Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kubilius: „Euro įvedimui nesipriešinsime“

Partijos steigėjas, pirmininkas Andrius Kubilius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Premjeras A.Kubilius
Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
0
A A

Trečiadienio rytą prezidentas Valdas Adamkus, premjeras Andrius Kubilius ir keli ministrai aptarė mūsų šalies poziciją rytoj prasidėsiančioje Europos vadovų taryboje (EVT). Lietuvos prioritetai – spartesnis euro įvedimas ir elektros jungtys iš Švedijos.

Be A.Kubiliaus, susitikime su prezidentu dalyvavo užsienio reikalų ministras Vygaudas Ušackas, finansų ministras Algirdas Šemeta ir energetikos ministras Arvydas Sekmokas.

„Susitikime aptarta Lietuvos pozicija EVT, kur bus kalbama apie finansines problemas, ekonomikos gaivinimą, energetinį saugumą, aptartos Europos rytų partnerystės aktualijos. Taryba patvirtins finansavimą energetikos projektams, su kuriais Lietuva sieja viltis išsiveržti iš izoliacijos“, – sakė prezidento atstovė spaudai Rita Grumadaitė. Ji pridūrė, kad „sunkmetis neturi nustelbti pagrindinio tikslo – euro įvedimo, o finansiniai ištekliai turėtų būti nukreipti į ateitį, o ne išgyvenimą“.

Kubilius: judame euro link

Premjeras A.Kubilius teigė, kad ES šalių vadovai nuolat deklaruoja solidarumą, kas „visiems, ir mums, yra labai svarbu sprendžiant problemas“. „Stengsimės išlaikyti strateginę kryptį euro įvedimo link. Jei ES taptų solidari ir išnaudotų euro elementą, mums būtų labai didelė nauda“, – teigė A.Kubilius.

Jo teigimu, Lietuva Mastrichto kriterijus galėtų atitikti jau 2010 metais. „Ruošiame naują išlaidų mažinimo paketą, kurį artimiausiu metu pateiksime Seimui. Infliacija, nepaisant mūsų pastangų, savaime mažės, makroekonominiai procesai lems, kad infliacija mažės ir gal net, ekonomistai galėtų pasakyti, pereis į defliaciją“, – sakė premjeras.  

Turim daug minusų, bet neturim pliusų, kurių turėtume su euru, – sakė premjeras A.Kubilius.Anot A.Kubiliaus, vėliau viskas priklausys nuo ES solidarumo ir politinės valios. „Patys ekspertai sako, kad yra du būdai įveikti krizę. Vienas yra Baltijos valstybėms prašyti, kad mums leistų įsivesti eurą kada nors. Pagal dabartines taisykles tai gali įvykti 2011–2012 metais. Kitas būdas: pati ES sprendžia, kaip spręsti krizę, ir dėl euro įvedimo anksčiau“, – kalbėjo Vyriausybės vadovas.

Supaprastinimų neprašo

Jis pridūrė, kad Lietuva neprašo ES jokių supaprastinimų. „Namų darbus darome ir darysime, tai žino ES ir visi ekspertai. Dėl to, kaip spręsti krizę ES ir įvairiuose regionuose, pavyzdžiui, Baltijos, diskusijos tęsiasi ir tęsis toliau. Jei ES nuspręs, kad vienas instrumentų būtų euro įvedimas, mes tam tikrai nesipriešinsime“, – šyptelėjo premjeras.

Jo teigimu, Lietuva jau kelerius metus gyvena lyg turėdama eurą: „Turime valiutų valdybos modelį ir gyvename euro režimu be paties euro. Turim daug minusų, bet neturime pliusų, kurių turėtume su euru.“ 

A.Kubilius nesiryžo prognozuoti, kaip infliaciją įtakos Ignalinos atominės elektrinės (IAE) uždarymas. „Elektros kaina priklausys nuo naftos ir dujų kainos. Buvo apskaičiuota, kad uždarius IAE kaina gali padidėti iki 2 kartų, remiantis, kad nafta kainuoja 140 dolerių už barelį. Dabar situacija yra kitokia, kainų padidėjimas gali būti žymiai mažesnis nei prognozuota anksčiau“, – sakė A.Kubilius.

Švedų laidas gali eiti „bet kur“

Taip pat EVT didelis dėmesys bus skiriamas energetikos problemoms. Praėjusią savaitę Europos užsienio reikalų ministrai sutarė skirti 5 mlrd. eurų energetikos projektams. „Projektų sąrašas yra žinomas, diskusijos artėja prie pabaigos. Tikimės, kad dėl šaltinių, iš kur gauti 5 mlrd. eurų, nebebus tęsiamos diskusijos ir ras sutarimą dėl šaltinių“, – sakė A.Kubilius.

Jis vylėsi EVT susitikti su Latvijos, Estijos premjerais ir aptarti energetikos jungčių iš Švedijos klausimą. „Mes turim aiškų matymą, kad turim susitarti 3 šalys: Švedija, Latvija, Lietuva. Kur tas jungčių kabelis eis, ar pas mus, ar į Latviją, nesureikšminame, tai jau daugiau techninis sprendimas. Sprendimą turi pasiekti 3 šalys“, – sakė premjeras. 

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min