TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Konstitucinis Teismas: pensijos dirbantiems pensininkams buvo sumažintos neteisėtai

Pensininkė
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Pensininkė
Šaltinis: 15min
0
A A

Konstitucinis Teismas (KT) pirmadienį paskelbė, kad laikinai sumažinusi senatvės pensijas valdžia nepažeidė Pagrindinio įstatymo, tačiau antikonstitucinėmis pripažino teisės aktų nuostatas, kuriomis buvo nurėžtos pensijos dirbantiems pensininkams. KT taip pat nusprendė, kad neteisėtai buvo apribotos valstybinės pensijos.

Išmokos dirbantiems pensininkams 2,5-70 proc. buvo nukirptos 2010 metų pradžioje.

KT sprendime teigiama, kad taip buvo pažeista Pagrindiniame įstatyme įtvirtinta galimybė kiekvienam žmogui laisvai pasirinkti darbą bei verslą.

KT nutarime pažymėjo, kad susidarius ypatingai padėčiai, kai neįmanoma sukaupti tiek pinigų, kiek reikia pensijoms mokėti, pensijos gali būti mažinamos, tačiau tai darant negalima diskriminuoti nei vienos pensijas gaunančiųjų grupės.

Prieštaraujančiomis Pagrindiniam įstatymui pripažintos Laikinojo įstatymo nuostatos, kuriomis dirbantiems ar tam tikru verslu užsiimantiems senatvės ir valstybinių pensijų gavėjams pensijos buvo sumažintos vien dėl to, kad jie dirba ar užsiima verslu. Anot KT, negalima taikyti tokio teisinio reguliavimo, kad dirbantiems ir verslaujantiems pensininkams dėl to senatvės pensija mažinama labiau nei kitiems. Teismas pabrėžė, kad tai taikytina ir valstybinėms pensijoms.

Konstitucijai prieštaraujančiu pripažintos ir kai kurios Valstybinių pensijų įstatymo nuostatos. Teismo teigimu, teisinis reguliavimas, kuriuo sumažinta maksimalaus valstybinių pensijų riba, pažeistos iki sunkios ekonominės padėties susidarymo valstybėje buvusios nustatytos valstybinių pensijų dydžių proporcijos.

Taisyti klaidoms – pusmetis

KT nusprendė, kad šis nutarimas oficialiai įsigalios antroje rugsėjo pusėje. KT pirmininkas Kęstutis Urbaitis teigė, kad Teismas gali pats nuspręsti, kada oficialiai paskelbti nutarimą, kad įstatymų leidėjai turėtų laiko pakeisti Konstitucijai prieštaraujančias teisės aktų nuostatas.

„Jeigu nutarimas būtų oficialiai paskelbtas iškart po jo viešo paskelbimo, atsirastų kai kurių valstybinių pensijų teisinio reguliavimo neapibrėžtumas, kuriam pašalinti reikalingas tam tikras laikas ir dėl kurio galėtų būti iš esmės sutrikdytas ar net laikinai nutrauktas valstybinių pensijų mokėjimas“, – įsitikinęs Teismas. 

Algirdas Sysas: „Konstitucinis Teismas įrodė tai, apie ką buvo ginčijamasi dvejus metus. Buvo ginčijamasi ir kada buvo priimami tie įstatymai. Konstitucinis Teismas visgi konstatavo, kad tos nuostatos dėl mažinimo, kurios galiojo dvejus metus, prieštaravo Konstitucijai“, – pirmadienį po Konstitucinio Teismo posėdžio sakė A.Sysas.

Jis teigė visuomet balsavęs prieš pensijų mažinimą.

„Lietuva, ko gero, liko vienintelė šalis, kuri krizės laikotarpiu sumažino ir atlyginimą, ir pensijas. Kaimyninė Latvija trumpam buvo tą padariusi, bet po Konstitucinio Teismo sprendimo viską grąžino. Lietuva liko vienintelė šalis, kuri sunkmečiu sumažino pensininkams pensijas, ir neproporcingai, labiausiai – dirbantiems pensininkams“, – sakė A.Sysas.

Jis sukritikavo Vyriausybės priimtus sprendimus dėl krizės mažinti ir atlyginimus, ir pensijas.

„Buvo nueita tuo keliu, kad vienu metu mažino ir pensijas, ir atlyginimus. Atlyginimų mažinimą galėjo padaryti per progresinius mokesčius, ir valstybė būtų išlošusi, ir „Sodra“ būtų praradusi mažiau pinigų, kurie įplaukė į „Sodrą“. Buvo kelių, bet dabartinė Vyriausybė pasirinko tokį kelią“, – sakė A.Sysas.

Andrius Kubilius: „Esminiai dalykai, dėl ko Seime vyko ginčai porą metų, kai opozicija ginčijo mūsų sutarimą su socialiniais partneriais, kad krizės laikotarpiu reikia mažinti visas išlaidas, tame tarpe ir pensijas, ir socialines pensijas, tai Konstitucinis Teismas mūsų principinę nuostatą pripažino atitinkančia Konstituciją“, – žurnalistams pirmadienį sakė premjeras.

A.Kubiliaus teigimu, KT „keletas pastabų“ dėl pensijų sumažinimo dirbantiems pensininkams ir valstybinių pensijų bus atsakingai išnagrinėtos ir įvertintos. Pasak premjero, Vyriausybė Seimui per mėnesį pateiks siūlymus, kaip kompensuoti sumažintas pensijas.

„Aš noriu pastebėti, kad Vyriausybė yra pritarusi principinėms nuostatoms – koncepcijai – dėl sumažintų pensijų kompensavimo ir jau buvo numatyti šiek tiek skirtingi kompensavimo dalykai, kiek tai liečia socialines pensijas ir dirbančiųjų pensininkų pensijas. Tam, kad kompensavimas būtų pradėtas realizuoti, turi būti priimtas specialus įstatymas. Tikiu, kad Vyriausybė artimiausiu metu atsižvelgdama ir į paskutinius Konstitucinio Teismo sprendimus, pataisiusi sumažintų pensijų kompensavimo įstatymą, jį pateiks Seimui“, – sakė A.Kubilius.

Paprašytas sukonkretinti, kada parlamentą galėtų pasiekti įstatymo projektai, ministras pirmininkas pažymėjo, kad „Seimas bet kuriuo atveju rinksis tiktai kovo mėnesį, tai mes turime dar maždaug mėnesį tam, kad suderintume visas nuostatas“.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min