Dabar populiaru
Publikuota: 2011 sausio 17d. 11:25

Krašto apsaugos savanorių pajėgos mini 20-ąsias įkūrimo metines

Mokymai
KAM nuotr. / Mokymai

Šiandien minimos Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) įkūrimo 20–osios metinės. Vilniuje, Nepriklausomybės aikštėje, prie Lietuvos Respublikos Seimo rūmų, įvyks iškilminga Savanorių pajėgų vėliavų būrių rikiuotė. Dalyvauti renginyje kviečiami oficialūs valstybės vadovai, Seimo pirmininkė, Seimo nariai, Lietuvos krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė, kariuomenės vadas generolas majoras Arvydas Pocius, KASP vadas pulkininkas leitenantas Romualdas Moldaris, KASP rintinių vadai, visuomeninių ir pilietinių organizacijų ir asociacijų atstovai ir kiti svečiai.

Pagal tradiciją iškilmingos rikiuotės metu krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė geriausios Krašto apsaugos savanorių pajėgų kuopos vadui įteiks pereinamąjį apdovanojimą – atkurtą istorinį XIV amžiaus kalaviją.

1991–ųjų metų sausio 17 dieną, po Sovietų Sąjungos bandymo ginkluota jėga nuversti teisėtą Lietuvos vyriausybę, Aukščiausioji Taryba priėmė įstatymą dėl Savanoriškosios krašto apsaugos tarnybos (SKAT) įkūrimo. Tarnybos įkūrimas įteisino savanorių veiklą ir į valstybės gynimą oficialiai įtraukė visuomenę, kuri teisėtai galėjo ginti savo beatsikuriančią valstybę. Juridiškai legalizuotos jau veikiančios savanorių formuotės, pradėjusios kurtis 1990 metais, buvo sudarytos prielaidos paskirti vadovybę, formuoti dalinius.

„Per dvidešimt metų Krašto apsaugos savanorių pajėgos pasikeitė iš esmės, atjaunėjo. Labiausiai šiuos pasikeitimus atspindi karių savanorių užduotis – kariai savanoriai ne tik vykdo bendras užduotis kartu su profesinės tarnybos kariais, bet ir drauge su NATO sąjungininkais dalyvauja bendrose tarptautinėse operacijose. Užduočių Savanorių pajėgoms nemažėja. O tai reiškia pasitikėjimą, pelnytą nuosekliu, kryptingu darbu“, – sakė KASP vadas pulkininkas leitenantas Romualdas Moldaris.

Savanoriškoji krašto apsaugos tarnyba 1998 metais buvo reorganizuota į KASP, o pastarosios tapo sudėtine kariuomenės dalimi. 2003 metais KASP integruotos į Sausumos pajėgų sudėtį.

Lietuvai tapus NATO nare, pasikeitė ir KASP užduotys – nuo teritorinės gynybos pereita prie kolektyvinės gynybos, modernaus rezervo, organizuotos pagal funkcinę paskirtį ir galinčio vykdyti plataus spektro užduotis tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų.

Dabar KASP sudaro penkios rinktinės ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų mokomasis batalionas. Pajėgose tarnauja daugiau nei 4500 karių savanorių ir apie 650 profesinės karo tarnybos karių.

Nuo 2003 metų iš viso apie 850 KASP karių dalyvavo tarptautinėse operacijose Kosove, Irake ir Afganistane.

Nuo šių metų pradžios misijai Afganistane aktyviai pradėjo ruoštis KASP Vyčio apygardos 5–osios rinktinės kariai. Į misiją Goro provincijos atkūrimo grupės 14–osios pamainos sudėtyje (PAG–14) jie išvyks šių metų lapkričio mėnesį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

01:17
00:44
00:10

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min