15min be reklamos
2012 04 24, 18:03

Kovo 11-osios eitynių organizatoriams – LIJOT pripažinimas

Nacionalistinių pažiūrų Lietuvių tautinio jaunimo sąjunga (LTJS), kritikuojama dėl perdėm patriotinių Kovo 11-osios eitynių, sulaukė pripažinimo. Jai pagaliau pavyko tapti tikrąja Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos (LIJOT) nare. Tolerancijos gynėjų manymu, šis sprendimas ne tik menkina šios asociacijos įvaizdį, bet ir reiškia jaunimo politikos fiasko.
Renginio akimirka
Kovo 11-osios eitynės / Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr.

Niekas nebalsavo prieš

LTJS, iki šiol turėjusi stebėtojos statusą, į tikruosius narius priimta savaitgalį vykusioje LIJOT pavasario asamblėjoje. Tam pritarė 19, susilaikė 7 iš dalyvavusių organizacijų, nė vienas delegatas nebalsavo prieš. 

Durys į tikrąją narystę LIJOT tautiniam jaunimui plačiai atsivėrė tik iš penkto karto. Vien pernai jos du kartus buvo užtrenktos. „Kosmopolitinio atspalvio organizacijos stipriai dirba, kad apsuktų galvą kitoms organizacijoms ir pristatytų mus kaip antiįstatymiškai nusiteikusią sąjungą. Džiugu, jog pavyko apsiginti nuo socialdemokratų užkurtos šmeižto ir purvo kampanijos, siekiant susieti mus su ekstremistų išpuoliais užsienyje, jų iniciatyva išmesti mus ir iš narių-stebėtojų gėdingai žlugo“, – dėl tokių sprendimų anksčiau buvo piktinamasi LTJS tinklalapyje. 

Šį rudenį 20-metį švęsianti LiJOT atstovauja jaunimo interesams ir formuojant jaunimo politiką. Tai yra didžiausia nevyriausybinė jaunimo organizacija Lietuvoje, vienijanti 64 nacionalines jaunimo organizacijas ir regionines jaunimo organizacijų sąjungas, iš viso – per 200 tūkst. jaunų žmonių. Tarp jos tikrųjų narių yra „AIESEC Lietuva“, Ateitininkų federacija, Jaunimo blaivybės federacija „Baltų ainiai", Jaunųjų krikščionių sąjunga, Lietuvos skautija, Lietuvos jūrų skautija, Liberalus jaunimas, Maironiečių draugija, Moksleivių sąjunga, Sakaliukų sąjunga, Lietuvos studentų atstovybių sąjunga, Šaulių sąjunga, Tautinė lietuvių studentų korporacija „Neo Lithuania", Tolerantiško jaunimo asociacija, įvairių partijų jaunimo organizacijos. 

LIJOT skelbia besivadovaujanti brandžios demokratijos principais, kurianti įvairovei atvirą aplinką. Savo ruožtu LTJS pasisako už išskirtinai lietuvių kultūros puoselėjimą, patriotizmą ir meilę Lietuvai, tautinės savimonės ugdymą, siekia diegti visam šalies jaunimui tautines vertybes. Sąjunga vadovaujasi šūkiu „Ne Rytams ar Vakarams, Lietuva – Lietuvos vaikams!“, nors ir tvirtina gerbianti visas tautas. 

Organizacija savo tinklalapyje, komentuodama skustagalvių smurtą prieš kitataučius, tvirtina neteisinanti nusikalstamų veikų, bet palaikanti patriotiško jaunimo idėją ir visada būsianti su dorais nacionalistais. Ji neslepia euroskeptiškos ir antiglobalistinės pozicijos: „esame prieš globalią išorės organizaciją, sukurtą naikinti tautų savarankiškumą, europietišką identitetą, moralę ir tradicijas“, „neleiskime, kad mūsų tautos likimas būtų atiduotas įvairioms „sąjungoms“.  LTJS buvo viena iš Kovo 11-ąją sostinėje vykusių patriotinių eitynių. Jų dalyviai skandavo arba laikė plakatus su užrašais „Didžiuojuosi, jog esu lietuvis!“, „Lietuva – lietuviams, lietuviai – Lietuvai!“. 

ES nepatinka, bet europietiški pinigai netrukdo 

„Tai buvo visos asamblėjos sprendimas, – 15min.lt pažymėjo LiJOT prezidentė Loreta Senkutė. – Kiekvieną kartą prieš organizacijų priėmimą jos papasakoja apie savo veiklą, atsao į klausimus. Šį kartą buvo nemažai pasisakymų už. Organizacija neturėjo didelių iššūkių, susitvarkė smulkias problemas, atsakė į narių klausimus. Pasisakymų prieš jos narystę neturėjome, kaip tik buvo didelis palaikymas.“ 

Visos nuomonės turi būti išgirstos, mūsų – taip pat

Anot L.Senkutės, taryboje ieškoma bendros nuomonės, todėl LTJS pozicija esą nebus nei skatinama, nei slopinama. „Jei organizacijos geba susitarti, jei jų veikla priimtina, įmanoma su visomis dirbti, net jei nuomonės kartais išsiskiria. Mes ieškome taškų, kurie jungia, o ne skiria.“  LTJS vadovo Juliaus Pankos įsitikinimu, sąjunga sustiprino LIJOT, mat bus atstovaujama dar platesnė nuomonių įvairovė. „Kaip politinės partijos stengiasi patekti į Seimą, taip mes siekėme dalyvauti vienoje iš didžiausių jaunimo veiklos arenų. Visos nuomonės turi būti išgirstos, mūsų – taip pat“, – 15min.lt sakė jis.  

Anot J.Pankos, tautinis jaunimas jau anksčiau įvairiais klausimais bendradarbiaudavo su kai kuriais LIJOT nariais, dabar bendrų taškų tikisi rasti ir su kitais, net, pavyzdžiui, kairesnes ideologijas išpažįstančiomis organizacijomis.  Lėšų savo veiklai LIJOT gauna dalyvaudama konkursuose, ieškodama finansavimo įvairiems projektams tiek iš Lietuvos biudžeto, tiek iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų ar kitų šaltinių. Ironiška, kad tautiniam jaunimui, pasisakančiam prieš ES, priimtina būti struktūros, kuri finansuojama iš Bendrijos lėšų, dalimi. 

Sumenkins LIJOT prestižą? 

Tautinio jaunimo atstovams LIJOT renginiuose teks sėdėti greta Tolerantiško jaunimo asociacijos (TJA), skleidžiančios toleranciją ir ginančios homoseksualų bei kitas žmogaus teises, atstovais. Tuo metu LTJS pasisako prieš šeimos vertybių niekinimą, netoleruoja „neteisybės, nusižengimų įstatymui ar moralei, mums nepatinka iškrypėliai, nusikaltėliai ar kitokie piktadariai“.

TJA valdybos nario Mindaugo Kluonio manymu, sąjungos priėmimas, sąjungos priėmimas menkina LIJOT prestižą ir gali turėti neigiamų pasekmių organizacijos įtakai. Balsavimo rezultatai esą „eilinį kartą pademonstravo, kad jaunimo organizacijoms trūksta principingumo, įsipareigojimo demokratinėms vertybėms ir pilietinio sąmoningumo“.  

„Tarybą sudarančios organizacijos ne kartą buvo informuotos, kad LTJS valdyboje yra teistas asmuo, kad ši organizacija dalyvauja prieštaringai vertinamose eitynėse, organizuoja stovyklas, kuriose balansuojama ant etninio ir rasinio nepakantumo kurstymo ribos“, – 15min.lt sakė M.Kluonis.  Anot jo, LTJS priėmimas į asociaciją „aiškiai parodo, kad tarp vadinamųjų „jaunimo lyderių“ klesti konjunktūra, išskaičiavimas, o vienpusiškai orientuota, nepakankamą dėmesį nacizmo nusikaltimams skirianti Lietuvos švietimo sistema nesugeba diegti nei kritinio mąstymo, nei demokratinių vertybių“.  „Iš esmės LTJS priėmimas simbolizuoja Lietuvos politikos jaunimo atžvilgiu fiasko ir turėtų būti rimtas signalas visuomenei nesitikėti, kad jaunimas, ypač dabartiniai jo lyderiai gali ką nors pakeisti“, – teigė pašnekovas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Tūkstančiai dalyvavo eitynėse Paryžiuje, skirtose 2013 metais nužudytoms kurdėms atminti
Tūkstančiai dalyvavo eitynėse Paryžiuje, skirtose 2013 metais nužudytoms kurdėms atminti
Prokuroras nutraukė ikiteisminį tyrimą dėl Z.Šličytės Kovo 11-osios kalbos
Prokuroras nutraukė ikiteisminį tyrimą dėl Z.Šličytės Kovo 11-osios kalbos
Reklama
Iliuzionistas Rokas Bernatonis priima iššūkį: degalų taupymo magija
Parašykite atsiliepimą apie 15min