Dabar populiaru
Publikuota: 2015 gruodžio 4d. 06:07 , atnaujinta: 2015 gruodžio 4d. 16:01

Krašto apsaugos ministerija: jei esate šauktinių sąrašuose, turite būti bet kada pasirengę išeiti tarnauti

Karių priesaika
Alfredo Pliadžio nuotr. / Karių priesaika

Pavasarį dideles aistras sukėlusio šaukimo į Lietuvos kariuomenę atgarsiai girdimi ir pirmąją kalendorinės žiemos savaitę. Pasirodo, anksčiau į šauktinių sąrašą įtraukti, bet nebuvę pakviesti tarnauti kariuomenėje jaunuoliai turėtų būti atsargūs ir nekurti toli siekiančių planų. Apie tai, kad jų laukia privalomoji karo tarnyba, vaikinai gali sužinoti iki jos likus vos savaitei arba net kelioms dienoms, nors iki šiol skelbta, kad nieko šaukti nereikės, užtenka savanorių.

15min.lt pasiekė jaunuolio laiškas, kuriame jis papasakojo apie tragikomiškus kvietimo į privalomąją karo tarnybą aspektus.

15min.lt pasiekė jaunuolio laiškas, kuriame jis papasakojo apie tragikomiškus kvietimo į privalomąją karo tarnybą aspektus.

26 metų vilnietis Vilius (tikrasis vaikino vardas ir pavardė redakcijai žinomi) pavasarį pateko į šauktinių sąrašus. Vaikinas neslėpė, kad tai nemaloni žinia, nes savo gyvenimo su kariuomene nesiejo. Bet ką darysi: pasitikrino sveikatą, sužinojo, kad tinkamas tarnauti, bet lengviau atsikvėpė – sąrašuose buvo toli, arti 4000-ojo.

Lapkričio pabaigoje Lietuvos krašto apsaugos ministras Juozas Olekas iškilmingai paskelbė, kad tarnauti išėjo vieni savanoriai, nieko iš 3000 šaukti į kariuomenę neprireikė. Tačiau netrukus paaiškėjo, kad tai tėra gražus fasadas.

Prieš kelias dienas Vilius gavo laišką, raginantį atvykti į regioninį Karo prievolės ir komplektavimo skyrių, laiškas atkeliavo pirmosiomis gruodžio dienomis. Telefonu susisiekęs su skyriumi, jaunuolis išgirdo lakonišką atsakymą, kad jis kviečiamas atlikti savo pareigos Tėvynei.

Viliaus eilės numeris šaukimo į nuolatinę privalomąją karinę tarnybą eilėje beveik siekė 4000, todėl jis, būdamas įsitikinęs, kad nebus pašauktas, siekė karjeros ir planavo keliones.

„Komplektavimo skyriuje man buvo pasakyta, kad Vilniaus regione trūksta kelių šimtų žmonių, dėl to ir yra daromas papildomas šaukimas. Buvo liepta pasirinkti vietą, kurioje norėčiau tarnauti – ar tai būtų Panevėžys, ar Kazlų Rūda, ar Alytus bei Pabradė“, – pasakoja Vilius, kuriam tarnybos pabaigoje būtų jau 27 metai. Į karo tarnybą šaukiami prievolininkai nuo 19 iki 26 metų.

Jis pridūrė, kad Vilniaus regiono komplektavimo skyriuje buvo paaiškinta nekreipti dėmesio į pasirodžiusią informaciją apie tai, kad savanorių skaičius jau beveik pasiekė reikalingų 3000 savanorių ribą.

Buvo paaiškinta, kad Krašto apsaugos ministerija (KAM), savo internetinėje svetainėje nurodydama savanorių skaičių, pateikia bendrą tiek savanorių, tiek sveikatos apžiūrą atlikusių šauktinių skaičių, bet teigia, kad tai savanoriai.

Tiesa, pačios kariuomenės atstovai tikino, kad taip tikrai nėra, tačiau pridūrė, kad reikia nepamiršti iš KAM svetainėje matomo savanorių skaičiaus atimti tarnybai netinkamų ir persigalvojusių asmenų skaičių.

Paklaustas, ar yra normalu, jog jaunuolis apie būsimąją privalomą karinę tarnybą sužino likus vos savaitei iki jos, kariuomenės atstovas teigė, kad kiekvienas į sąrašą įtrauktas jaunuolis gali tikėtis tokio kvietimo net ir likus kelioms dienoms iki numatytos tarnybos laiko.

Aleksui pavyko susitarti dėl tarnybos atidėjimo

Perskaitęs šią publikaciją 15min.lt redakcijai parašė skaitytojas Aleksas. Jis taip pat buvo skubiai pašauktas į tarnybą, bet susitarė dėl atidėjimo.

„Mane taip pat pašaukė pirmadienį. Sakiau jiems, kad susikūriau savo verslą, investavau nemažai pinigų, yra suplanuota naujametė kelionė į užsienį su antra puse, vasario mėnesį užsakyta kelionė į kalnus slidinėti, pinigai sumokėti, atsiimti negalima. Pavyko susitarti nukelti šaukimo datą iki balandžio, kad susitvarkyčiau reikalus“, – rašo Aleksas.

Krašto apsaugos ministerija: taip ir turi būti

15min.lt dėl šios situacijos Krašto apsaugos ministerijai išsiuntė aktualiausius dabar į kariuomenę šaukiamiems vyrams kylančius klausimus. Ministerija atsiuntė štai tokius atsakymus.

– Tarnauti į privalomąją karo tarnybą kviečiami 18-26 metų jaunuoliai. Tačiau ar nėra įstatymo pažeidimas, jei pradėti karinę tarnybą kviečiamas asmuo, sulaukęs daugiau negu 26 metų, o tarnybos pabaigoje jam būtų gerokai daugiau negu 27 metai?


– Taip, toks asmuo gali būti pašauktas atlikti karo prievolės, nes Karo prievolės įstatymas 26 metų (imtinai) ribą nustato tik pašaukimui į tarnybą, ne tarnybos pabaigai. Į einamųjų metų privalomai šaukiamų karo prievolininkų sąrašą įtraukiami tik tie asmenys, kuriems šaukimo metu nesueis 27 metai.

Šaukimo į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą pradžią ir pabaigą skelbia krašto apsaugos ministras  savo įsakymu. Šių metų šaukimo pradžia  – 2015 m.  gegužės 11-oji, o pabaiga 2015 m.  – gruodžio 31 diena.

– Ar kvietimas atvykti į regioninį karo prievolės ir komplektavimo skyrių, likus kiek daugiau nei savaitei iki tarnybos pradžios, nėra kokių nors taisyklių pažeidimas?

– Toks šaukimo nurodymas karo prievolę reglamentuojančių teisės aktų nepažeidžia. Šauktinių sąrašai buvo paskelbti dar gegužę.

– Kiek šiuo metu yra jaunuolių, kurie išreiškė norą atlikti savanorišką krašto apsaugos tarnybą?

– Šiuo metu yra gauta 2930 savanorių prašymų ir 996 prašymai dėl pirmumo suteikimo iš privalomai šaukiamų karo prievolininkų. Tačiau pažymėtina, jog skaičiuojami visi pateikti prašymai, tarp jų ir netinkami tarnybai, atsisakę, atidėta, atleisti karo prievolininkai.

– Ar tiesa, kad KAM interneto svetainėje nurodomas savanorių skaičius yra sudaromas imant savanorių skaičių ir prie jo pridedant medicininę tarnybą perėjusių šauktinių skaičių?

– kam.lt yra nurodomas grynai norą atlikti tarnybą išreiškusių karo prievolininkų prašymų skaičius.

– Neatvykus į komplektavimo skyrių be pateisinamos priežasties asmeniui taikoma administracinė atsakomybė. Jei tai piniginė bauda, kokio dydžio? Ir kokios yra teisinės pasekmės asmeniui, gavusiam šią administracinę nuobaudą?

– Tokiu atveju būtų taikoma administracinė atsakomybė (sankcija – nuo 28 iki 289 EUR bauda) už karo prievolininko pareigų nevykdymą arba baudžiamoji atsakomybė (sankcija – bauda, areštas arba laisvės atėmimas iki 3 metų) už tarnybos vengimą, priklausomai nuo pažeidimo aplinkybių.

Teisinės pasekmės kyla bendrąja tvarka, karo prievolės specifikos nėra. Pažymėtina, jog atsakomybės pritaikymas neatleidžia nuo karo prievolininko pareigų.

- Pagal Karo prievolės įstatymą pradinė privalomoji karo tarnyba individualia tvarka gali būti atidėta šiais atvejais:

• ne vyresniems kaip 21 metų bendrojo lavinimo ir profesinio mokymo mokyklų mokiniams;

• aukštųjų mokyklų studentams – vieną kartą vienam studijų laikotarpiui pagal bakalauro, magistro arba doktorantūros studijų programą arba vieną kartą pagal vientisų studijų programą;

• karo tarnybą tiems karo prievolininkams, įtariamiems ar kaltinamiems baudžiamajame procese arba atliekantiems bausmę, dėl kurios jie negali atlikti privalomosios pradinės karo tarnybos, taip pat atlikusiems laisvės atėmimo bausmę (iki kada teisės aktų nustatyt tvarka asmeniu išnyks ar bus panaikintas teistumas ir kada asmuo bus laikomas neteistu).

• vieniems auginantiems nepilnametį vaiką arba jeigu jiems suteiktos atostogos vaikui prižiūrėti, kol vaikui sueis treji metai;

• nėščiosioms, pateikusioms medicinos pažymą apie nėštumą;

• paskirtiems vieninteliu neįgalaus asmens globėju ar ribotai veiksnaus asmens rūpintoju;

• asmenims, kuriems nustatytas laikinas sveikatos sutrikimas (iki baigsis jų sveikatos sutrikimas);

• Seimo, Vyriausybės, Europos Parlamento ir savivaldybių tarybų nariams, kol eina pareigas, taip pat pareigūnams: prokurorams, vidaus tarnybos sistemos, specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnams ir kt. pareigūnams, numatytiems Karo prievolės įstatyme.

• Karo prievolės įstatyme taip pat numatyta galimybė atidėti tarnybą tokiais atvejais, kai dėl šaukimo privalomąją tarnybą būtų padaryta neproporcingai didelė žala šaukiamojo asmeniniams ar visuomeniniams interesams. Šiame apraše nustatyti tokie neproporcingai didelės žalos atvejai:

- karo prievolininkas yra vienintelis darbingas šeimos maitintojas;

- karo prievolininko šeimoje auga 2 ar daugiau vaikų iki 14 metų;

- karo prievolininkas yra šaukiamas atlikti tarnybos jo žmonos nėštumo ir gimdymo atostogų laikotarpiu ir esant komplikuotam nėštumui;

- karo prievolininkas turi išskirtinių gabumų ir laimėjimų mokslo, meno, sporto ar kt. srityse, savo veikla garsina Lietuvos Respublikos vardą ir rengiasi dalyvauti (ne daugiau kaip 3 savaites iki renginio) arba dalyvauja nacionalinio ar pasaulinio lygio renginiuose.

- kitais atvejais, kurie nagrinėjami individualiai specialios komisijos remiantis patvirtinta tvarka.

 - Ar yra numatyta alternatyvi karo tarnyba, kiek laiko ji trunka ir ką reikia daryti?

- Alternatyviosios krašto apsaugos tarnybos, atliekamos vietoj nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos, trukmė – 10 mėnesių. Alternatyvioji krašto apsaugos tarnyba atliekama valstybės ir savivaldybių institucijose ir įstaigose: savivaldybėse, ligoninėse, slaugos įstaigose ir kitose institucijose ar įstaigose, kurios finansuojamos iš valstybės ar savivaldybių biudžetų ir kurioms Viešojo administravimo įstatymo nustatyta tvarka yra suteikti viešojo administravimo įgaliojimai.

Karo prievolininkų prašymus atlikti alternatyviąją krašto  apsaugos tarnybą nagrinėja  speciali komisija.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Po viaduko griūties Italijos vyriausybė ieško kaltų, išgyvenusieji dėkoja Dievui

Interviu Sportas

„Žalgirio“ treneris pripažino: „pigūs“ įvarčiai krito dėl įtampos

Sportas

„Sevilla“ treneris – apie pasikeitusį vaizdą Vilniuje ir dirbtinės vejos pavojus

Aktualu

Pravieniškėse kalintis vyras – apie kratas: „Brangiu maistu artimus laisvėje maitinsime?“

TOP6: ką skaityti ir kuo svarbios paveikslėlių knygos vaikams – pasakoja ekspertai

Vardai

Maksimas Galkinas sausakimšoje Palangos salėje šaipėsi iš D.Grybauskaitės ir kaltinimų Rusijai

Sportas

Futbolo fiesta pagal ispanus: „Sevilla“ Vilniuje užgriuvo „Žalgirį“ penkiais įvarčiais

24sek

Į „Ryto“ areną sunkiai kelią radęs legionierius džiaugėsi vilniečių anglų kalba

Sportas

Vėl per žingsnį nuo svajonės atsidūręs V.Čeburinas: „Tai – ne atsitiktinumas, o stabilumas“

Aktualu

Per pusantros dienos lietuvis Danijoje sulaikytas tris kartus: pareigūnai nežino, ko imtis

Vardai

Johnny Deppas kaltina buvusią žmoną Amber Heard pasituštinus jų lovoje: „Tai buvo jos kerštas“

Aktualu

Pajūrio gelbėtojai: žmonės lenda į jūrą, nežiūrėdami vėliavos spalvos

Gazas

50 metų vienoje darbovietėje išdirbęs vairuotojas: „Aplink Žemę ne kartą apsukau“

Sportas

„Sūduva“ eliminavo Latvijos čempionus ir istoriją bandys rašyti prieš Glazgo „Celtic“

Vardai

Kodėl iš neblaivaus E.Dragūno nebuvo konfiskuotas „Lamborghini“: advokatės komentaras

Maistas

Vakarienė pas Jurgą ir Paulių: itališkai marinuota antis su serbentų džemu. Kaip antieną suminkštinti ir įkvėpinti

Vardai

Išsekinta vėžio mirė soulo legenda Aretha Franklin

Gyvenimas

7 dalykai, kurių vyrams tikrai reikia iš moterų

Mokslas.IT

Mokslininkai sukūrė unikalią ir egzotiškomis savybėmis pasižyminčią medžiagą hemateną

Mokslas.IT

8 itin protingų žmonių bruožai – gal nė nežinote, kad turite labai aukštą intelektą?

Naujienos

Aktualu

Po viaduko griūties Italijos vyriausybė ieško kaltų, išgyvenusieji dėkoja Dievui

Interviu Sportas

„Žalgirio“ treneris pripažino: „pigūs“ įvarčiai krito dėl įtampos

Sportas

„Sevilla“ treneris – apie pasikeitusį vaizdą Vilniuje ir dirbtinės vejos pavojus

Aktualu

Pravieniškėse kalintis vyras – apie kratas: „Brangiu maistu artimus laisvėje maitinsime?“

TOP6: ką skaityti ir kuo svarbios paveikslėlių knygos vaikams – pasakoja ekspertai

Vardai

Maksimas Galkinas sausakimšoje Palangos salėje šaipėsi iš D.Grybauskaitės ir kaltinimų Rusijai

Sportas

Futbolo fiesta pagal ispanus: „Sevilla“ Vilniuje užgriuvo „Žalgirį“ penkiais įvarčiais

24sek

Į „Ryto“ areną sunkiai kelią radęs legionierius džiaugėsi vilniečių anglų kalba

Sportas

Vėl per žingsnį nuo svajonės atsidūręs V.Čeburinas: „Tai – ne atsitiktinumas, o stabilumas“

Aktualu

Per pusantros dienos lietuvis Danijoje sulaikytas tris kartus: pareigūnai nežino, ko imtis

Vardai

Johnny Deppas kaltina buvusią žmoną Amber Heard pasituštinus jų lovoje: „Tai buvo jos kerštas“

Aktualu

Pajūrio gelbėtojai: žmonės lenda į jūrą, nežiūrėdami vėliavos spalvos

Gazas

50 metų vienoje darbovietėje išdirbęs vairuotojas: „Aplink Žemę ne kartą apsukau“

Sportas

„Sūduva“ eliminavo Latvijos čempionus ir istoriją bandys rašyti prieš Glazgo „Celtic“

Vardai

Kodėl iš neblaivaus E.Dragūno nebuvo konfiskuotas „Lamborghini“: advokatės komentaras

Maistas

Vakarienė pas Jurgą ir Paulių: itališkai marinuota antis su serbentų džemu. Kaip antieną suminkštinti ir įkvėpinti

Vardai

Išsekinta vėžio mirė soulo legenda Aretha Franklin

Gyvenimas

7 dalykai, kurių vyrams tikrai reikia iš moterų

Mokslas.IT

Mokslininkai sukūrė unikalią ir egzotiškomis savybėmis pasižyminčią medžiagą hemateną

Mokslas.IT

8 itin protingų žmonių bruožai – gal nė nežinote, kad turite labai aukštą intelektą?

Vardai

Atgal į mokyklą

Parašykite atsiliepimą apie 15min