TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Konservatorių atradimas: Rusijos užduotį kompromituoti prezidentę vykdo Artūras Paulauskas, Zigmas Vaišvila ir Valdas Vasiliauskas

Artūras Paulauskas
15min.lt/Juliaus Kalinsko nuotr. / Artūras Paulauskas
Šaltinis: 15min
0
A A

Seimo nariai konservatoriai Mantas Adomėnas ir Liutauras Kazlavickas antradienį viešu laišku kreipėsi į kitus parlamentarus dėl bandymų kompromituoti šalies prezidentę Dalią Grybauskaitę. Pasak konservatorių, prezidentė yra kompromituojama „dėl tariamo VSD pažymos paviešinimo“.

„Sąmoningu ar nesąmoningu“ prezidentės kompromitavimu konservatoriai kaltina Seimo Nacionalinio saugumo komiteto pirmininką, Darbo partijos kandidatą į prezidentus Artūrą Paulauską, to paties komiteto narį „Drąsos kelio“ atstovą Valdą Vasiliauską ir buvusį vicepremjerą trečiojoje Lietuvos Vyriausybėje Zigmą Vaišvilą, paskirtą į šį postą 1991 m. sausio 13-ąją. Konservatoriai teigia, kad yra ir kitų kompromitatorių, tačiau jų pavardžių nenurodo „dėl jų garbaus amžiaus“.

Seimo narių įsitikinimu, kalbos apie tai, kad prezidentė D.Grybauskaitė turėtų sulaukti apkaltos dėl VSD pažymos paviešinimo yra to paties Rusijos informacinio puolimo, apie kurį kalbama nutekintoje VSD pažymoje, dalis.

„Šiuo metu tokį informacinį puolimą prieš prezidentę ir stebime, kai bandoma ją kompromituoti dėl tariamo VSD pažymos paviešinimo. Taigi vyksta būtent tai, ką prognozavo ir apie ką perspėjo VSD parengta pažyma“, – sako vienas iš kreipimosi autorių M. Adomėnas.

Laiške konservatoriai atkreipia dėmesį, kad „visų minėtų asmenų biografijose yra faktų, kurie šiame kontekste verčia dar labiau susirūpinti“.

Jie primena, kad A.Paulausko tėvas buvo KGB pareigūnas, o V.Vasiliausko, su kuriuo dar ne taip seniai konservatoriai atvirai bičiuliavosi ir bendradarbiavo, „vaidmuo, lydint Jaunimo teatro gastroles į JAV dar sovietiniais metais, galėjo būti susijęs su to meto sovietinių specialiųjų tarnybų užduočių atlikimu“.

Z.Vaišvilai prikišamos atominės fizikos studijos Sovietų Sąjungos uždarame specialių mokslinių tyrimų centre Dubnoje.

Konservatoriai laiške Seimo narių klausia: kodėl šiandieniniai aktyviausi puolėjai prieš prezidentę pasižymi tokiais tarpusavyje panašiais biografijų bruožais?

Primindami, kad VSD pažymoje išdėstytos aplinkybės iki šiol nesulaukė rimtesnio Vyriausybės ir Seimo dėmesio, Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partijos nariai siūlo apie tai Seime rengti diskusiją.

Joje esą būtų aptariamos informacinių karų, vykdomų prieš Lietuvą, metodikos, Rusijos „minkštųjų galių“ pasireiškimo Lietuvoje apraiškos, bei tai, kokių prevencinių priemonių turi imtis Lietuva, kad įvairiose srityse apsisaugotų nuo tokių grėsmių, taip pat ir nuo to, kad atskiri Seimo nariai ar politikai sąmoningai ar nesąmoningai netaptų tokių „minkštųjų galių“ realizavimo įrankiais.

Neseniai pati D.Grybauskaitė buvo kviečiama liudyti prokurorams dėl VSD pažymos nutekinimo, tačiau pareigūnai iš prezidentūros gavo raštą, jog ji parodymų neduos.

Spalio pabaigoje BNS paviešinus Valstybės saugumo departamento (VSD) informaciją apie galimas Rusijos informacijos atakas, VSD prašymu prokuratūra ir Specialiųjų tyrimų tarnyba pradėjo tyrimą dėl slaptos pažymos paviešinimo. Po mėnesio VSD pakeitė slaptumo žymą, sumažinusi jos lygmenį.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Artūras Paulauskas pranešė, jog įtarimai šioje byloje yra pareikšti prezidentės vyriausiajai patarėjai Daivai Ulbinaitei.

Vyginto Skaraičio/BFL nuotr./Zigmas Vaišvila
Vyginto Skaraičio/BFL nuotr./Zigmas Vaišvila

Z.Vaišvila: prezidentė pati save kompromituoja

Konservatorių prezidentės kompromitavimu kaltinamas Z.Vaišvila teigia, kad šis konservatorių laiškas yra visiškai beraštiškas ir sąmoningai klaidinantis. Jis primena, kad fiziką studijavo kartu su konservatorių pirmininku Andriumi Kubiliumi Vilniaus universitete, o Dubnoje tik stažavosi.

„A.Kubilius yra mano grupiokas, mano vestuvių pirmasis pabrolys. Jis puikiai mane žino. Jeigu žmogus apsisprendė meluoti, tai nieko negaliu padaryti", – piktinosi, kad atvirame laiške jo biografiją konservatoriai iškraipo Z.Vaišvila.

Tuo tarpu savo pasisakymų apie prezidentę Z.Vaišvila taip pat nelaiko kompromitavimu. Anot jo, prezidentė slėpdama savo biografiją pati save yra jau pakankamai sukompromitavusi.

„Prezidentę kompromituoja jos veikla ir slepiama biografija. Tai, kad ji ėmė iš M.Burokevičiaus atlyginimą ir dirbo ten po to, kai A.Brazauskas atsiskyrė. Pažiūrėkite Sausio 13-osios bylą. (...) Mano pareiškimo dėl apkaltos jai biografijos slėpimas yra vienas iš argumentų, o tai, kad savo biografijos klausimus ji bandė padaryti ir valstybės paslaptimi, tai toliau jau nėra kur, kaip rusai sako", – sako signataras. 

Jis ragina konservatorius, jei jau jie mano, kad VSD pažymos turinys yra vertas viešo aptarimo, pabandyti konferencijai pateikti ir atspausdintą jos tekstą.

Valdas Vasiliauskas
Valdas Vasiliauskas

V.Vasiliauskas: dar nepradėjau kritikuoti

Seimo narys V.Vasiliauskas pripažino, kad yra tarp prezidentės kritikų, tačiau tikino kritikuojąs tik jos veiklą energetiniuose projektuose ir nesutarimų su Seimu kurstymą.

„Pralinksmino tas laiškas, nes niekur nekalbėjau apie prezidentės apkaltą ir apskritai dar nepradėjau jos rimtai kritikuoti. (...) Šis laiškas, kaip ir ta pažyma, kurią nutekino Daiva Ulbinaitė, tik bando visus kritikus pavadinti spectarnybų agentais, tarpininkais", - kalbėjo V.Vasiliauskas.

Pasak jo, išplatinę šį laišką konseravtoriai prisistato dar nesuburto D.Grybauskaitės rinkimų štabo neformaliais dalyviais.

Seimo narys tikina svarstantis galimybę dėl šio laiško kreiptis į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją, nes jame esą iškraipomi ir jo biografijos faktai dėl kelionės į JAV okupacijos metais.

„Mes tai darėme per komercinę organizaciją, o ne per „Tėviškės" draugiją, su kuria važiuodavo saugumiečiai. Jei su „Tėviške" važiavęs būčiau, tai insinuacija, ko gero, būtų teisinga, nes ten tik agentai važiuodavo", - sakė jis.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas A.Paulauskas tvirtino kol kas jokio konservatorių laiško negavęs ir jį komentuoti atsisakė.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min