Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

KT nagrinės, ar reikalavimas administracinėse bylose liudyti prieš šeimos narius neprieštarauja Konstitucijai

Konstitucinis Teismas
Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr. / Konstitucinis Teismas
Šaltinis: 15min
0
A A

Teismas (KT) trečiadienį priėmė nagrinėti prašymą, ar kai kuriose administracinėse bylose įstatymai nenumato nepagrįsto reikalavimo liudyti prieš šeimos narius, teigiama KT pranešime.

Vilniaus apygardos administracinio teismas (VAAT) prašo ištirti, ar Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo ir Administracinių teisės pažeidimų kodekso nuostatos, kuriose nėra išlygų, leidžiančių neliudyti prieš savo šeimos narius ar artimus giminaičius, neprieštarauja konstitucinei nuostatai, kuri draudžia versti asmenį duoti parodymus prieš save, savo šeimos narius ar artimus giminaičius.

VAAT teigimu, pagal Saugaus eismo automobilių keliais įstatymą transporto priemonės savininkas policijos pareigūnui pareikalavus turi nurodyti duomenis apie asmenį (vardą, pavardę ir gyvenamąją vietą), kuris tam tikru metu valdė transporto priemonės savininkui priklausančią transporto priemonę ar ja naudojosi.

Už šios pareigos neatlikimą transporto priemonės savininkas atsako Administracinių teisės pažeidimų kodekso nustatyta tvarka. Transporto priemonės savininkui administracinė atsakomybė netaikoma, jei jis prarado transporto priemonę prieš savo valią.

Anot VAAT, automobilio savininkas tokioje byloje turėtų būti vertinamas kaip liudytojas, o jo teikiami paaiškinimai – kaip liudytojo paaiškinimai. Tuo metu Saugaus eismo automobilių keliais įstatyme nenustatyta, kad už joje nustatytos pareigos neatlikimą transporto priemonės savininkui administracinė atsakomybė nebūtų taikoma, kai jis policijos pareigūnui atsisako nurodyti savo šeimos nario ar artimo giminaičio, kurie tam tikru metu valdė jam priklausančią transporto priemonę ar ja naudojosi, asmens duomenis.

Pagal Administracinių teisės pažeidimų kodeksą, bylą nagrinėjančio pareigūno šaukimu liudytojas privalo atvykti nurodytu laiku, duoti teisingus parodymus, pranešti visa, kas jam žinoma byloje, ir atsakyti į klausimus. Kodekse taip pat nėra įtvirtinta galimybė atsisakyti duoti parodymus prieš savo šeimos narius ar artimus giminaičius. Dėl to VAAT abejoja, ar Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo ir Administracinių teisės pažeidimų kodekso normos neprieštarauja Konstitucijai. VAAT nagrinėjo administracinėn atsakomybėn patraukto asmens skundą dėl Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos valdybos nutarimo administracinio teisės pažeidimo byloje. Šios valdybos pareigūnė surašė administracinių teisės pažeidimų protokolą dėl to, kad automobilio savininkas nepateikė duomenų, kas vairavo jo automobilį, kai buvo padarytas pažeidimas. Pareiškėjas nurodė, kad minėtu automobiliu naudojasi jo šeimos nariai, tačiau atsisakė duoti parodymus prieš juos, tai motyvuodamas Konstitucija.
Priėmus šį prašymą KT nagrinėjimo laukia 61 prašymas.
 
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min