Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

KT priimtas prašymas dėl pensijų sistemos reformos

Konstitucinis Teismas
Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr. / Konstitucinis Teismas
Šaltinis: 15min
0
A A

Konstituciniame Teisme trečiadienį priimtas naujas prašymas ištirti Pensijų sistemos reformos įstatymo 4 straipsnio pakeitimo ir papildymo įstatymo atitiktį Konstitucijai pagal įsigaliojimo tvarką, Pensijų sistemos reformos įstatymo 4 straipsnio 1 dalies apimtimi.

Pastarąja 2009 ir 2010 metais sumažintas valstybinio socialinio pensijų draudimo įmokos dalies, kaupiamos dalyvio asmeninėje pensijų sąskaitoje, atidarytoje jo pasirinktoje pensijų kaupimo bendrovėje, dydis, konstitucingumą ir Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto 2009 metų rodiklių patvirtinimo įstatymo 3 straipsnio 11 dalies atitiktį Konstitucijai, teigiama teismo išplatintame pranešime.

Pareiškėjo – Vilniaus apygardos administracinio teismo nuomone, pagal nustatytą teisinį reguliavimą gyventojai, apsisprendę kaupti dalį valstybinio socialinio draudimo įmokos pensijų fonduose, valdomuose pensijų kaupimo bendrovių, sudaro sutartis dėl pensijų įmokos kaupimo asmens pensijų sąskaitoje, atidarytoje pensijų kaupimo bendrovėje. Sudarydami tokias sutartis iki ginčijamų įstatymų įsigaliojimo tiek dalyviai, tiek pensijų kaupimo bendrovės iš esmės turėjo pagrindą tikėtis, kad į pensijų kaupimo bendrovės valdomo fondo asmens pensijos sąskaitą bus pervedamos tokio dydžio įmokos, kokios buvo įtvirtintos tuo metu galiojusio Pensijų sistemos reformos įstatymo 4 straipsnio 1 dalyje, galėjo planuoti savo nuosavybės teisės apimtį.

Todėl tiek dalyviai, tiek pensijų kaupimo bendrovės turėjo teisėtą lūkestį, kad valstybės prisiimtas įsipareigojimas pervesti įstatymų nustatyto dydžio įmokas būtų vykdomas arba dėl pasikeitusio teisinio reguliavimo jiems būtų teisingai kompensuoti susidarę praradimai. Ginčijamais įstatymų pakeitimais valstybė iš esmės apribojo asmenų galimybę planuoti savo ir savo šeimų pajamas, vienašališkai nukrypo nuo prisiimtų įsipareigojimų, už tai nenumatydama adekvataus kompensavimo mechanizmo ir tokiu būdu nepagrįstai apribojo pensijų kaupimo sistemos dalyvių ir pensijų kaupimo bendrovių nuosavybės teises. Pensijų įmokos, pervedamos pensijų kaupimo bendrovei, dydis yra neatsiejamai susijęs su dalyvio nuosavybės teisės įgijimu ir realizavimu. Todėl, Vilniaus apygardos administracinio teismo nuomone, šio dydžio sumažinimas ginčijamais įstatymais ta apimtimi, kuria tas dydis sumažinamas asmenims, tapusiems pensijų kaupimo sistemos dalyviais iki atitinkamo įstatymo įsigaliojimo, laikytinas neleistina valstybės intervencija į šių asmenų nuosavybę.

Pareiškėjo manymu, ginčijamuose įstatymuose yra įtvirtintas atgalinio veikimo principas, t. y. juose nustatytos normos taikomos teisiniams santykiams, prasidėjusiems iki atitinkamo įstatymo įsigaliojimo. Įstatymų leidėjas, nustatydamas retroaktyvų įstatymų galiojimą anksčiau sudarytų pensijų kaupimo sutarčių subjektams, iš esmės suvaržė šių subjektų nuosavybės teisę ir pažeidė jų teisėtus lūkesčius, nukrypo nuo Konstitucijoje skelbiamų teisės normų ir principų.
Pareiškėjas – Vilniaus apygardos administracinis teismas nagrinėjo administracinę bylą pagal pareiškėjos skundą atsakovei Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybai prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos dėl sprendimo panaikinti Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos (toliau – VSDF) sprendimą dėl pensijų kaupimo įmokų apskaičiavimo tarifo, įpareigoti VSDF valdybą pervesti į jos pensijų fondo sąskaitą trūkstamą pensijų įmokos dalį, kuri į šią sąskaitą nebuvo pervesta už 2009 metų I ketvirtį, t. y. 190,56 Lt, ir įpareigoti VSDF valdybą pervesti į jos pensijų fondo sąskaitą ne mažiau kaip 5,5 proc. pensijų fondų dalyvių pajamų, nuo kurių skaičiuojamos valstybinio socialinio draudimo įmokos.

Prašymo tekstą galima rasti interneto svetainėje www.lrkt.lt, žr. Prašymai ir bylos / Nauji ir neišnagrinėti prašymai (žr. http://www.lrkt.lt/Prasymai/49_2009.htm).

Priėmus šiuos prašymus Konstituciniame Teisme nagrinėjimo laukia 61 prašymas.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min