Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gruodžio 11d. 19:55

Kručinskų šeima nusprendė neįsileisti specialistų į savo namus: „Norisi eiti į šviesą“

Eglė ir Gintaras Kručinskai
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr. / Eglė ir Gintaras Kručinskai

Dėl smurto prieš mažametį sūnų į teisiamųjų suolą sėsianti kaunietė Eglė Kručinskienė bei jos vyras Gintaras Kručinskas nusprendė sulaužyti vaiko teisių gynimu besirūpinančioms institucijoms duotą pažadą: į namus specialistų nebeįsileis, tėvystės kursų nelankys. 15min pakalbinti vaiko teisių gynėjai į tai nežada reaguoti tol, kol negaus oficialaus atsisakymo rašto.

„Aš su viskuo sutinku, kad tik vaikus grąžintų, kad jie būtų ramioje aplinkoje (...) Mes sutinkame su viskuo. Turėsime klausyti visko, ką jie mums pasakys. Lankysime kursus, psichologai kalbėsis tiek su mumis, tiek su vaikais. Jiems bus daromi nuolatiniai tyrimai. Specialistai dažnai lankysis namuose“, – susigrąžinusi mėnesį nematytus vaikus dar spalį žadėjo E.Kručinskienė.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Eglė ir Gintaras Kručinskai
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Eglė ir Gintaras Kručinskai

Tačiau atėjus gruodžiui, šiuos pažadus Kručinskų šeima nusprendė sulaužyti.

„Ilgą laiką kol jie (atvejo vadybininkas ir socialinė darbuotoja – aut. past.) lankėsi, vaikams jie sukeldavo nerimą, nepatogumą. Vaikai tuos žmones pažįsta nuo istorijos pradžios. Pastarąjį kartą sūnus veržėsi pas mamą, kuri ėjo pakalbėti su socialiniais darbuotojais. Pradėjo šaukti „mama“, kad „reikia išvaryti tą tetą“. Pamačiau, kad negeri dalykai darosi. Po tų apsilankymų vaikai klausia, ar paims juos tetos, ar ne. Dukra kalbesnė, o berniukas dar nemoka kalbėti, tai išreiškia emocijas šaukimu, pykčiu, spardo duris. Mergaitė traukiasi, bėga, slepiasi. Išsigandusi. Po to įvykio vaikai visų žmonių bijo“, – 15min antradienio popietę teigė G.Kručinskas.

Pasak jo, iš pradžių buvo nutarta, kad specialistai jų šeimą lankys 4 kartus per savaitę, iš anksto nepranešę apie vizitą.

„Tačiau po kurio laiko jie nusprendė, kad nebėra reikalo čia taip dažnai pas mus lankytis. Ateidavo tik dukart per savaitę. Apie apsilankymus pranešdavo. Juk yra žmonės.

Jie primena įvykių seką, fiksuoja, ką tu darai, kaip kalbi su vaikais. Tokie dalykai paaitrina žaizdas. Negali normaliai gyventi, funkcionuoti kaip šeima.

Supraskit, kai tie tikrintojai išeina, lieka nemalonus jausmas, nemaloni aplinka. Kai turi piršte rakštį, ji, nors ir maža, vis tiek svetimkūnis – skauda. Nori ją ištraukti. Tai aš prilyginčiau jų apsilankymui. Psichologinis skausmas. Jie primena įvykių seką, fiksuoja, ką tu darai, kaip kalbi su vaikais. Tokie dalykai paaitrina žaizdas. Negali normaliai gyventi, funkcionuoti kaip šeima“, – teigė G.Kručinskas.

Paklaustas, kokį sprendimą šioje situacijoje mato, jis užtikrino: bendrauti su specialistais bendraus, bet į namus jų neįsileis – juose turi vyrauti ramybė.

„Yra kiemelis prie namų, staliukas. Ten ir galime bendrauti. Kiek laiko atėję praleidžia pas mus? Nuo nuotaikos ir laiko, kiek turi, priklauso. Kartais 5 minutes, kartais pusantros valandos. Žadėjo, kad ši priežiūra truks pusę metų. Neseniai užsiminė, kad spręs, gal nutrauks apsilankymus po mėnesio. Specialistai sako, kad viskas pas mus gerai, problemų nefiksuoja, kad tiesiog turi dirbti savo darbą. Nėra priežasties ir reikalo mus prižiūrėti. Jie patys pasakė, kad esame normali šeima. Tai tiesiog jų politika, formalumai. Aš, matydamas, kad mums tie patikrinimai nėra reikalingi ir naudingi, tik išvargina, iš savo asmeninių paskatų priėmiau tokį sprendimą“, – tikino G.Kručinskas.

Nemano, kad vėl neteks vaikų

Raštą dėl atsisakymo įsileisti į namus jis žada įteikti artimiausiu metu apsilankiusiai socialinei darbuotojai. Jį dar turi peržiūrėti advokatas. Paklaustas, ar nebijo, kad nutraukę bendradarbiavimą gali vėl netekti vaikų, G.Kručinskas pabrėžė, jog paimti jų iš šeimos nėra pagrindo.

„Nėra priežasties. Jei tokiu pagrindu, kad atsisakai nenaudingos tau paslaugos, paima vaikus, tai klausimas: iš ko tuomet jų negalima paimti? Specialistai juk lankėsi pas mus, viską išsiaiškino. Ar užsiminiau jiems apie savo sprendimą? Raštiškai dar ne. Bet pastarąjį kartą, praėjusią savaitę, socialinės darbuotojos į namus jau neįsileidau. Išdėsčiau savo pažiūras. Niekaip nesureagavo.

Norisi eiti į šviesą. Gyventi tokioje kontrolėje, kai viskas daroma dėl formalumo... Tai kenkia mūsų šeimai, sveikatai. Jei institucija yra vaiko teisių gynėja, turėtų atsižvelgti į mano, atsakingo asmens, kurio tėvystės teisės nėra apribotos, pareiškimą. Norisi priimti sprendimą vaikų naudai. Jei atimtų vaikus dėl formalumo, baisiau negali būti. Jei jie nori pasitaisyti visuomenėje savo veidą, tai lai palieka mus ramybėje. Jei toliau darys drastiškus sprendimus, niekam nebus naudinga“, – teigė pašnekovas.

 Gintaro ir Eglės Kručinskų šeimos nuotr./Gintaras Kručinskas su dukra
Gintaro ir Eglės Kručinskų šeimos nuotr./Gintaras Kručinskas su dukra

Anot jo, po specialistų apsilankymo vaikai būna neramūs visą likusią dienos dalį, kol jų nepabudina kitą rytą ir neatsiprašo už tetas, kurios atėjo.

„Ar baiminamės artėjančio teismo? Ne. Čia įstatymų leidėjų žaidimas. Smurto sąvoka taip išplėsta, kad gali būti bet kada apkaltintas smurtavimu, – nuomonę išsakė Gintaras, pabrėžęs, kad pozityvios tėvystės kursų jis jau kurį laiką nelanko. – Ateini, atsižymi ir gali išeiti iš jų. Žmona po kartą ar du per savaitę eina. Man, kaip vyrui, ten sėdėti, kur susirenka mamos ir apie vaikučius šneka, nei šis, nei tas. Jei pats savo valia norėčiau eiti, viena. Bet kai prievartos elementas – atstumia. Gali ir geriausią dalyką siūlyti. Jaunos, ką tik baigusios merginos moko keturiasdešimtmečius tėvus... Juokinga. Teoriją iš knygelių dėsto. Vaikai nepriklauso tėvams, pasauliui priklauso. Juos reikia atskirti į kitą kambarį, jei neklauso. Ir nekreipti dėmesio. Kad vaikas yra angelas, kuris nieko negali blogo padaryti.“

Nėra rašto – nėra sprendimo

Kaip į Kručinskų pareiškimus žiniasklaidoje reaguos Kauno miesto socialinių paslaugų centro bei Kauno miesto vaiko teisių apsaugos skyriaus atstovai? Ar mažamečiai už įsipareigojimų nevykdymą vėl gali būti paimti iš šeimos? Pasak Kauno miesto vaiko teisių apsaugos skyriaus laikinai einančios vedėjos pareigas Andželikos Vežbavičiūtės, jos valdomos institucijos darbuotojai nesilanko minimos šeimos namuose – priežiūra patikėta Kauno miesto socialinių paslaugų centro atvejo vadybininkams ir socialiniams darbuotojams.

„Taip, mes dalyvaujame atvejo vadybos posėdyje, aptariame situaciją. Bendradarbiavimas vyksta. Tačiau paslaugų teikimas šeimai – ne mūsų kompetencija“, – patikino A.Vežbavičiūtė.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Andželika Vežbavičiūtė
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Andželika Vežbavičiūtė

Kauno miesto socialinių paslaugų centro Socialinių paslaugų šeimai skyriaus vedėja Birutė Mikulėnaitė 15min patikino, kad jokių raštų centras nėra gavęs.

„Tik iš žiniasklaidos mums yra žinoma ši šeimos pozicija. Oficialios informacijos nesame gavę. Spręsim, kai gausim oficialią informaciją. Manau, kad organizuosim atvejo nagrinėjimo posėdį. Jo metu, išklausę tėvus, spręsim dėl paslaugų tęstinumo, kažkokių kitokių paslaugų šeimai teikimo. Gal kitos nevyriausybinės organizacijos čia galės pagelbėti“, – tikino B.Mikulėnaitė.

Pasak jos, šeima gali išreikšti nuomonę dėl paslaugų poreikio. Tačiau specialistai rinksis ir spręs, kokios pagalbos iš tikro reikia šiai šeimai, jei ta pagalba dar reikalinga.

„Šeima iki šiol bendravo, įsileisdavo į namus. Išsakydavo nuomonę dėl paslaugų teikimo, bet neminėjo, kad neįsileis, nebendraus. Kad neįsileido, buvo vienkartinis atvejis, apibendrintų išvadų nedaryčiau dėl to“, – teigė specialistė.

Jos teigimu, pagalbos planas šeimai sudaromas metams. Bėgant jiems, sprendžiama, ar reikia tęstinių paslaugų. Kručinskų atveju pagalbos plano peržiūra buvo numatyta sausį.

Tikrai nesvarstysime vaikų paėmimo klausimo. Tai neturėtų būti svarstoma.

„Tikrai nesvarstysime vaikų paėmimo klausimo. Tai neturėtų būti svarstoma. Galvosime, kokią pagalbą šeimai dar galėtume suteikti. Vaikų patraukimo klausimas nėra būsimos peržiūros tikslas. Svarbiausia – pagalba šeimai. Ar reikia jai padėti“, – patikino B.Mikulėnaitė.

Pasižadėjo daryti viską, ko prireiks

Spalio 24 dieną Kauno miesto socialinių paslaugų centre 4 valandas trukusiame atvejo vadybos posėdyje nuspręsta po rugsėjį Panemunės šile įvykusio epizodo paimtus Eglės ir Gintaro Kručinskų vaikus grąžinti į šeimą. Netrukus į namus leista grįžti ir smurtu kaltinamai mažamečių mamai. Moteris bus teisiama dėl smurto prieš vaiką ir viešosios tvarkos pažeidimo. Pirmasis teismo posėdis turėtų įvykti artėjantį sausį.

Vaikus atgavusi šeima yra akylai prižiūrima: visiems keturiems teikiama psichologinė pagalba, suaugusieji privalo lankyti pozityvios tėvystės kursus, vaikams atliekami medicininiai ir psichologiniai tyrimai.

15min primena, kad ikiteisminis tyrimas pradėtas rugsėjo 29 dieną, gavus duomenų iš praeivio, kuris pamatė moterį – E.Kručinskienę, galbūt smurtaujančią prieš vieną iš savo mažamečių vaikų. Dvejų metų berniukui galimai buvo suduota per rankas. Moteriai buvo pateikti įtarimai, taip pat jai buvo apribota galimybė bendrauti su sūnumi. Tarnyboms nusprendus vaikus iš šeimos paimti, ši istorija sulaukė didelio visuomenės dėmesio.

Vaikų teisių specialistai tikino, kad mažamečiai iš šeimos paimti dėl jiems grėsusio pavojaus – namuose aptiktų rykštelių, šeimai nesutikus bendradarbiauti su policijos pareigūnais, vaiko teisių apsaugos darbuotojais, tačiau pripažįsta, kad reaguojant į situaciją padaryta klaidų. Kilus skandalui, vaikai grąžinti tėvui, moteriai leista bendrauti su abiem atžalomis. Tačiau ikiteisminis tyrimas nebuvo nutrauktas – bylą prokuratūra perdavė į teismą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Gyvenimas

A.Varnos karjera Londone – nuo garsenybių vairuotojo iki brangaus fotografo: kodėl grįžo į Lietuvą?

Aktualu

Verslininkas, filantropas S.Karosas išlydimas į paskutinę kelionę – atguls Menininkų kalnelyje

Aktualu

Gdansko merui Pawelui Adamowicziui tariamas paskutinis sudie

Gazas

Kelionė tvarkomu Palemono keliu – kraupus nuotykis gyventojai

„Vieni vartai“: didžiausios Lietuvos futbolo viltys, „Atlanto“ laidotuvės ir E.Jankausko nauja stotelė

24sek

Už „skubantį“ L.Lekavičių iškalbingesnis buvęs R.Pitino gyrė ir sirgalius, ir žurnalistą

Maistas

Vytaro Radzevičiaus „Pasaulio puodai“: jaučio liežuvis su grybais

Aktualu

Dvi avarijos toje pačioje Vilniaus vietoje: dėl slidžios dangos susidūrė keturios mašinos

Gazas

Iš Dakaro – į kalėjimą

Vardai

Dueto „Lilas ir Innomine“ narys Konstantinas Kiveris susituokė su mylimąja Juste Mikelekvičiūte

Pasaulis kišenėje

Turkija grįžta į auksinius savo laikus – šeimai atostogos gali brangti ir triženkle suma

Gyvenimas

Varlių kolekcininkė Reda siekia Lietuvos rekordo – vyras eksponatams pastatė net specialų namelį

Aktualu

S.Paltanavičius: prisimenate žiemą, kai šalo iki 42,9 ℃?

15min tema Aktualu

Apiplėšimas prie televizoriaus: iš patiklios lietuvės už laimės ritualus išviliojo 10 000 eurų

24sek

Gražiausių Eurolygos epizodų 10-uke – blokų karuselė, A.Gudaitis ir karaliaujantis A.White'as

Vardai

Ramūnas ir Justina Rudokai paskutinę akimirką buvo priversti praleisti apdovanojimus: „Buvo ašarų“

Aktualu

Viduržiemio orai: kitą savaitę grįžta stiprūs šalčiai

24sek

D.Sirvydis nesitikėjo tokio sezono: „Kaip viskas klostosi, yra nerealu“

Aktualu

Drama Vilniuje: Nemenčinėje nestojęs „Ford“ buvo persekiojamas ir pašautas

Kultūra

Aušra Kaziliūnaitė: Amerikietiški dienoraščiai III. Kūnai ir ruduo

Vardai

Dūzgės neįprastoje aplinkoje: Operos ir baleto teatre įžymybės šventė kartu su metų geriausiais

Vardai

„Žmonės 2019“ apdovanojimai: vyriškos ašaros, naujoko sėkmė ir įkvepiančios kalbos

24sek

Vienas už visus, visi už vieną: A.White'o pažintis su „Žalgirio“ rūbinės vertybėmis

Sportas

T.Danilevičius apie virtinę paraiškų į trenerio postą: „Visi specialistai mano, kad tai prestižinė vieta“

Aktualu

Konfliktą su vyru klaipėdietė sprendė dūriu peiliu į koją

Naujienos

„Ginčas“: kaip vertinti V.Šeškaus isteriją dėl teisėjų?

24sek

Nemaloni žinia iš Kinijos – Donatas Motiejūnas patyrė traumą

Vardai

Kalėdų grojaraštis be „Baby, It's Cold Outside“? Tik dabar į dainos tekstą įsiklausę žmonės nustėro

24sek

Dramatiška „Ryto“ pergalė Turine – kroato karjeros šou ir kvaila D.Suttono pražanga

Pasaulis kišenėje

Originali Klaipėda: viena eglė sužibo po vandeniu, kita nunerta iš 14 km siūlų

Gyvenimas

Vėžiu serganti moteris – apie draudimo bendrovės akibrokštą: teigia apkaltinta melavimu

Vardai

Kalėdinė dvasia – Natalijos Bunkės namuose: neįprastą eglę puošė ir sūnus, ir mylimasis Edgaras

Pasaulis kišenėje

Išrinkta geriausia Kalėdų mugė Europoje – vos už pusdienio kelio nuo Lietuvos

Sportas

Čempionų lyga: į aštuntfinalį įšoko „Liverpool“ ir „Tottenham“

Aktualu

„Huawei“ finansų vadovė Kanadoje paleista už 10 mln. dolerių užstatą

24sek

Drąsios naujo veido Lietuvos krepšinyje svajonės – nori būti geriausias milijardierius

Gazas

Kaip laikyti rankas ant vairo, kad nereikėtų jų gipsuoti ar amputuoti?

Pasaulis kišenėje

Kaišiadoryse įžiebta Kalėdų eglė

24sek

Keistas posūkis – LKL žaidęs S.Butterfieldas metė krepšinį, kad įgyvendintų svajonę

Gyvenimas

JAV vyksta naujo kontraceptinio gelio vyrams bandymai

24sek

Jonas Mačiulis su klubu pratęsė įspūdingą pergalių seriją

Kultūra

Apie žmogiškąją būklę: nuo neišgydomo kvailumo iki gebėjimo atleisti tai, kas neatleistina

Gazas

Panevėžyje pagerbti geriausi šių metų autokroso ir ralio kroso sportininkai

Sportas

Izraelį įvarčiu galva nustebinęs Lietuvos vartininkas: „Visi buvome euforijoje“

Aktualu

Rastinėnuose vyras vijo vilką iš kiemo, bet jis grįžo atgal: „Gaila, neturiu šautuvo“

Mokslas.IT

Tyrimo rezultatai: rekordinis atšilimas Arkties regione veda prie „didelių permainų“

Gazas

Kodėl automobilio vairas nepakeičiamas? „Ford“ bandymas surasti alternatyvą nustumtas į šalį

Vardai

TV „gelbėtoja“ Sandra Žutautienė namus puoš pačios kurta eglute: tokią padovanojo ir senolių porai

Gazas

Baudomis apdalinti Justiniškių gyventojai: „Prasidėjo raudonų lapelių akcija“

Sportas

Naujo futbolo rinktinės trenerio paieška: favoritai – lietuviai, bet visko gali būti

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:21
20:23
01:49

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min