Dabar populiaru
Publikuota: 2012 gruodžio 27d. 17:23

Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas: saugumo srityje su Rusija galima rasti bendrą kalbą

Ministras Juozas Olekas
A.Pliadžio/KAM nuotr. / Ministras Juozas Olekas

Neseniai krašto apsaugos ministro pareigas pradėjęs eiti socialdemokratas Juozas Olekas sako, kad nepaisant didinamos ginkluotės Karaliaučiaus srityje su Rusija galima surasti bendrą kalbą.

Tokią poziciją Krašto apsaugos ministerijos vadovas BNS išsakė paklaustas, kaip vertina padėtį kaimyninėje Karaliaučiaus srityje, kur šiemet buvo dislokuota Rusijos priešlėtuvinė-priešraketinė sistema S-400, o šios šalies vadovai užsiminė apie planus dislokuoti regione puolamąsias raketines sistemas „Iskander“.

„Galėčiau atsakyti iš dviejų pusių. Iš vienos pusės, be abejo, Karaliaučiaus militarizacija yra papildomas židinys, kur gali atsitikti bet kas. Ir kokia nors nelaimė, ir provokacija, ir visokie dalykai. Mes esame turėję Su-27 įskridimą ir panašius dalykus. Bet darkart pakartosiu – manau, kad mūsų buvimas NATO Aljanse, mūsų dalyvavimas kolektyvinėje gynyboje mums garantuoja pakankamai geras pozicijas“, – sakė J.Olekas.

Paprašytas įvardinti galimas grėsmes ir iššūkius Lietuvos saugumui, ministras minėjo terorizmą, tolimojo nuotolio raketas, ir pabrėžė būtinybę giliau integruotis į NATO ir ES struktūras.

„O iš kitos pusės, kiekviena šalis turi galimybes vystyti savo pajėgumus. Ten, kur reikia, tą daro ir mūsų kaimynai. Man atrodo, kad mūsų artimesnis kalbėjimasis su kaimynais taip pat yra vienas iš faktorių, didinančių mūsų saugumą. Aš tą matau ir NATO Rusijos tarybos rėmuose, kai bandoma kalbėtis ir surasti sąlyčio taškus. Sakykime, toje pačioje Afganistano operacijoje susikalbėjimas su Rusija yra nemaža paspirtis NATO. Jei galima Afganistane surasti bendrą kalbą, tai gal galima ir Europoje surasti bendrą kalbą“, – kalbėjo jis.

Kalbėdamas apie NATO ir Rusijos vystomus priešraketinės gynybos pajėgumus, jis pažymėjo, kad „mes negalime uždrausti, kad mūsų kaimynai, kurie turi galimybę ir galbūt tam tikrą poreikį, taip pat saugo savo erdvę su tuo pačiu skydu, kuris perdengs ir mūsų teritoriją“.

„Tyčia ar netyčia, bet jeigu taip atsitiktų, kad kas nors grėstų Lietuvai ir vienas ar kitas skėtis tą sustabdys, tai mes būsime patenkinti, kad tos grėsmės Lietuvos nepasiekė. Bet mes turime turėti užtikrintumą, kad NATO skėtis mus apsaugo“, – kalbėjo J.Olekas.

Paprašytas įvardinti galimas grėsmes ir iššūkius Lietuvos saugumui, ministras minėjo terorizmą, tolimojo nuotolio raketas, ir pabrėžė būtinybę giliau integruotis į NATO ir ES struktūras.

„Nuo to laiko, kai mes tapome NATO ir Europos Sąjungos nariais, mūsų saugumas yra ženkliai padidėjęs. Be abejo, mūsų išorinė aplinka nėra visiškai rami. Galimos terorizmo grėsmės. Tolimo nuotolio raketoms dar nėra galimybės pagal mums žinomus duomenis pasiekti Lietuvos, bet kas žino, kaip po truputį viskas vystosi. Todėl manau, kad grėsmių stebėjimas, aplinkos sekimas ir aktyvus dalyvavaimas tiek mūsų kovinio parengimo kėlime, tiek mūsų integracijoje į kolektyvinę gynybą NATO ir ES garantuoja mūsų saugumą“, – dėstė J.Olekas.

„Be abejo, yra ne karinės, bet tokios grėsmės kaip energetinio, kibernetinio saugumo. Tie klausimai taip pat yra nagrinėjami, jiems skiriamas atitinkamas dėmesys. Bet gynybinio, kovinio saugumo prasme kolektyvinė gynyba yra pagrindinis dalykas su mūsų pasirengimu atitikti tą kovinį pasirengimą nacionaliniu lygmeniu. Kad kolektyvinė gynyba būtų užtikrinta, mums reikalingas tarptautinis bendradarbiavimas, dalyvavimas operacijose, ką mes ir darome“, – sakė jis.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min