Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Konstitucinis Teismas:L.Karalius ir A.Sacharukas šiurkščiai pažeidė Konstituciją ir yra verti apkaltos (Papildyta 18.10 val.)

Linas Karalius
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Linas Karalius
Šaltinis: 15min
0
A A

Konstitucinis Teismas (KT) trečiadienį paskelbė nutaręs, kad Seimo Krikščionių partijos frakcijos nariai Aleksandras Sacharukas ir Linas Karalius verti apkaltos.

KT teigimu, A.Sacharuko naudojimasis L.Karaliaus parlamentaro kortele šiurkščiai pažeidė Konstituciją. L.Karaliaus išvykimas į kelionę ir dėl to nedalyvavimas Seimo posėdžiuose taip pat šiurkščiai pažeidė Konstituciją.

(Papildyta 17.11 val. ) KT išvadoje konstatuota, kad parlamentaras A.Sacharukas Seimo 2010 m. sausio 14 ir 19 d. plenariniuose posėdžiuose naudojosi Seimo nario L.Karaliaus pažymėjimu ir 8 kartus sąmoningai balsavo už jį priimant įstatymus bei kitus Seimo aktus.

„Seimo nario A. Sacharuko veiksmai – naudojimasis Seimo nario L. Karaliaus Seimo nario pažymėjimu Seimo plenariniuose posėdžiuose ir sąmoningas balsavimas už jį prieštarauja Konstitucijai. KT konstatavo, kad tokiais veiksmais Seimo narys A.Sacharukas šiurkščiai pažeidė Konstituciją ir sulaužė priesaiką“, – išvadą trečiadienį paskelbė KT pirmininkas Kęstutis Lapinskas.

KT taip pat konstatavo, kad „L.Karaliaus veiksmai – išvykimas į užsienio kelionę ir dėl to nedalyvavimas be pateisinamos priežasties 2010 m. sausio 13, 14, 19, 20, 21 d. vykusiuose Seimo plenariniuose posėdžiuose, 2010 m. sausio 15, 20 d. vykusiuose Seimo Sveikatos reikalų komiteto posėdžiuose, prieštarauja Konstitucijai.“ Anot KT, šiais veiksmais L.Karalius sulaužė Seimo nariopriesaiką ir šiurkščiai pažeidė Konstituciją.

„Jeigu prokuratūra žmogų kokioje nors kitoje byloje apkaltina dėl daugybės kitų dalykų, o teismas įrodo kaltę, tai jis nėra kaltas? Jis yra kaltas. Ir kaltas yra Seimo narys, sulaužęs priesaiką. Aš manau, kad daugiau nieko nebėra kalbėti“, – įsitikinęs K.Masiulis.Pats L.Karalius išgirdęs KT išvadą žurnalistams atsisakė ją komentuoti. A.Sacharukas trečiadienį nepasirodė KT rūmuose, telefonu 15min.lt su juo susisiekti nepavyko.

(Papildyta 17.27 val.) Dabar KT išvados bus paskelbtos „Valstybės žiniose“, taip pat – oficialiai apie verdiktą informuotas Seimas. Tuomet Seimo valdyba turės neatidėliodama artimiausiu metu paskirti specialiojo posėdžio datą, kurio metu, išklausę abiejų pusių argumentus, parlamentarai balsuos, ar pašalinti iš Seimo A.Sacharuką ir L.Karalių. Tai įvyks, jeigu už tai slaptu balsavimu pasisakys bent 85 Seimo nariai.

Laikinosios Seimo komisijos, nagrinėjusios ar dėl A.Sacharuko ir L.Karaliaus veiksmų verta kreiptis į KT, pirmininkas, Kęstutis Masiulis trečiadienį sakė nesąs tikras, ar parlamentarai atims mandatus iš kolegų.

„Aš esu pesimistas. Tikrai esu pesimistas, matydamas, kaip vyko A.Sacharuko patraukimas baudžiamojon atsakomybėn, kaip vyko daug paprastesnės bylos dėl Petro Gražulio, dėl Kazimiero Uokos. Bet nenorėčiau iš anksto prognozuoti“, – kalbėjo K.Masiulis.

Tuo tarpu jo pavaduotojas komisijoje Vytenis Povilas Andriukaitis tvirtino, kad Seimo nariai neturi kito kelio kaip tik atsisveikinti su dviem „krikščionimis“, mat taip pat yra saistomi Konstitucijos ir Seimo nario priesaikos, todėl negali prieštarauti KT verdiktui.

„Čia jokio priešinimosi būti negali. KT nutarimas yra liepiamasis arba imperatyvus. Jis nepalieka jokio kito sprendimo galimybės“, – įsitikinęs parlamentaras.

(Papildyta 18 val) Nurodęs, jog abu „krikščionys“ šiurkščiai pažeidė Konstitucija, KT atmetė nemažai apkaltos rengėjų parlamente išvardytų kaltinimų.

KT konstatavo, jog tai, kad L.Karalius užsienio kelionės metu naudojosi jam kaip Seimo nariui išduotu diplomatiniu pasu, neprieštarauja Konstitucijai.

Taip pat Teismas nutraukė tyrimą dėl kitų L.Karaliaus veiksmų, kuriuos savo kaltinimuose mini Seimas. Apkaltos galimybes šiam parlamentarui nagrinėjusi komisija buvo nustačiusi, kad „krikščionis“ išgalvotais ir tikrovės neatitinkančiais faktais dangstydamas savo nedalyvavimą 2010 m. sausio 15, 20 d. vykusiuose Seimo Sveikatos reikalų komiteto posėdžiuose, tyčia melavo Seimui. Taip pat KT nesigilino į tai, kad išvykdamas iš Lietuvos L.Karalius savo Seimo nario pažymėjimą galimai sąmoningai paliko parlamente ir dėl to susidarė sąlygos šiuo pažymėjimu pasinaudoti kitam asmeniui.

Tyrimas nutrauktas ir dėl A.Sacharuko veiksmų, kuriais jis, anot Seimo kaltinimų, viešojoje erdvėje išsakė tikrovės neatitinkančius teiginius apie balsavimo už Seimo narį L.Karalių aplinkybes, konstitucingumo.

Komentuodamas šiuos dalykus K.Masiulis tvirtino, jog tai, kad iš KT atmetė keletą kaltinimų, nėra svarbus argumentas Seimui balsuojant dėl L.Karaliaus ir A.Sacharuko mandato panaikinimo.

 „Jeigu prokuratūra žmogų kokioje nors kitoje byloje apkaltina dėl daugybės kitų dalykų, o teismas įrodo kaltę, tai jis nėra kaltas? Jis yra kaltas. Ir kaltas yra Seimo narys, sulaužęs priesaiką. Aš manau, kad daugiau nieko nebėra kalbėti“,  – įsitikinęs parlamentaras.

Žurnalistų  paklaustas, ar tikisi, jog neigiamą KT verdiktą išgirdę Seimo nariai atsistatydins patys, K.Masiulis kalbėjo, jog tai būtų garbingas žingsnis, bet sakė nemanąs, kad tai gali įvykti.

Generalinė prokuratūra A.Sacharuko veiksmuose balsuojant L.Karaliaus kortele įžvelgė galimus Baudžiamojo Kodekso pažeidimus, todėl prašė Seimo panaikinti jo teisinę neliečiamybę. Tačiau balsuojant parlamente pritrūko balsų. A.Sacharukui netekus parlamentaro mandato, prokurorai vėl galėtų grįžti prie šios bylos.

Pašalinus L.Karalių ir A.Sacharuką iš Seimo, jų vietas turėtų užimti Tautos prisikėlimo partijos Seimo rinkimų sąrašo nariai, mat šiedu politikai į parlamentą pateko būtent pagal šį sąrašą. Tokiu būdu 69 vietas parlamente turinti valdančioji koalicija praplėstų savo gretas iki 71 politiko.

(Papildyta 18.10 val.)  Didžiausia Seime Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcija nutarė, kad „laikysis principingos pozicijos“ dėl A.Sacharuko ir L.Karaliaus. Konservatoriai –krikdemai, „siekdami, kad nebūtų bereikalingo laiko vilkinimo, siūlo patiems prasižengusiems parlamentarams atsisakyti mandato“.
 
„Šiuo metu Seimo laukia daug kitų visuomenei svarbių darbų, todėl jei minėti Seimo nariai dar turi garbės jausmo, raginame juos pačius trauktis iš Seimo“, – teigė partijos pirmininkas Andrius Kubilius.
 

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min