Dabar populiaru
Publikuota: 2017 kovo 4d. 12:23 , Atnaujinta: 2017 kovo 4d. 18:26

Konservatorių suvažiavime džiaugtasi Gabrieliaus Landsbergio pergale: „Tai vidinės demokratijos triumfas“

Gabrielius Landsbergis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos XXII neeilinis suvažiavimas

Po pirmalaikių partijos lyderio rinkimų, kuriuos užtikrintai, jau per pirmąjį turą, laimėjo Gabrielius Landsbergis, didžiausia opozicinė partija Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai susirinko į neeilinį suvažiavimą Vilniuje – jau 22-ąjį. Čia tradiciškai kalbėta apie ambicingus planus Lietuvai.

Suvažiavimo dalyvius pasveikino Seimo nariai Monika Navickienė ir Mantas Adomėnas, kurie išreiškė viltį, kad sueiga bus istorinė: „Mes esame ne tik politinė partija, bet ir dvasinė bendruomenė.“

„Kurią partiją labiausiai laimina Dievas? – šypsodamasis klausė ir tada plojimų klausėsi kunigas Algirdas Toliatas. – Atsakymas gana paprastas: tą, kuri geriausiai vykdo Dievo darbus.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos XXII neeilinis suvažiavimas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos XXII neeilinis suvažiavimas

Linkiu, kad sugebėtumėte susiderinti tarpusavyje. Orkestras – ne vienas instrumentas. Visi instrumentai reikalingi – ir valdantieji, ir opozicija. Misija viena – Lietuva.“

„Esame brandžios demokratijos partija, nebijanti permainų. Mūsų partija – ta pionierė, kuri parodė, kad nereikia bijoti rinkimų partijos viduje. Tai yra nuostabi, pažangi praktika“, – kalbėjo įtakinga partietė Irena Degutienė.

Ji tokiais žodžiais pakvietė į sceną ir patį G.Landsbergį, kurį salė pasitiko stovėdama ir mojuodama Lietuvos vėliavomis.

„Jau antrą kartą stoviu prieš jus dėkodamas už suteiktą pasitikėjimą. Vadovauti TS-LKD neabejotinai yra didžiausias iššūkis mano gyvenime“, – teigė G.Landsbergis, iškart padėkojęs buvusiems savo varžovams.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos XXII neeilinis suvažiavimas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos XXII neeilinis suvažiavimas

„Nurimus rinkimų aistroms metas kibti į neatidėliotinus reikalus. Pirmasis jų – vienybė. Todėl šiandien sakau: aš esu krikščionis demokratas. Aš esu Politinių kalinių ir tremtinių sąjungos narys.

Gabrielius Landsbergis: „Nebenoriu dalinimosi į labiau ar mažiau mylinčius Lietuvą – skaldydamiesi tik atstumiame žmones ir griauname tarpusavio pasitikėjimą“

Nebenoriu dalinimosi į labiau ar mažiau mylinčius Lietuvą – skaldydamiesi tik atstumiame žmones ir griauname tarpusavio pasitikėjimą“, – apie netylančias kalbas dėl konservatorių vidinių rietenų svarstė G.Landsbergis.

Kritikos valdžiai – nedaug

Jis kalbėjo ir apie smurto šeimoje problemą, pagalbą jaunoms šeimoms, socialinių darbuotojų trūkumą šalyje, universitetų pertvarką.

Žinoma, ir apie nomenklatūrą bei „ūsuotų bebrų šėryklas“ valstybinėse įmonėse.

„Esame maži, bet orūs ir tvirti savo dvasia. Anksčiau tai griaudavo imperijas, dabar tai gali padėti sustabdyti nesaugių atominių elektrinių statybas“, – teigė G.Landsbergis.

„Norime būti saugūs? Tapkime tokie, koks šiandien yra Izraelis. Tokia ambicija turi tapti valstybės politikos dalimi. Taip, reikalingi nuoseklūs žingsniai – išlaidų gynybai augimas, visuotinė karo tarnyba, reali kibernetinė gynyba ir skaitmeninė kariuomenė“, – teigė G.Landsbergis.

Jis taip pat išsakė kritikos valdantiesiems – dėl mažų ambicijų kovojant su smurtu artimoje aplinkoje, piktnaudžiavimo valstybinėse įmonėse.

„Naujosios vyriausybės programoje skaitome, kad per ketverius metus smurtą patiriančių asmenų skaičių ketinama sumažinti nuo 29 iki 26 procentų. Ar tai yra mūsų pažadas kitiems kenčiantiems? Trimis procentais sumažintas žuvusių, skriaudžiamųjų skaičius?

Ar tai viskas, ką norime ir įstengiame padaryti? Ar toks yra mūsų didysis tikslas? Nesutinku“, – pareiškė TS-LKD pirmininkas.

„Valstybinės įmonės jau seniai tapusios nomenklatūros, ūsuotų bebrų prieglauda. Socialdemokratų, neradusių kitur darbo, įdarbinimo įstaigomis. Manote sutapimas, kad jos vis niekaip negali išmokėti valstybei dividendų? Bet kodėl vis atsiranda pinigų išlaikyti prabangius biurus, finansuoti keliones į šiltus kraštus? Nejau dar tikime, kad tai prisideda prie „strateginių tikslų“?

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos XXII neeilinis suvažiavimas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos XXII neeilinis suvažiavimas

Dažniausiai atsikartojantis argumentas – negalime uždaryti kokios nors ūsuotų bebrų šėryklos, kadangi reikia išsaugoti darbo vietas regionuose. Valstybės uždavinys nėra išsaugoti darbo vietas valstybės įmonėse, pabrėžiu – valstybės įmonėse. Įmonės turi nevogti, mokėti dividendus ir užtikrinti kitas valstybės joms pavestas funkcijas“, – kalbėjo jis.

Vėliau kalbėdamas žurnalistams G.Landsbergis aiškino, kad Vyriausybės programos įgyvendinimo priemonių plano projekte trūksta politinės valios realioms reformoms.

„Kaip kažkas pasakė, trūksta vienintelio dalyko – taikos pasaulyje – įrašyti ir tada bus viskas apibrėžta. Tu negali turėti ir mažų mokesčių, ir geros socialinės aplinkos, tu negali turėti ir prieinamo švietimo visiems, kad kiekvienam mokykla būtų jo kieme, ir geriausių švietimo sąlygų.

G.Landsbergis: „Neskubėčiau daryti išvadų dėl perėjimo į valdančiąją daugumą. Tačiau mes galime kalbėti apskritai apie kitokią politinę kultūrą.“

Akivaizdu, kad kažkur tu turi paaiškinti žmonėms, kad taip, galbūt Šiauliuose reikia uždaryti universitetą, gal jis nebegali veikti toliau taip, kaip jisai veikė iki šiol. Ir tai yra politinės valios klausimas pasakyti vieną kartą – stop, tai turi keistis. Ir prisiimti už tai atsakomybę. Šiandien akivaizdu, kad bandoma lyg kai kuriose vietose pravinguriuoti“, – kalbėjo jis.

Apie permainas koalicijoje nekalba

Kita vertus, kritikos valdantiesiems G.Landsbergis šiaip jau gailėjo. Be to, iškalbinga, kad į suvažiavimą atvyko valdančiųjų atstovas, premjeras Saulius Skvernelis.

Ar tai negali reikšti pokyčių valdančiojoje koalicijoje, juolab kad S.Skvernelis ir G.Landsbergis neseniai jau buvo susitikę?

„Neskubėčiau daryti išvadų dėl perėjimo į valdančiąją daugumą. Tačiau mes galime kalbėti apskritai apie kitokią politinę kultūrą. Šiandien yra pirmas kartas, kai valdančiųjų premjeras apsilankė opozicinės partijos suvažiavime. To anksčiau nebuvo, bet tai geras ženklas, vakarietiškos kultūros simbolis.

Premjeras kalbėjo apie bendro darbo, svarbių projektų poreikį. Nors ir nesiveržiame, gink Dieve, į vyriausybę, į valdžią, kai kurie darbai Lietuvoje tikrai turi vykti“, – žurnalistams sakė G.Landsbergis.

„Įmanomas planas“, jog socialdemokratų mažuma valdančiojoje daugumoje pati įsivarys save į kampą.

Kita vertus, konservatorių atstovai 15min neoficialiai prasitarė, kad „įmanomas planas“, jog socialdemokratų mažuma valdančiojoje daugumoje pati įsivarys save į kampą. Tiesa, esą daug kas priklauso nuo artėjančių Socialdemokratų partijos lyderio rinkimų.

„Manyčiau, kad socdemai gali įvaryti pleištą dar giliau. Bet pirmiausia jie turi apsispręsti, ko nori. Pavyzdžiui, jei jie išsirinks Mindaugą Sinkevičių (ūkio ministrą, – red.), tuomet jie persigrupuos. Visgi mūsų parama vyriausybei įmanoma, kad ir neoficiali. Mano galva, tai pats idealiausias variantas.

O net jei koalicija pasikeistų oficialiai, nedaug kas keistųsi – trys keturios ministrų galvos“, – 15min teigė vienas konservatorių.

„Esminius dalykus mes privalome padaryti kartu. Aš tikrai nesu čia tam – galbūt kažkie politologai pradės vartalioti teorijas, kad (atvykau prašyti) paremti Vyriausybę – Vyriausybė negriūva, ji tvirtai stovi. Aš esu tam, kad parodytume, jog mes galime kurti kitas tradicijas ir kartu daryti pokyčius“, – sakė pats S.Skvernelis.

Liberalai padovanojo dėžę

Suvažiavimo dalyvius pasveikinęs premjeras iškart juokais pasidžiaugė, kad jo niekas nenušvilpė.

„Turime unikalią galimybę keisti valstybę ir keisti visuomenę. Yra tikslai, dėl kurių reikia peržengti per save, per ambicijas, nuoskaudas, asmeniškumus. Noriu tikėti, kad galime susivienyti ne tik prieš priešą, bet ir vykdydami reikalingas permainas.

Taip, esame skirtingi, bet šiandien yra tas momentas, kai turime padaryti pokyčius kartu“, – kalbėjo ministras pirmininkas.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos XXII neeilinis suvažiavimas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos XXII neeilinis suvažiavimas

S.Skvernelis, pavadinęs teigiamu signalu faktą, kad į opozicinės partijos suvažiavimą atvyksta valdančiųjų atstovas, pavadino TS-LKD „vidinės demokratijos pavyzdžiu“.

„Jūsų lyderiui viskas dar priešakyje. Titulas dar bus, ir noriu palinkėti dirbti ne dėl titulo, o dėl Lietuvos“, – teigė premjeras, G.Landsbergiui padovanojęs knygą „Lyderis be titulo“.

Tai tikriausiai aliuzija į tai, kad G.Landsbergis neturi oficialaus opozicijos lyderio statuso, nors valdantieji jį tokiu laiko.

Liberalų sąjūdžio vardu jis konservatorių lyderiui G.Landsbergiui – beje, geltonoje dėžutėje, apie kurią net nelabai linksmai iškart pajuokavo – įteikė simbolinę dovaną – medinį Rūpintojėlį.

Liberalų sąjūdžio pirmininko pavaduotojas Petras Auštrevičius irgi pagyrė konservatorius už tai, kad jie taip viešai, demokratiškai ir konkurencingai renka pirmininką: „Sveikinu Gabrielių.“

„Jūsų partija yra rimta, su jumis galima dirbti. Jūs laikotės žodžio. Projektas „Lietuva“ nebaigtas. Turime dar ilgą darbotvarkę – kad ir apie kurį regioną kalbėtume“, – sakė P.Auštrevičius.

Liberalų sąjūdžio vardu jis konservatorių lyderiui G.Landsbergiui – beje, geltonoje dėžutėje, apie kurią net nelabai linksmai iškart pajuokavo – įteikė simbolinę dovaną – medinį Rūpintojėlį.

Į TS-LKD taip pat kreipėsi Europos Sąjungos ambasadorius Rusijoje Vygaudas Ušackas, priminęs, kad Bendrija „yra atsidūrusi egzistencinėje krizėje“, ir paraginęs partiją pirmąją pradėti svarstyti apie šią savaitę pasirodžiusius ES ateities scenarijus.

Partijos garbės pirmininkas, profesorius Vytautas Landsbergis suvažiavime dalyvauti negalėjo dėl kitų įsipareigojimų, tad sveikinimą perdavė vaizdo žinute.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos XXII neeilinis suvažiavimas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos XXII neeilinis suvažiavimas

„Negaiškite laiko formaliems ginčams dėl žodžių ar postų. Tėvynės Sąjunga gyvybiškai reikalingai mūsų valstybei, todėl turi atrodyti gerai – už tai atsakingas kiekvienas“, – perdavė V.Landsbergis, šiuo metu viešintis už Atlanto.

Nacionaliniai susitarimai dėl švietimo ir krašto apsaugos

„Apibrėšime esminius klausimus ir temas, į kurias ateinančius metus koncentruosime savo politinę energiją, žinias ir gebėjimus“, – anksčiau teigė partijos pirmininku vasarį perrinktas G.Landsbergis.

TS-LKD pirmininkas pirmą kartą išrinktas ketveriems metams – iki šiol kadencija trukdavo dvejus metus.

Konservatoriai šeštadienio suvažiavime taip pat priėmė tris rezoliucijas, kuriomis įsipareigojo remti sprendimus dėl švietimo reformos, skurdo mažinimo, pagalbos Ukrainai ir narystės EBPO, kovą prieš korupciją, iniciatyvą dėl priešinimosi Astravo atominei elektrinei.

TS-LKD įpareigojo savo frakciją Seime remti Vyriausybės pastangas įgyvendinti Nacionalinio Saugumo strategiją, siekti NATO pajėgų nuolatinio buvimo ir finansavimo gynybai didinimo. Siekiant šių tikslų partija rengiasi siūlyti atnaujinti 2014 metų partijų susitarimą dėl užsienio, saugumo ir gynybos politikos strateginių gairių.

Taip pat konservatoriai ruošiasi siekti nacionalinio susitarimo dėl naujos švietimo koncepcijos parengimo, ugdymo turinio tobulinimo, gerinti mokyklų valdymą, įdiegti mokytojų kokybės vertinimo sistemą ir teikti mokytojams pagalbą, didinti profesijos prestižą ir užtikrinti geresnį rengimą, taip pat pertvarkyti Lietuvos universitetus, kolegijas bei profesines mokyklas.

Galiausiai šeštadienį buvo patvirtinti partijos pirmininko Garbieliaus Landsbergio pavaduotojai.

Į šias pareigas naujai paskirti Seimo nariai Mantas Adomėnas ir Monika Navickienė ir Vilniaus tarybos narys Adomas Bužinskas.

Pirmosios pavaduotojos pareigas ir toliau eis Irena Degutienė, darbą tęs ir iki šiol pirmininko pavaduotojais dirbę Seimo nariai Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė ir Dainius Kreivys.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Petras Auštrevičius, Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Saulius Skvernelis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Petras Auštrevičius, Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Saulius Skvernelis

Savo darbo partijos pirmininko komandoje nebetęs Aistė Gedvilienė, Šarūnas Vaitkus ir Vincė Vaidevutė-Margevičienė.

Buvęs Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos pirmininkas Andrius Kubilius toliau vadovaus partijos Politikos komitetui. Komitetas rūpinasi partijos tapatybe ir jos politikos tęstinumu.

Didžiausios opozicinės partijos – TS-LKD – pirmininku G.Landsbergis išrinktas vasario 12 dieną vykusiuose tiesioginiuose rinkimuose. G.Landsbergis surinko 62 proc. balsų, partijos pirmininku jis perrinktas per pirmąjį turą.

Šie konservatorių pirmininko rinkimai buvo išankstiniai. Paankstinti partijos lyderio rinkimus paprašė G.Landsbergis, jis teigė norįs pasitikrinti pasitikėjimo mandatą partijoje po Seimo rinkimų.

Pirmą kartą šios partijos pirmininkas išrinktas ketveriems metams. Iki šiol jo kadencija trukdavo dvejus metus. G.Landsbergis TS–LKD vadovauja nuo 2015 metų balandžio.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

08:55
00:20
46:42

Esports namai

Lietuviškas verslas

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min