Dabar populiaru
Publikuota: 2010 rugpjūčio 9d. 09:48

Kraujasiurbiai nepripažįsta valstybių sienų

Vabzdžiai
Audriaus Bagdono/BFL nuotr. / Vabzdžiai

Neįprastai karšta vasara Lietuvoje daro poveikį ir vabzdžių elgsenai, jų gausai, generacijų kaitai. entomologai pastebi, kad kai kurių vabzdžių rūšių yra gausiau ir daugelio jų skraidymo laikas paankstėjo, rašo „Lietuvos žinios“.

Vabzdžių rūšių, palyginti su visais kitais gyvūnais pasaulyje, yra daugiausia, todėl jų tyrimai labai svarbūs. Naujos vabzdžių rūšys ar kai kurių vabzdžių pagausėjimas ir žmonėms iškelia naujų problemų, daro nemažą įtaką jų gyvenimui.

Lietuvoje iš viso veisiasi 30 rūšių uodų ir viena nauja laukiama iš gretimų teritorijų. "Plinta naujos smulkiųjų mašalų rūšys. Kartu ateina ir naujos ligos", – pasakojo entomologė Rasa Bernotienė.

Greičiausiai dėl klimato kaitos ar net antropogeninės veiklos kai kurios vabzdžių rūšys plinta ne tik į Lietuvą, bet dar šiauriau. Labai padidėjusi žmonių migracija taip pat siejama su vabzdžių transportavimu.

Šiuo metu ne tik Lietuvoje, bet ir aplinkinėse šalyse dėl klimato kaitos nyksta šiaurinės vapsvų ir laukinių bičių rūšys. Plinta pietinės. Baiminamasi, kad tos šiaurinės rūšys, kurių paplitimo pietinė riba eina per Lietuvą, gali čia visai išnykti.

Vilniaus universiteto (VU) mokslininkė dr. Jurga Turčinavičienė, tirianti daugiausia amarus, pastebėjo, kad kelios jų rūšys iš Azijos jau prisitaikė gyventi Lietuvoje: sutrumpino vystymosi ciklą ir gali peržiemoti net tokiomis atšiauriomis mūsų sąlygomis.

Beveik kiekvienais metais entomologai suranda naujų vabzdžių rūšių, naujų plitimo kelių ir išplitimo arealų.

 
Temos: 1 Kraujas
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min