Dabar populiaru
Publikuota: 2014 spalio 30d. 09:48

Kovai su smurtu šeimoje skirta milijonas eurų – aukos gaus pagalbos mygtukus

Smurtas šeimoje.
„Shuterstock“ nuotr. / Smurtas šeimoje.

Tyrimų duomenimis, kas trečia Lietuvos moteris patiria smurtą. Policija kasmet sulaukia daugiau nei 20 tūkst. iškvietimų dėl smurto šeimoje. Pradėta daugiau nei 10 tūkst. ikiteisminių tyrimų. Tačiau teisėsaugos sistema į iškvietimus ne visada sureaguoja operatyviai ir laiku. Lietuvos policijos generalinio komisaro pavaduotojas Renatas Požėla tikina – situacija keisis: netrukus startuos tarptautinis 1 mln. eurų vertės projektas.

Trečiadienio vakarą po festivalio „Nepatogus kinas“ pristatyto filmo „Privatus smurtas“ salėje buvo tylu.

„Filmas sukrėtė, – emocijų neslėpė ir Lietuvos policijos generalinio komisaro pavaduotojas Renatas Požėla. – Bet tokios istorijos vyksta ir mūsų šalyje. Šiuo metu mums kalbant policijos pajėgos reaguoja į analogiškas situacijas viename ar kitame Lietuvos kampelyje.“

Pripažįsta: turime liūdnos patirties

2011 m. gruodžio 15 d. Lietuvoje įsigaliojo Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas. Iki tol smurtas šeimoje buvo laikomas privačiu reikalu, o ne valstybės problema.

R.Požėla sako, kad tokia situacija buvo ydinga. Todėl minėtą įstatymą jis įtrauktų į geriausių įstatymų, priimtų per 24 nepriklausomybės metus, penketuką.  

Pagaliau pasakėme, kad mūsų visuomenė serga. Liga sunkiai pasiduoda gydymui.

„Pagaliau pasakėme, kad mūsų visuomenė serga. Liga sunkiai pasiduoda gydymui. Institucijų veikla, teisėsauga ir teisėtvarka irgi ne visada padaro viską tinkamai. Mes irgi turime liūdnos patirties“, – kalbėjo pareigūnas ir prasitarė apie projektą, leisiantį efektyviau kovoti su smurto šeimoje reiškiniu.

Apmokys 500 pareigūnų, parengs 30 ekspertų

Bendradarbiaujant su kolegomis Norvegijoje, Lietuvos policija įgyvendins 1 mln. eurų vertės projektą, kuriam vadovaus pats R.Požėla.

„Projektą sudarys trys komponentai. Pirmas: mūsų darbuotojų mokymas, kaip identifikuoti smurtą artimoje aplinkoje: ne tik fizinį – įstatyme išvardytos ir kitos smurto rūšys. Be to, mokysimės, kaip tinkamai vykdyti tyriminius veiksmus, dirbant su proceso šalimi. Mokymų metu bus apmokyta apie 500 pareigūnų, bus paruošta apie 30 ekspertų“, – pasakojo projekto vadovas.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Policijos generalinio komisaro pavaduotojas Renatas Požėla
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Policijos generalinio komisaro pavaduotojas Renatas Požėla

Antras projekto komponentas – visuomenės švietimas ir žmogaus teisių užtikrinimas, pagalba aukoms, informuojant apie jų teises.

Aukoms – pirmosios pagalbos mygtukai

Trečiąją projekto sudedamąją dalį R.Požėla vadina viena svarbiausių. Jai bus skirta 25 proc. viso projekto finansavimo – 250 tūkst. eurų.

„Tai – techninės įrangos įsigijimas, pirmosios pagalbos mygtukai, kurie bus įrenginėjami aukų namuose. Šiomis priemonėmis išspręsime problemą, kai auka informaciją teikia telefonu 112, tačiau pagalbos centras ne visada teisingai ją priima“, – aiškino R.Požėla ir apgailestaudamas prisiminė praėjusiais metais Klaipėdos rajone įvykusią tragediją, kai keturių vaikų motina, paskambinusi bendruoju pagalbos numeriu, pranešė, kad atėjo galbūt neblaivus sutuoktinis, nors teismas jam uždraudė artintis prie namų.

Šiomis priemonėmis išspręsime problemą, kai auka informaciją teikia telefonu 112, tačiau pagalbos centras ne visada teisingai ją priima.

Moteris nurodė, kad yra mažamečių vaikų ir laukia pareigūnų.

Pranešimą Klaipėdos vyriausiojo policijos komisariato budėtojai persiuntė rajono budėtojams, tačiau šie į įvykio vietą pareigūnų neišsiuntė. Nesulaukusi pagalbos moteris buvo mirtinai sumušta.
 
R.Požėla sakė, kad smurto artimoje aplinkoje problema aktuali visuose socialiniuose sluoksniuose, tačiau labiau paplitusi tarp žemesnio socialinio sluoksnio gyventojų. Šeimyninių konfliktų skaičius smarkiai išauga nuo kiekvieno mėnesio 10 iki 15 ar 20 dienos, kai žmonės gauna socialines išmokas.

„Tada mūsų pareigūnų pajėgos mobilizuojamos ir jie išeina į tikrą karą“, – apibendrino R.Požėla.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Mano namas

Gaminkite protingai

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min