratęsimo neišgyvenęs „Rytas“ krito prieš R.Giedraičio tempiamą ALBA

Naujienos

Gyvenimas

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018 kviečia pasitikrinti žinias

Vardai

Į kino ekranus atkeliauja Holivudo žvaigždžių pilnas „Fantastinių gyvūnų“ tęsinys

Aktualu

Naktinių alkoholio upių sostinėje draudimai neužtvenkė, bet padėtį taiso policija

Aktualu

Orai.lt: Bobų vasara nesitraukia – įšils net iki 21 laipsnio šilumos

24sek

Ant suolo pasodintas Jonas Valančiūnas turėjo nustebti

Aktualu

R.Šimašius į Vilniaus merus kandidatuos su rinkimų komitetu

Aktualu

R.Karbauskis apie LRT tyrimo išvadas: nagrinėsime visus „už“ ir „prieš“

Aktualu

Rūta Jasiulionienė: Kodėl organizacijoms reikalingos gentys?

Aktualu

Uragano Michaelo liudininkai: „Namai, čia stovėję metų metus, subyrėjo“

Kultūra

Siekiama perlaidoti rašytojos I.Simonaitytės palaikus

Aktualu

Sirijos „baltuosius šalmus“ grėsme pavadinusi Rusija sulaukė griežto pasmerkimo

Vardai

Raudonas juodo humoro šou kilimas: į „Zero Live Show“ plūdo garsenybės

Sportas

Jausmų karuselė – Lietuvos rinktinė mušė įvartį, bet Rumunija išplėšė pergalę

Aktualu

Istorinėje krantinėje planuojama jrengti senovinių laivų muziejų po atviru dangum

Aktualu

Robertas Dargis: Dabar turime daugiau galimybių nei gebame išnaudoti

Aktualu

Vidurio Kolumbijoje nuošliauža pasiglemžė 12 gyvybių

Mokslas.IT

Lietuva, Britanija ir dar kelios šalys nori ES sankcijų už kiberatakas

Aktualu

Šiaurės Meksikoje sugriuvus prekybos centrui žuvo septyni žmonės, dar devyni dingo

Mokslas.IT

Lietuvoje vyksta kibernetinio saugumo ir gynybos pratybos

Aktualu

Vakarai skelbia karą GRU, bet tikėtis, kad Kremlius pažabos savo agentus, neverta

Gazas

Artėja paskutinis „4x4 perimetro etapas“, įsivažiuoja naujiena motociklininkams Lietuvoje

Gyvenimas

Gydytojas Darius Rauba: „Nekaltas kosulys gali reikšti rimtą ligą“

Mokslas.IT

200 kibernetinio saugumo specialistų treniruojasi apginti Lietuvos kritinę infrastruktūrą

Aktualu

Varėnos baseine mokosi plaukti visi Varėnos rajono ugdymo įstaigų antraklasiai

Sportas

Tautų lyga: po lenkų įvarčio į savus vartus pergalę šventė Portugalija

Vardai

Gera keliauti kartu

Video

00:32
21:00
02:06

Praktiški patarimai

Parašykite atsiliepimą apie 15min