Dabar populiaru
Publikuota: 2019 birželio 12d. 12:50 , Atnaujinta: 2019 birželio 12d. 16:01

Kritinė padėtis Kaune: per karščius dalis miestiečių neturi vandens, jis bus vežamas talpose

Geriamo vandens čiaupas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Geriamojo vandens čiaupas

Apie vandens stoką Kaune 15min informavo dar gegužę. Tuomet skundai plūdo iš Vilijampolės. Prabėgo kelios savaitės, o situacija nepakito. Redakciją užplūdo kauniečių ir Kauno rajono gyventojų skundai. Žmonės nesuvokia, kaip tokiais moderniais laikais, šalį alinant karščiams, didmiestyje gali būti neužtikrinamas vandens tiekimas. Pasak „Kauno vandenų“, su problema susiduria apie 1000 kauniečių.

Antradienį bei trečiadienį 15min redakciją pasiekė pasipiktinusių kauniečių laiškai. Ne vienas jų skundėsi tuo, kad daugumoje namų ūkių Kaune ir Kauno rajone šiuo metu trūksta geriamojo vandens – sutrikęs tiekimas.

„Norėjau pranešti apie labai blogą situaciją Kauno rajone, Kampiškiuose, Ąžuolų gatvėje. 14 namų ūkių, iš kurių 12 – su mažamečiais vaikais, jau antrą savaitę vakarais ir rytais neturi geriamojo vandens. Nuo vakar (birželio 11 d. – aut. past.) situacija tapo visai kritinė. Vanduo taip ir neatsirado. Paskambinus avarinei tarnybai, jos atstovai juokiasi ir sako, kad padėti negali, čia turi nuspręsti valdžia. Pasiteiravus, kas atsakingas, sakė, kad gal savivaldybė“, – teigė skaitytojas Irmantas.

15min skaitytojo nuotr./Kauno rajono gyventojai skundžiasi dingstančiu vandeniu
15min skaitytojo nuotr./Kauno rajono gyventojai skundžiasi dingstančiu vandeniu

Dar vienas skundas atskriejo iš Ireniškių gyvenvietės Kauno rajone.

„Jau kelintą vakarą Ireniškių gyvenvietėje, kuri aprūpinama iš Kauno miesto centralizuotų vandens šaltinių, nėra vandens. Vandens spaudimas silpnėja jau nuo 17 val. ir visiškai dingsta apie 21.30 val. Net negalime paruošti vaikų į pratęstus mokslo metus. Nekalbant apie normalią higieną... Kažkoks košmaras. Ar mes gyvename Europoje? Kur Europos Sąjungos išplauti pinigai, skirti įgyvendinti infrastruktūros projektus?“ – retorinį klausimą pateikė besipiktinęs skaitytojas Povilas.

Tokia pat situacija ir Kauno rajono Seniavos kaime. Pasak vieno į redakciją besikreipusio vietos gyventojo, vandens šioje gyvenvietėje nėra jau antra diena.

„Mes kalbame ne apie nedidelio slėgio kritimą, o tiesiog išvis jo nebuvimą. Vandens debitas artimas nuliui. Avarinė tarnyba sako laukti, jokių sprendimų nepateikia. O šitos bėdos kaltininkė – pati “Kauno vandenų„ įmonė. Prieš kelerius metus Seniavos kaime, būtent kur yra mūsų gyvenamasis namas, buvo tik laukai. Šiai dienai ten yra tikrai daugiau nei šimtas vartotojų naujų. Ar buvo kaip nors keičiama infrastruktūra atsižvelgiant į daug naujai atsiradusius vartotojus? Kodėl įmonė prijungia naujus vartotojus, rašosi sutartis, nors negali užtikrinti, kad sugebės vykdyti savo sutartinius įsipareigojimus?“, – klausimus kėlė skaitytojas.

Anot jo, vandens tiekimo infrastruktūra nėra judinta nuo tų laikų, kai aplink buvo trys trobelės. Dabar tas pats tinklas aprūpina (tiksliau bando aprūpinti), vietos gyventojo teigimu, šimtąkart daugiau vartotojų.

Kaunietis: „Paslaugos negauni, o už ją moki“

Ištikusios tiekiamo vandens krizės negalėjo suvokti ir dar vienas kaunietis. Žmogus piktinosi, kad paslaugos negauna, o už ją mokėti turi.

„Kai Lietuvoje šitokie karščiai ir visur akcentuojama vartoti kuo daugiau vandens, mes, beveik centrinėje Kauno miesto dalyje – Vilijampolėje, esame palikti sausroje. Jau beveik mėnesį laiko Varnių g. 39-ame name, 7-ame aukšte, gyvename visiškai be vandens. Arba jo būna tik tiek, kad lašas po lašo būtų galima pripildyti stiklinę per parą.

„Kauno vandenys“ ir visos kitos įmanomos tarnybos nesugeba išspręsti šios problemos. Nuolat atsakymas yra vienas – vandens jums neužsukome, jo ir neatsuksime. Kodėl esame verčiami mokėti už paslaugas, kurių negauname? Kodėl esame palikti vieni ir neišgirstami? Prašome pagalbos, nes gyventi darosi jau nebeįmanoma.

Situacija yra kritinė, tačiau apmaudu, kad taip atrodo tik mums, kurie tai turi patirti, o ne tiems, kurie turėtų tuo pasirūpinti ir viską išspręsti. Ar vanduo, už kurį mokame ir kurio mums taip reikia, dar kada nors mus pasieks?“ – teiravosi skaitytojas.

Anot jo, situacija yra kritinė beveik visame Kauno mieste.

Su problema susiduria apie 1000 kauniečių

Trečiadienio rytą 15min žurnalistė išsiuntė užklausas Kauno miesto bei rajono savivaldybėms bei bendrovei „Kauno vandenys“. Sulaukę atsakymų, šį straipsnį papildėme.

Pasak Ramūno Šulskaus, laikinai einančio „Kauno vandenų“ generalinio direktoriaus pareigas, Lietuvą užgulę ekstremalūs karščiai lėmė ekstremalų vandens suvartojimą, kuris lėmė tiekimo sutrikimus. Su jais šiomis dienomis, anot jo, susiduria iki 1 tūkst. kauniečių.

„Visi miesto gręžiniai ir siurblinės dirba pilnu pajėgumu. Vandens tiekimo problemos fiksuojamos vakarinėje miesto dalyje, daugiausiai Aleksote ir Vilijampolėje. Tuo tarpu rytinėje miesto dalyje esančiuose gręžiniuose, iš kurių išgaunama didžioji dalis miestui tiekimo vandens, dar yra nemažai rezervų. Šiuo metu bendrovės „Kauno vandenys“ specialistai ieško sprendimų, kaip iš rytinės miesto dalies didesnius vandens kiekius „permesti“ į vakarinę pusę. Tai turėtų padėti išspręsti problemą“, – ramino jis.

Su vandens tiekimo sutrikimais šiomis dienomis susiduria iki 1 tūkst. kauniečių.

Kol vyrauja karščiai, anot „Kauno vandenų“ atstovo, pristabdyti vamzdynų rekonstrukcijos darbai Tunelio gatvėje ir Karaliaus Mindaugo prospekte. Po užbaigtų rekonstrukcijos darbų bus užpildytas vandens rezervuaras, esantis Aukštaičių gatvėje, iš kurio į mikrorajonus papildomai bus teikiamas vanduo.

„Kauniečius, kurie visiškai neturi vandens, mūsų įmonės specialistai aprūpins į plastikines talpas įpilto geriamojo vandens atsargomis. Miestiečiai, susiduriantys su vandens tiekimo problemomis, kviečiami skambinti į kauniečių aptarnavimo centrą „Mano Kaunas“ nemokamu telefonu 8 800 20 000.

Visų prašome, vyraujant stichiškai karštiems orams, nelaistyti vejų bent jau vakarais nuo 18 iki 23 val. Jeigu matote, jog taip elgiasi kaimynas, įspėkite jį. Nuo 18 iki 23 val. mieste ženkliai išauga vandens vartojimas, o tai prisideda prie vandens tiekimo problemų. Tikimės kauniečių supratingumo ir solidarumo tvyrant rekordiniam karščiui“, – vylėsi jis.

Fotolia nuotr./Gėlių laistymas
Fotolia nuotr./Gėlių laistymas

Vandens suvartojimas išaugo dukart

„Kauno vandenų“ Centrinės dispečerinės duomenimis, kai kuriose vietovėse vandens suvartojimas šoktelėjo nuo vidutinio 140 kub. m iki 340 kub. m per valandą.

Vandens slėgio kritimo problema paaštrėja nuo 18 iki 23 val., kai kauniečiai, grįžę po darbų, masiškai ima ne tik naudoti vandenį buityje, bet ir laistyti želdynus.

Šiuo metu gyventojai vandenį vartoja jau ir naktimis – per valandą sunaudojama nuo 30 kub. m. iki 50 kub. m. Iki tol naktimis kai kuriuose rajonuose vandens suvartojimas siekė nuo 10 kub. m iki 25 kub. m per valandą.

Viso Kauno mieste yra 123 gręžiniai. Šiuo metu visi jie veikia pilnu pajėgumu.

„Giraitės vandenys“ ekstremalios situacijos nefiksuoja

Kaip teigia Kauno rajono savivaldybės atstovas Edmundas Mališauskas, tvyrant kaitrai, smarkiai padidėjo vandens suvartojimas, nes žmonės laisto daržus, sodus, vejas. Kauno rajone, anot jo, vandenį tiekia dvi įmonės: „Kauno vandenys“ ir „Giraitės vandenys“.

„Ireniškių kaimo gyventojų skundą šįryt persiuntėme „Kauno vandenų“ vadovams, žadėjo padėti. Tiksliai nustatyti, kiek gyventojų neturi vandens, nėra paprasta, nes dažniausiai jis dingsta (arba sumažėja spaudimas) tam tikru paros metu, kai laistomi sodai, po to vėl atsiranda. Daugiau vandens suvartojama ir savaitgaliais.

Kauno rajono savivaldybė seka situaciją ir reaguoja į visus gyventojų skundus. Pakomentuoti išsamiau galėtų „Giraitės vandenų“ ir „Kauno vandenų“ vadovai“, – trečiadienio popietę teigė E.Mališauskas.

Netrukus jis informavo kalbėjęs su „Giraitės vandenų“ direktoriumi Gičiu Urbeliu, kuris, anot jo, tvirtino, kad ekstremalių situacijų, susijusių su vandens tiekimu, nėra.

„Vandens spaudimo sumažėjimas po valandą ar dvi pastebimas Giraitėje ir Užliedžiuose. Įmonė stengiasi operatyviai reaguoti į gyventojų skundus“, – G.Urbelio žodžius persakė Kauno rajono savivaldybės atstovas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Skanumėlis

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai

Video

03:20
00:34
00:16

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min