Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas: Lietuvos karių buvimas Goro provincijoje padėjo sukurti tinkamas sąlygas provincijai vystytis

Juozas Olekas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Juozas Olekas
Šaltinis: 15min
0
A A

Grįžęs iš Afganistano, kur rugpjūčio 25 d. Lietuvos vadovaujama Goro provincijos atkūrimo grupės stovykla buvo perduota Afganistano nacionalinei armijai, krašto apsaugos ministras Juozas Olekas surengtoje spaudos konferencijoje padėkojo misijoje dalyvavusiems kariams ir civiliams, taip pat ir visiems Lietuvos žmonėms ir karių artiesiems už jų palaikymą misijos metu.

„Mūsų sprendimas  vadovauti  Goro provincijos atkūrimo grupei  buvo teisingas ir davė Lietuvai naudos. Lietuvos vardas buvo girdimas, tai buvo pirma savarankiška ir didžiausia savo apimtimi  tarptautinė  misija, kurioje Lietuva veikė kartu kitų šalių partneriais,“ – sakė ministras. 

Vertindamas misiją ir jos pasiektus rezultatus ministras pabrėžė, kad Lietuvos karių buvimas Goro provincijoje padėjo sukurti tinkamas sąlygas provincijai vystytis ir padėjo afganistaniečiams patiems pasirūpinti savo saugumu. Per visą misijos laiką Lietuva kartu su užsienio partneriais įgyvendino daugiau nei 200 vystomojo bendradarbiavimo projektų Goro provincijoje.

Nuo 2010 m. Lietuvos ir kitų Gore bendradarbiavusių šalių kariai parengė daugiau kaip 700 įvairaus rango policijos pareigūnų ir daugiau kaip 1200 Afganistano nacionalinės armijos karių.

„Taip pat tai buvo ir didžiulė patirtis bendradarbiaujant su partneriais, kuri parodė, kad mes lygiai taip pat sėkmingai su jais galėtume veikti bet kurioje kitoje operacijoje, o jei prireiktų, ir Lietuvoje,“ – sakė  taip  pat konferencijoje dalyvavęs Jungtinio štabo viršininkas brigados generolas Vilmantas Tamošaitis.  

Kalbėdamas apie Lietuvos karių dalyvavimo šioje misijoje naudą, jis pabrėžė, kad  tai  buvo  unikali proga Lietuvos kariams pasitikrinti savo galimybes ir pasirengimą veikti realioje misijoje, kur klaidų kaina gali  būti labai brangi. 

Pasak jo Provincijos atkūrimo grupės karines operacijas planavo ir vykdė taktiniai vienetai – batalionai – ir kad tokos patirties kariai  mokymo centruose niekada  nebūtų įgiję.  

Jungtinio štabo viršininkas kaip unikalią patirtį  išskyrė ir tai, kad Lietuva nenutrūkstamai sugebėjo aštuonerius metus vykdyti ekspedicinę operaciją  daugiau kaip 4000 km atstumu nuo Lietuvos. 

„Svarbu  buvo ir tai, kad vykdydami šią misiją sugebėjome  užtikrinti misijos tęstinumą, perduodami patirtį iš vienos pamainos kitai“ –  sakė V.  Tamošaitis.

Kalbėdamas apie  dar karių laukiančius iššūkius, Jungtinio štabo viršininkas pabrėžė, kad kariams tenka per pusę išgabenti per aštuonerius metus sukauptą misijos užduotims vykdyti reikalingą  įrangą, ginkluotę ir transporto priemones. „Ir tai didelė patirtis ir iššūkis  logistams,“ – sakė  brg. gen. V. Tamošaitis.  

Generolas taip pat minėjo, kad iš stovyklos išvykstant Lietuvos kariams, mažėjant operacijos  pajėgumams, bus užtikrinta maksimali karių apsauga. Ją padės užtikrinti NATO tarptautinių saugumo paramos pajėgų ir Vakarų regiono vadavietės, kuriai pavaldi  buvo Lietuvos  vadovaujama grupė,  kariai. Tam Čagčarane yra sutelktos papildomos sąjungininkų pajėgos. 

Nuo 2005 m. birželio PAG misijoje dalyvavo 17 Lietuvos karių pamainų po maždaug 150 karių, iš viso daugiau nei 2500 karių.  Pamainų kariniai vienetai buvo formuojami vieno bataliono  pagrindu.  Jame dalyvavo Mindaugo,  Kęstučio, Birutės ir Algirdo pėstininkų ir artilerijos batalionai. Jie misijoje  dalyvavo po du kartus, į misiją vyko keturios Krašto apsaugos savanorių pajėgos. Pirmosios pamainos buvo formuojamos iš kelių batalionų.

Planuojama misiją Goro provincijoje baigę kariai į Lietuvą grįš iki rugsėjo vidurio. 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min