Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kontrabanda įtarti ar dažnai per valstybės sieną vykstantys gyventojai turės pagrįsti savo turtą

Valstybės siena
Kęstučio Vanago/BFL nuotr. / Valstybės siena
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – VMI) informuoja, jog kai kurie gyventojai, kurie Muitinės departamento (toliau – MD) pateiktais duomenimis, šiemet itin dažnai kirsdavo valstybės sieną su Baltarusijos Respublika ir Rusijos Federacija, bus paprašyti pateikti pagrįstus paaiškinimus Mokesčių inspekcijai, iš kokių lėšų jie įsigijo prabangų turtą, vykdė stambius ekonominius sandorius ir panašiai. Tuo tarpu asmenys, įtariami užsiimantys kontrabandos organizavimu ir vykdymu, sulauks išsamių patikrinimų dėl pajamų apmokestinimo ir turto įsigijimo šaltinių pagrindimo.

Muitinės departamentas ir Valstybės sienos apsaugos tarnyba prie LR Vidaus reikalų ministerijos (toliau – VSAT), identifikavo gyventojus, kurie pastaruoju metu itin dažnai kirsdavo valstybės sieną, kaip įtariama, siekdami atsigabenti ir realizuoti vidaus rinkoje akcizais apmokestinamas prekes – dažniausiai benziną ir tabako gaminius. Taip pat nustatyti asmenys, kurie, institucijų turimais duomenimis, verčiasi kontrabanda, pvz., jie yra buvę sulaikyti gabenant nelegalias prekes. Iš bendradarbiaujančių institucijų gavusi minėtą informaciją, VMI sulygino ją su kitų duomenų bazių duomenimis (pvz., apie asmenų valdomą prabangų turtą, vykdytus turto perleidimo sandorius, asmenų darbo santykių istoriją ir kt.) bei išrinko rizikingiausius asmenis ir juos patikrins.

„Dėl itin dažno valstybės sienos kirtimo, kaip įtariama, siekiant parsigabenti ir neteisėtai realizuoti šalyje akcizais apmokestinamas prekes (kurą, alkoholį, cigaretes) pirmajame etape pasirinkome daugiau kaip 30 šalies gyventojų, o dėl galimo kontrabandos vykdymo dėmesys atkreiptas į daugiau nei 100 asmenų. Pažymėtina, kad, atliekant rizikingiausių asmenų atranką, didelis dėmesys buvo skirtas vertinimui, ar jie ir jų šeimos turi kitų teisėtų pajamų šaltinių. Gyventojai, kuriuos Mokesčių administratorius tikrins, inspekcijai privalės pagrįsti neatitikimą tarp turimo turto bei legaliai gaunamų pajamų, bus nustatomos ir vertinamos visos šeimos išlaidos“, – pasakoja VMI prie FM viršininko pavaduotojas Artūras Klerauskas, akcentuodamas, kad bus tikrinami tik patys rizikingiausi mokesčių mokėtojai ir jų sutuoktiniai bei kiti šeimos nariai.

Mokesčių administratoriaus dėmesio, pavyzdžiui, sulauks gyventojas, kuriam buvo pareikšti įtarimai dėl kontrabandos, jis pastaruosius metus gaudavo tik minimalų atlyginimų, tačiau jo valdomo nekilnojamojo turto vertė siekia keletą milijonų litų. Pagrįsti, iš kokių pajamų įsigytas turtas ir iš ko pragyvena šeima turės kontrabanda įtartas niekur nedirbantis pilietis, kurio valdomo turto vertė siekia milijoną litų. 5 autotransporto priemones turintis gyventojas taip pat įtariamas mokesčių slėpimu, mat jam buvo pareikšti įtarimai dėl kontrabandos, o pastaruosius metus niekur nedirbo.

VMI nuolat tikrina gyventojus ir vertina, ar jų valdomas turtas įsigytas iš legalių, apmokestintų pajamų. VMI, MD ir VSAT turimos informacijos apibendrinimas šį kartą sudarė prielaidas tiksliau identifikuoti būtent tuos asmenis, kurie galimai verčiasi kontrabanda ir kurių veikla bus nuodugniai patikrinta.

„Įtariame, kad asmenys, kurie dažnai kerta valstybės sieną, galimai įveža įvairias prekes ir jas realizuoja Lietuvoje, nemokėdami jokių mokesčių. Vėliau už neapmokestintas pajamas, bandant „mėtyti pėdsakus“, turtas įsigyjamas šeimos narių vardu. Kai kurie anksčiau įtarti kontrabanda asmenys valstybę nesėkmingai bando apgauti pateikdami informaciją, kad pragyvena iš individualios veiklos, nors ta veikla, VMI duomenimis, nepelninga. Ir tokie asmenys neturėtų nustebti sulaukę VMI dėmesio“, – teigia A. Klerauskas.

Mokesčių administratorius primena, kad įgytas turtas, kurio įsigijimo teisėtais pajamų šaltiniais asmuo pagrįsti negalės, bus laikomas įgytas iš nustatyta tvarka neapmokestintų lėšų. Nuo tokių sumų bus privaloma sumokėti mokesčius į biudžetą. Informaciją apie turtą, įgytą iš galimai nusikalstamos veikos gautų pajamų, VMI perduos teisėsaugos institucijoms.

Šiandien MD įvyko šios institucijos ir VMI vadovų pasitarimas, kuriame aptartas tolimesnis aktyvus bendradarbiavimas, užkertant kelią kontrabandai.

VMI primena, jog gyventojai apie mokestinius pažeidimus gali pateikti paskambinę VMI pasitikėjimo telefonu 1882, užpildę anketą VMI interneto svetainėje www.vmi.lt arba apsilankę Mokesčių inspekcijos teritoriniame skyriuje.

Apie vykdomą nelegalią veiklą, susijusią su prekyba iš trečiųjų šalių, taip pat galima pranešti Lietuvos muitinės pasitikėjimo telefonu 8 800 55 544.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min